Bohu na vás záleží. (1 P 5,7) - Citát z Bible na každý den

13. 7. 2009, peb, tob

Zpověď a sv. přijímání - jak často

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Mým dotazem je, jak je to se svatým přijímáním..... Jsem křtěná, věřící, pravidelně chodíme s rodinou i dětmi do kostela. Doposud jsem si myslela, že ke svatému přijímání mohu pokaždé, pokud si nejsem vědoma těžkého hříchu a zároveň pokud dodržím půst. Moje matka mi ale, když s námi naposledy do kostela zavítala, rázně řekla: Ty jdeš k přijímání, když jsi nebyla u zpovědi????
To bych měla před každým přijímáním chodit ke zpovědi?
Děkuji

Myšlenka "jedna ku jedné" je mylná

Vážená...
Váš názor, že není třeba před každým sv. přijímáním přistoupit ke sv. zpovědi, zcela odpovídá tomu, co učí církev. Opakovaně se setkávám s přístupem vlastním Vaší matce. Nevím, odkud myšlenka "jedna ku jedné" přesně pochází. Tuším, že souvisí s dobou, kdy sv. přijímání bylo vnímáno jako mimořádná událost, na kterou je třeba se dlouho a pečlivě připravovat. Možná by nebylo od věci zjistit názor Vaší matky na církví doporučované časté (každodenní) sv. přijímání.

Připomínám, že k těžkému hříchu dochází, jsou-li splněny 3 podmínky:
1. jedná se o závažnou věc (např. velké ublížení, velká krádež, závažná pomluva, manželská nevěra apod.)
2. člověk jej spáchal s plným vědomím (tedy moc dobře věděl, že je to špatné)
3. vykonal jej svobodně (tedy nebyl k tomu nějak donucen, např. i velkým strachem)


Pokud jedna z uvedených podmínek splněna není, nelze hovořit o těžkém hříchu a tedy o překážce přistoupit ke svatému přijímání (to učí např. Tridentský sněm již v 16. stol.). Přesto se však vřele doporučuje chodit pravidelně ke svaté zpovědi i tehdy, když si těžkého provinění vědomi nejsme. Pravidelný rytmus přijímání svátosti smíření může velice pomoci duchovnímu růstu. Konkrétní interval, závazný pro každého člověka, stanoven není. Jednou za měsíc je to velmi dobré, ale když to bude třeba jednou za 2 měsíce nebo i za tři, také proti tomu nelze nic namítat. Na druhé straně jednou za rok je opravdu hodně málo a je to vlastně minimum, které nám církev výslovně ukládá v rámci církevních přikázání.
 

Kategorie otázky: Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných, Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…