Ovocem Božího Ducha je láska, radost. (Ga 5,22) - Citát z Bible na každý den

5. 7. 2022, luzu

Minuta a miliarda let - vnímání času

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus

Dobrý den,

Rád bych se zeptal, k čemu přesně potřebujeme jako křesťané nebe a peklo, když už máme apokalypsu?
Pokud věříme ve vzkříšení těla i duše o posledním soudu, pak není nebe ani pekla, kde by se skladovaly nehmotné duše, zapotřebí.
Vždyť vnímání času je zcela závislé na našem vědomí (vázaném na organický mozek). Není-li vědomí, není ani vnímání času. Minuta a miliarda let pak uplynou stejně rychle. To prakticky znamená, že při smrti zavřu oči a okamžitě je otevřu při druhém příchodu Krista.
Děkuji předem za odpověď.

Pojmy vědomí a nesmrtelná duše nejsou zaměnitelné

Dobrý den,
Děkuji za zajímavou otázku. Nebe a peklo neslouží z pohledu katolické víry k tomu, aby se zde skladovaly nehmotné duše před apokalypsou, jak píšete.
Spíše je možné nebe i peklo považovat za stav duše a po posledním soudu i stav těla každého jednotlivce (viz Katechismus katolické církve odstavec 1022), je to tedy definitivní stav, který člověk zakouší .i v oslaveném těle, časově tedy až po apokalypse. Jeho nesmrtelná duše ale bezprostředně po smrti při soukromém soudu může buď projít očišťováním (což ale v důsledku znamená nebe), nebo je rovnou v nebi nebo v pekle ( o tom více Katechismus katolické církve odstavce 1023-1041).
Jádrem vašeho dotazu je zřejmě to, zda se vědomí člověka dá ztotožnit s nesmrtelnou duší. Duše tvoří hlubokou jednotu s tělem tím, že je jeho formou a ta utváří člověka. Porušení této hluboké jednoty znamená smrt člověka (viz Katechismus katolické církve odst. 365)
Jako vědomí se obecně označuje schopnost člověka uvědomovat si sám sebe, okolí, atd. Z toho můžeme vyvodit, že pojmy duše a vědomí nejsou zaměnitelné.
Pokud by vás tato problematika více zajímala, doporučuji k přečtení věroučnou bulu papeže Benedikta XII. nazvanou Benedictus Deus, která se touto problematikou zabývá podrobněji, ale pokud je mi známo, zatím nebyla bohužel přeložena do češtiny.


 

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus

Související texty k tématu:

Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život

 

Probuzení po smrti - návrat domů / foto lanovky

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“

Jak odpustit zlé matce?

(9. 5. 2024) Pokaždé se chytím do její pasti a bere mi to energii. Jinak jsem klidný a milující člověk, ale s matkou mě ovládne…