Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

23. 11. 2020, zdl

Vassula Ryden Proroctví v poselstvích - Opravdový život v Bohu týkající se konce časů

Navigace: Katalog dotazů > Konec světa, vizionáři

Dobrý den,

na internetu na mě vyskočila reklama, pomocí které se příznivci vizionářky Vassuly Ryden snaží rozšiřovat publikaci Proroctví v poselstvích - Opravdový život v Bohu týkající se konce časů.  Cituji z jejich stránek:

"Chtěli byste porozumět nynější situaci, která otřásá celým světem? Paní Vassula Ryden v nové publikaci vysvětluje nynější stav světa, před kterým nás Bůh nejednou varoval.
Známý exorcista, kněz, Joseph Iannuzzi napsal k této publikaci: V době, kdy se svět stává svědkem postupného naplňování událostí, o kterých se můžeme dočíst v Bibli, je publikace „Proroctví v poselstvích Opravdový život v Bohu týkající se Konce časů” hlasem polnice znějící lidstvu z nebe. Poselství Opravdový život v Bohu, která Bůh dává světu skrze paní Vasulu Rydén a kterým udělilo Magisterium církevní schválení, předpověděla světové události před jejich naplněním a prorokují bezprostředně hrozící události, jejichž naplňování bude mít stále silnější dopad na lidskou rasu a celou planetu, pokud lidstvo nepřijme Boží výzvu k modlitbě a skutečnému obrácení.."

Co se týká autorky této publikace, Vassuly Rydén - dříve jsem její poselství hodně četla, ale po letech četby jsem v nich začala nacházet rozpory s moji vírou a mým poznáním Boha i situací ve světě. Také jsem četla, že církev její poselství neschvaluje, avšak její příznivci tvrdí opak: Prý jim Magisterium udělilo církevní schválení. Na tohle se chci zeptat jako na 1. věc, jak to tedy s tímto schválením vlastně je. Protože pokud by příznivci Vassuly lhali, jednalo by se o dost závažnou manipulaci.

Za 2. bych bych se ráda zeptala, co církev soudí obecně o takových publikacích. Mně totiž připadá, jako kdyby si nárokovaly jak pravdivý výklad knihy Zjevení, stejně tak interpretaci současných událostí, jako je např. pandemie (Např. výše zmíněná vizionářka Vassula Ryden na jaře napsala: "Měli bychom se též modlit, aby se mohlo Jeho poselství TLIG rychle rozšířit a bylo pokorně přijato tak, jak bylo přijato vámi. Budeme se modlit zvláště za Itálii, kde se poselství TLIG, jak jsem již dříve vysvětlila, střetlo s naprostým nezájmem a pronásledováním." Toto napsala v době, kdy se v Itálii nekontrolovatelně šířila pandemie a umíralo velké množství lidí). Dále mi připadá, jako kdyby tyto publikace v lidech chtěly vzbuzovat strach z možné přicházející apokalypsy a tím lidi přimět (strachem!) k víře v Boha a modlitbám - a v neposlední řadě také k víře ve svá poselství. Zavání to také milenialismem - jakoby se lidem předkládalo, že boj mezi silami dobra a zla vrcholí, brzy se odehraje závěrečná bitva a po ní už bude jen éra pokoje. Myslím, že takhle to určitě není. Jsem vždy velmi obezřetná a nedůvěřivá, když se setkám s podobnými publikacemi, které se snaží lidem podsouvat, že konec času je tady...

Za 3. bych se ráda zeptala na výše jmenovaného exorcistu jménem Joseph Iannuzzi. Tento kněz totiž tuto publikaci veřejně evidentně podporuje. Je skutečně tak známý? A co si myslíte o jeho podpoře Vassuly Rydén? Jaký má on vztah k církvi? Nemůže se v tomto mýlit?

Děkuji moc za zodpovězení mých otázek. Věřím, že poslouží v hledání i dalším hledajícím v této oblasti.

Ve spisech Vassuly Ryden nejde o Boží zjevení, ale jen o její vlastní meditace

Dobrý den, A.,
děkuji za Vaše dotazy, které svědčí o tom, že se tématem zabýváte důkladněji. Přejdu rovnou k jednotlivým bodům:

1) Co se týká církevního schválení, na stránkách oficiálních stránkách tlig.org jsou sice uvedena některá schválení konkrétních biskupů, ale chybějí tam zásadní vyjádření Kongregace pro nauku víry. Ta už v roce 1995 upozornila na některé problematické body poselství. A v roce 2007 kongregace své stanovisko zopakovala a ještě doplnila. Mimo jiné výslovně odrazuje věřící od účasti v modlitebních skupinách, organizovaných Vassulou Ryden.
Zprávu na Radiu Vatikán z roku 2007 naleznete zde
Text dopisu prefekta Kongregace pro nauku víry z roku 2007 naleznete např. zde (stránky slovenské biskupské konference) 
Oba dopisy se dají dohledat na oficiálních stránkách Apoštolského stolce (anglicky):
z roku 1995 zde a z roku 2007   zde.


2) Obecně o soukromých zjeveních církev říká, že „jejich úlohou není „vylepšovat“ nebo „doplňovat“ Kristovo definitivní zjevení, nýbrž napomáhat k tomu, aby se z tohoto zjevení v určitém historickém období plněji žilo.“ Viz Katechismus katolické církve.
A zajisté máte pravdu v tom, že mnohá „zjevení“ mohou vyvolávat strach popisováním blížící se apokalypsy. Obezřetnost je proto na místě, stejně jako kritické posuzování, zda jsou překládaná soukromá zjevení v souladu se zjevením tak, jak ho překládá bible.
A to mluvíme o soukromých zjeveních. Kongregace pro nauku víry ale ve výše uvedeném dopise z roku 2007 upozorňuje na to, že ve spisech Vassuly Ryden nejde o Boží zjevení, ale jen o její vlastní meditace.

3) Jméno Joseph Iannuzzi neznám a ani podle toho, co jsem o něm našel ne internetu nejsem schopen posoudit, jak moc známý je. Odpovím tedy jen obecně – není nic zvláštního na tom, když jakýkoli vizionář má v církevních kruzích své příznivce ať už mezi kněžími, nebo biskupy. Každý z nich se může mýlit.
Řídil bych se spíš vyjádřeními Kongregace pro nauku víry – ta se k málo závažným věcem nevyjadřuje a není v jejích možnostech vydávat stanovisko ke každému soukromému zjevení. Když už tedy k nějakému opakovaně vydává nepříliš pozitivní vyjádření, znamená to, že pro to má závažné důvody.

Na závěr ještě připojuji tip na další zveřejněný dotaz  k tématu zde.

S pozdravem a přáním všeho dobrého
Linka víry

Kategorie otázky: Konec světa, vizionáři

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)