Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

7. 6. 2022, tob

Nechal jsem se pokřtít, ale staré závislosti se vracejí v plné síle...

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Obrácení, uzdravení, proměna

Dobrý den,
prožil jsem obrácení a je to tři měsíce, co jsem přijal křest. Ježíš mě vysvobodil svojí milostí od sexu, alkoholu, drog, cigaret a všeho zlého. Nyní se však útoky vracejí v plné síle. Cítím tak velké úzkosti, že jsem ani nemyslel že by něco takového mohlo být možné.
Jak jednoduché by bylo povolit...  ale to by byl konec všeho. Smrt. Kudy vede druhá cesta, prosím? Lze toto zvládnout?
 

Milost (Boží) spočívá na naši lidské přirozenosti. Můžeme ji povznést, nemůžeme ji ale nahradit.

Dobrý den.
Píšete velice naléhavě. Problémy s pokušením v oblastech, které zmiňujete  jsou skutečně naléhavé pro nejednoho křesťana. Bible dává obecnou odpověď: „Cestou je láska“. Ptejte se po své motivaci. Prožil jste obrácení a osvobození od svých závislostí. Co jste od toho čekal? Je to láska ke Kristu?

Druhou rovinou odpovědí je trpělivost. Při tak radikální změně se mohou dostavit abstinenční příznaky, pochybnosti, pocit prázdnoty a nesmyslnosti, zúžení obzoru… Zkušenost církve pro to má shrnující pojem pokušení. A zdůrazňuje, že pokušení není hřích. Právě tak není sám o sobě hříšný sex, nebo konzumace alkoholu.

A tím se dostáváme k třetí důležité složce a tou je rozlišování. Potřebujete někoho, kdo Vám pomůže se v tom všem vyznat, kdo bude nablízku ve chvílích akutních krizí, kdo si ale také udrží nadhled a odstup. Potřebujete důvěryhodného ve víře ukotveného kamaráda. Nijak nezastírám, že to bývá velice úzký artikl.

A nakonec: vždy je lepší mít pozitivní program. Nesoustřeďte se na to, co ztrácíte, nemůžete, opouštíte a jak je to těžké. Soustřeďte se na něco pozitivního, na něco, co chcete udělat, na nějaký pozitivní cíl. To opravdu hodně pomáhá.

Snad ani nemusím připomínat, že hrdinství nebývá vždy dobrou cestou. Přiznat slabost a vyhledat pomoc (třeba v úzkostech) je projevem odpovědnosti k sobě i druhým. Milost (Boží) spočívá na naši lidské přirozenosti. Může ji povznést, nemůže ji ale nahradit.

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Obrácení, uzdravení, proměna, Pochybnosti a krize víry

Témata: pokušení
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.