Boží království je mezi vámi. (Lk 17,21) - Biblický citát na dnešní den

18. 4. 2017

Egyptští křesťané zpívají: Vstal z mrtvých a smrt nemá žádnou moc (krátký VIDEOSPOT s překladem)

Egyptští křesťané zpívají: Vstal z mrtvých a smrt nemá žádnou moc (krátký VIDEOSPOT s překladem)

Křesťané v Egyptě žijí v neustálém pronásledování a ohrožení života. Své oči mají přesto, anebo právě proto stále upřené na Vzkříšeného Krista. Video z křesťanského setkání s chválou Vzkříšeného Pána... (Video je opatřeno slovenskými titulky)

 

Koptská cirkev v Egypte sa odvážne stretáva napriek krutému prenasledovaniu v ich krajine. Ich veľkonočný chválospev je vyznaním viery vo vzkrieseného Krista. Pomodlime sa dnes za nich, aby hrdinsky znášali svoj osud až dokonca.

Zveřejnil(a) Modlitba.sk dne 15. duben 2017

Video se slovenskými titulky převzato z FB Modlitba.sk (15. 4. 2017)

Info k videu:

Toto video pochází ze shromáždění egyptských křesťanů při modlitbě za Egypt (před několika lety). Shromáždění proběhlo v koptském kostele v tzv. Cave Church (jeskynní chrám) v lokalitě Mokattam Mountain, který pojme velké množství lidí.

Zdroj, odkazy:

- TV záznam modlitby pořídila SAT7
Video s anglickými titulky naleznete zde
Egyptian christians seek God in national days of prayer
Cave Church in Egypt Attracts 70,000 Christians Weekly To Worship Jesus
From Garbage to Glory
The cave churches of Cairo offer sanctuary in the midst of squalor.
The Cave Church of the Zabbaleen in Cairo
Dotaz a odpověď ohledně výše uvedeného videa (angl..)

Koptové – základní informace

Koptové jsou egyptští křesťané, v současnosti tvoří 10 % tamější populace. Většina z nich se hlásí ke Koptské pravoslavné církvi, menší pak ke Koptské katolické církvi nebo k protestantským církvím.

Slovo koptové pochází z arabského Qibt, které bylo odvozeno z řeckého (Ai)gypt(ioi), »Egypťané«. Výraz označuje Egypťany, kteří zůstali po arabské konkvistě (639) křesťany. Roku 1741 část koptské církve uzavřela unii s římskou církví. (zdroj: iencyklopedie.cz)

Území, na kterém se církev nachází, však není omezeno hranicemi dnešního Egypta: zahrnuje též Libyi, Súdán i některé vzdálenější africké oblasti. (Podle: Pavel Filipi, Křesťanstvo, CDK)

Ne, naši nenávist nezískáte

Egyptské křesťany v těžké situaci po teroristických útocích podpořil mimo jiné také známý 85letý egyptský jezuita P. Henri Boulad v kázání, které pronesl v jezuitském kostele v egyptské Alexandrii: „V Egyptě se nebojíme; nestydíme se za své křesťanství, nestydíme se za kříž, ať už ho nosíme na hrudi nebo na zápěstí, vytetován od narození nebo jsme ho vztyčili na vršku kostela. Kříž je v egyptské církvi zakořeněn,“ uvedl a pokračoval: „Ne, naši nenávist nezískáte. Milujeme vás. Milujte své nepřátele: to je srdce evangelia. Jako před několika měsíci ta 70letá žena, kterou svlékli do naha a nutili ji projít městem. Na to vše odpověděla: ´Odpouštím jim.´“ Své pohnuté kázání zakončil: „Čím více narůstá zlo, tím více narůstá i dobro. Čím více se rozpoutává nenávist, tím více tryská láska. To je zbraň evangelia.“ (KT č.15/2017)

Teroristické útoky na Kopty - několik odkazů v češtině

V Egyptě jsme doma, vražedné útoky nás k emigraci nedonutí, říká koptský kněz (12. dubna 2017) Utrpení věřících je součástí koptské církve od samotného počátku. Všechny naše kostely stojí na kostech a krvi našich mrtvých. Smti se nebojíme.
„Očekáváme další útoky. Jsme připraveni k mučednictví,“ tak komentoval nedělní útoky v Egyptě biskup katolické koptské církve Kyrillos William (11.4.2017)
Pašijová neděle koptských křesťanů (10.4.2017) Během oslav Květné (pašijové) neděle zasáhly koptské křesťany teroristické útoky v Alexandrii a Tantě, které si vyžádaly nejméně 45 obětí.
Byli povoláni do nebe ve sváteční den (na Květnou neděli), aby palmové a olivové ratolesti zanesli před samotného Krista (10.4.2017)
Patriarcha Bartoloměj navštíví Egypt spolu s papežem, píší italská média (2017)
Papež František o 21 koptech: Zavražděni pouze proto, že byli křesťané (2015) Koptové, kteří byli zavražděni příslušníky tzv. Islámského státu, ztratili život pouze proto, že jsou křesťané. V mučednictví nacházíme tzv. ekumenismus krve, uvedl papež František.
Jméno Ježíš bylo poslední slovo na jejich rtech - 21 křesťanů bylo zavražděno tzv. Islámským státem (2015)

Překlad videa do angličtiny:

Translation of song: Chorus: "Exalt the name of Christ, lift His name up with your songs, call the heroes, His heroes, to walk ahead of you with the cross" ; Say He is risen and death has no power, and there is no forgiveness except through His blood; and the Light of the Gospel is greater; Say he conquered darkness and its power; He brightened our days; and the light of day is greater; Say He conquered His enemies; we conquered by witnessing to Him and by His blood; and our inheritance with Him is greater; live the joy of heaven, as Satan dons the clothes of grief; and our praises are greater.

 

Velikonoce - oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista
Velikonoce
 velikonoční stránka webu vira.cz a pastorace.cz

Ohlédnutí na dobu po roce 1989

(15. 11. 2018) Radikálním zločinem komunismu nebylo zabíjení...

Kongres „Společně pro Evropu“ 15. – 17. 11. 2018 v Praze

(14. 11. 2018) Ve dnech 15. – 17. listopadu 2018 v Praze proběhne setkání křesťanských hnutí a komunit „Společně pro...

Výročí Sametové revoluce 17. 11. Týká se nás otrávenost (českou) politikou?

Výročí Sametové revoluce 17. 11. Týká se nás otrávenost (českou) politikou?
(14. 11. 2018) Jaké jsou největší nemoci české politiky?

Autentická vzpomínka na svatořečení Anežky České v r. 1989

(12. 11. 2018) Z bolševického Československa - za dříve neprostupnou železnou oponou - začínaly do Říma přijíždět zvláštní vlaky...

13. 11. si připomínáme sv. Anežku českou - materiály pro děti

(12. 11. 2018) Obrázkové čtení sv. Anežce. Pracovní list s obrázky a základními informacemi o životě svaté Anežky. Šablona na sklo,...