Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

2. 5. 2024, aled

Protestanté a růženec

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli se protestanti můžou modlit růženec? Obecně vím, že se k Panně Marii nemodlí, ale jestli to mají vyloženě zakázané nebo jestli to jako jednotlivci (ze svého osobního přesvědčení) můžou dělat?
Děkuji.

K Panně Marii se nemodlí, byť k ní mají uctivý vztah

Dobrý den!

Protestanté se opravdu k Panně Marii nemodlí, byť mají k Ježíšově matce uctivý vztah. V modlitbě se protestanté obracejí výhradně k Bohu. Prosit někoho o přímluvu je zvykem vůči živým lidem, nikoli zemřelým. Zároveň berou jako autoritu výhradně Písmo a církev zprostředkovává jeho výklad, ale neurčuje jediný správný formou dogmat. Je tedy věcí zodpovědnosti a svědomí každého jednotlivce, jak chápe biblický text.
Pokud jde o princip opakované modlitby, používá se u anglikánů a luteránů, ostatní církve ho spíš nepraktikují. Obecně se v protestantských církvích klade důraz na soustavné studium Písma, takže by se dalo říct, že tam, kde se katolíci modlí růženec, evangelíci čtou Bibli. Dnes (asi v obou případech) se tato praxe stává méně rozšířenou, ale ještě před padesáti lety bylo běžné, že si evangelické rodiny spolu každý den četly Bibli a pochopitelně to doprovázely modlitbou.
Pro mnoho protestantů může být růženec symbolem modloslužebnictví (nebudou chápat ani adresáta modlitby, ani opakování, ani předmět, který se k tomu používá), další k němu budou mít neutrální postoj, a pak budou jistě ekumenicky založení protestanté, kteří, pokud se ocitnou ve společenství, které se modlí růženec, se bez problémů připojí – a jak jsem už říkala, nebudou tím porušovat žádný církevní zákaz. Pokud by nějaký protestant dospěl k tomu, že mu to přijde užitečné, nikdo mu nebrání se růženec modlit, ale domnívám se, že by to bylo zcela výjimečné. Pokud se chtějí protestanté modlit s předem daným textem (běžnější je modlitba vlastními slovy), využívají žalmy, které často umějí zpaměti. V poslední době se z východu rozšiřuje i používání Ježíšovy modlitby (opakování věty „Pane Ježíši Kriste, Synu boží, smiluj se nade mnou hříšným.“ nebo její části).

Kategorie otázky: Modlitba, Církve, hnutí, ekumenismus

Související texty k tématu:

Modlitba, meditace:
JAK SE MÁM MODLIT?- Neumím se modlit
Několik podnětů, jak se (začít) modlit
- Hovořit s Bohem I v našich citech může být pravda...
- Jednoduchý způsob modlitby v každé situaci
Modlitba pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv
Přímluvná modlitba - proč a jak
- Modli se jak umíš, ne jak neumíš Bůh nepotřebuje naše básně 
- web o modlitbě: www.modlitba.cz

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)