Hospodin dbá o cestu spravedlivých. (Ž 1,6) - Citát z Bible na každý den

2. 5. 2024, aled

Protestanté a růženec

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli se protestanti můžou modlit růženec? Obecně vím, že se k Panně Marii nemodlí, ale jestli to mají vyloženě zakázané nebo jestli to jako jednotlivci (ze svého osobního přesvědčení) můžou dělat?
Děkuji.

K Panně Marii se nemodlí, byť k ní mají uctivý vztah

Dobrý den!

Protestanté se opravdu k Panně Marii nemodlí, byť mají k Ježíšově matce uctivý vztah. V modlitbě se protestanté obracejí výhradně k Bohu. Prosit někoho o přímluvu je zvykem vůči živým lidem, nikoli zemřelým. Zároveň berou jako autoritu výhradně Písmo a církev zprostředkovává jeho výklad, ale neurčuje jediný správný formou dogmat. Je tedy věcí zodpovědnosti a svědomí každého jednotlivce, jak chápe biblický text.
Pokud jde o princip opakované modlitby, používá se u anglikánů a luteránů, ostatní církve ho spíš nepraktikují. Obecně se v protestantských církvích klade důraz na soustavné studium Písma, takže by se dalo říct, že tam, kde se katolíci modlí růženec, evangelíci čtou Bibli. Dnes (asi v obou případech) se tato praxe stává méně rozšířenou, ale ještě před padesáti lety bylo běžné, že si evangelické rodiny spolu každý den četly Bibli a pochopitelně to doprovázely modlitbou.
Pro mnoho protestantů může být růženec symbolem modloslužebnictví (nebudou chápat ani adresáta modlitby, ani opakování, ani předmět, který se k tomu používá), další k němu budou mít neutrální postoj, a pak budou jistě ekumenicky založení protestanté, kteří, pokud se ocitnou ve společenství, které se modlí růženec, se bez problémů připojí – a jak jsem už říkala, nebudou tím porušovat žádný církevní zákaz. Pokud by nějaký protestant dospěl k tomu, že mu to přijde užitečné, nikdo mu nebrání se růženec modlit, ale domnívám se, že by to bylo zcela výjimečné. Pokud se chtějí protestanté modlit s předem daným textem (běžnější je modlitba vlastními slovy), využívají žalmy, které často umějí zpaměti. V poslední době se z východu rozšiřuje i používání Ježíšovy modlitby (opakování věty „Pane Ježíši Kriste, Synu boží, smiluj se nade mnou hříšným.“ nebo její části).

Kategorie otázky: Modlitba, Církve, hnutí, ekumenismus

Související texty k tématu:

Modlitba

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Prosíme, přidejte se do registru dárců kostní dřeně

Prosíme, přidejte se do registru dárců kostní dřeně
(19. 3. 2025) Malá Madlenka bojuje s vážnou nemocí a nutně potřebuje transplantaci kostní dřeně. Bohužel se zatím nenašel vhodný…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2025) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Chceš se zúčastnit Jubilea mladých v Římě? Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2025) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

Svatý Patrik 17. března
(15. 3. 2025) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…