Kdo jedná podle pravdy, jde ke světlu. (J 3,21) - Citát z Bible na každý den

2. 5. 2024, aled

Protestanté a růženec

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli se protestanti můžou modlit růženec? Obecně vím, že se k Panně Marii nemodlí, ale jestli to mají vyloženě zakázané nebo jestli to jako jednotlivci (ze svého osobního přesvědčení) můžou dělat?
Děkuji.

K Panně Marii se nemodlí, byť k ní mají uctivý vztah

Dobrý den!

Protestanté se opravdu k Panně Marii nemodlí, byť mají k Ježíšově matce uctivý vztah. V modlitbě se protestanté obracejí výhradně k Bohu. Prosit někoho o přímluvu je zvykem vůči živým lidem, nikoli zemřelým. Zároveň berou jako autoritu výhradně Písmo a církev zprostředkovává jeho výklad, ale neurčuje jediný správný formou dogmat. Je tedy věcí zodpovědnosti a svědomí každého jednotlivce, jak chápe biblický text.
Pokud jde o princip opakované modlitby, používá se u anglikánů a luteránů, ostatní církve ho spíš nepraktikují. Obecně se v protestantských církvích klade důraz na soustavné studium Písma, takže by se dalo říct, že tam, kde se katolíci modlí růženec, evangelíci čtou Bibli. Dnes (asi v obou případech) se tato praxe stává méně rozšířenou, ale ještě před padesáti lety bylo běžné, že si evangelické rodiny spolu každý den četly Bibli a pochopitelně to doprovázely modlitbou.
Pro mnoho protestantů může být růženec symbolem modloslužebnictví (nebudou chápat ani adresáta modlitby, ani opakování, ani předmět, který se k tomu používá), další k němu budou mít neutrální postoj, a pak budou jistě ekumenicky založení protestanté, kteří, pokud se ocitnou ve společenství, které se modlí růženec, se bez problémů připojí – a jak jsem už říkala, nebudou tím porušovat žádný církevní zákaz. Pokud by nějaký protestant dospěl k tomu, že mu to přijde užitečné, nikdo mu nebrání se růženec modlit, ale domnívám se, že by to bylo zcela výjimečné. Pokud se chtějí protestanté modlit s předem daným textem (běžnější je modlitba vlastními slovy), využívají žalmy, které často umějí zpaměti. V poslední době se z východu rozšiřuje i používání Ježíšovy modlitby (opakování věty „Pane Ježíši Kriste, Synu boží, smiluj se nade mnou hříšným.“ nebo její části).

Kategorie otázky: Modlitba, Církve, hnutí, ekumenismus

Související texty k tématu:

Modlitba

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2025) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka
(29. 4. 2025) Bůh jedná, i když my nevidíme okamžité výsledky. Křesťanské poslání nestojí na viditelných výsledcích, ale na věrnosti…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(29. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Adoptujte si svého kardinála

(29. 4. 2025) Modlete se za kardinálské kolegium, které se připravuje na výběr nového papeže.

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(29. 4. 2025) V květnu – měsíci, ve kterém všechno voní a kvete, je těžké nemít radost. :) Věříme, že vám ji přinese i nové…