On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

5. 7. 2022, luzu

Minuta a miliarda let - vnímání času

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus

Dobrý den,

Rád bych se zeptal, k čemu přesně potřebujeme jako křesťané nebe a peklo, když už máme apokalypsu?
Pokud věříme ve vzkříšení těla i duše o posledním soudu, pak není nebe ani pekla, kde by se skladovaly nehmotné duše, zapotřebí.
Vždyť vnímání času je zcela závislé na našem vědomí (vázaném na organický mozek). Není-li vědomí, není ani vnímání času. Minuta a miliarda let pak uplynou stejně rychle. To prakticky znamená, že při smrti zavřu oči a okamžitě je otevřu při druhém příchodu Krista.
Děkuji předem za odpověď.

Pojmy vědomí a nesmrtelná duše nejsou zaměnitelné

Dobrý den,
Děkuji za zajímavou otázku. Nebe a peklo neslouží z pohledu katolické víry k tomu, aby se zde skladovaly nehmotné duše před apokalypsou, jak píšete.
Spíše je možné nebe i peklo považovat za stav duše a po posledním soudu i stav těla každého jednotlivce (viz Katechismus katolické církve odstavec 1022), je to tedy definitivní stav, který člověk zakouší .i v oslaveném těle, časově tedy až po apokalypse. Jeho nesmrtelná duše ale bezprostředně po smrti při soukromém soudu může buď projít očišťováním (což ale v důsledku znamená nebe), nebo je rovnou v nebi nebo v pekle ( o tom více Katechismus katolické církve odstavce 1023-1041).
Jádrem vašeho dotazu je zřejmě to, zda se vědomí člověka dá ztotožnit s nesmrtelnou duší. Duše tvoří hlubokou jednotu s tělem tím, že je jeho formou a ta utváří člověka. Porušení této hluboké jednoty znamená smrt člověka (viz Katechismus katolické církve odst. 365)
Jako vědomí se obecně označuje schopnost člověka uvědomovat si sám sebe, okolí, atd. Z toho můžeme vyvodit, že pojmy duše a vědomí nejsou zaměnitelné.
Pokud by vás tato problematika více zajímala, doporučuji k přečtení věroučnou bulu papeže Benedikta XII. nazvanou Benedictus Deus, která se touto problematikou zabývá podrobněji, ale pokud je mi známo, zatím nebyla bohužel přeložena do češtiny.


 

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus

Související texty k tématu:

Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život

 

Probuzení po smrti - návrat domů / foto lanovky

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…