Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

13. 7. 2021, ped

Spor o dědictví ve věřící rodině

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy, přátelství, kamarádství

Dobrý den,
naše  rodina se dostala do tvrdých sporů ohledně dědického vypořádání. Do kostela přes rok nechodíme, ale ten, který je v kostele den co den, nám vyhrožuje vyhazovem z bytu, dává šibeniční termíny na výplatu svého podílu a hrozí prodejem vymahačské firmě.  Zaštiťuje se vírou a tvrdí, že je to Boží vůle. Je to vůbec možné? Jak se to slučuje se životem ve víře?
Děkuji

Křivdy zatemňují mysl. Je třeba chladná hlava a pomoc zvenčí

Milý ...

dříve než se pokusím odpovědět na Vaši otázku ohledně vztahu mezi životem z víry a majetkem, dovolím si pár poznámek k tématu. Situace, kdy se v souvislosti s dědictvím nebo s majetkem obecně komplikují vztahy v rodině, je poměrně častá. Z Vaší otázky není možné usoudit, jak Váš problém vznikl a jak ho řešit. Dědictví řeší notář tak, jak mu umožňuje občanský zákoník, závěť a vzájemná dohoda dědiců. Když notář vydá rozhodnutí, je pro všechny dědice závazné. Co se týká nemovitostí, vzniká mnohdy složitá situace, kdy se dědicové vzhledem k hodnotě nemovitosti nejsou schopni vzájemně „vyplatit“ a nedohoda pak může vést i k prodeji historického rodinného majetku. Pokud se tedy příbuzní nejsou schopni o dědictví dohodnout, je dobré obrátit se na notáře nebo v této oblasti znalého advokáta, který s dědici rozebere možnosti a sehraje též roli mediátora sporu. Myslím, že při snaze stran má každá situace řešení a není dobré řešení odmítat nebo odkládat do budoucnosti bez konkrétního termínu. Do problematiky pak vstupuje další generace včetně nových partnerů a nemusí to vést k jednoduššímu řešení.

K Vaší otázce, zda je možné, aby Bůh někoho „zplnomocnil“ k vymáhání majetku v situaci, kdy není v ohrožení života nebo životní nouze, bych odpověděl, že to není pravděpodobné. I když o Boží vůli a Jeho záměrech s druhými lidmi můžeme jen spekulovat. Máme však jistotu v tom, že Bůh touží po štěstí každého člověka a i v našem svědomí nás nabádá, abychom hledali pro druhé lidi dobro a projevovali jim trpělivou lásku.

Přestože majetkové spory v rodinách mají mnohdy hluboké kořeny v minulosti a pocit křivdy často zatemňuje mysl aktérů, pokuste se o řešení sporu s chladnou hlavou a s pomocí zvenčí. Předkládejte tuto bolest Bohu i v modlitbě. A doufejte, že posun v řešení majetkového sporu povede i ke zlepšení osobních vztahů v rodině. A ještě jedna souvislost: dáte tím dobrý příklad další generaci.

S pozdravem
Linka víry

Kategorie otázky: Vztahy, přátelství, kamarádství

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství: 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)