Já, Bůh, ponižuji strom vysoký a povyšuji strom nízký. (Ez 17,24) - Citát z Bible na každý den

5. 7. 2022, vhu

Kdo uvěří, bude spasen?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus

Dobrý den, v Písmu se opakovaně mluví o tom, že kdo věří v Ježíše jako Krista, bude mít život věčný. Jak tomu rozumět? Člověk má přece podle nauky nesmrtelnou duši, život věčný je tedy samozřejmým údělem všech. Je to metafora pro spásu? Pro nebe? Ani tak tomu ale úplně nerozumím, ne všichni křesťané přece dojdou spásy, nestačí věřit. Moc děkuji za odpověď.

Spása není výsledek svých vlastních dobrých skutků

Dobrý den,
pojem „věčný život“ je v bibli spojován výhradně se spásou člověka. V bibli máme také pasáže mluvící o věčném zavržení, toto ale s životem věčným nemůžeme spojovat. Život věčný je definitivní výhrou, věčné zavržení konečnou a nejsmutnější prohrou člověka.

Je pravda, že lidská duše je nesmrtelná. Po fyzické smrti dojde k oddělení duše a těla, tělo zůstává na zemi, duše člověka směřuje k bezprostřednímu osobnímu soudu. Jak tento osobní Boží soud vypadá, se můžeme jen domnívat. Jisté je, že při soudu jsou zřejmé všechny dobré i špatné skutky zemřelého člověka a je vynesen rozsudek – život věčný v Bohu nebo věčné zavržení. Tento verdikt bude pak potvrzen posledním soudem při druhém příchodu Krista.

Křesťan dostává nezasloužený dar věčného života jedině z Boží milosti, a ne jako výsledek svých vlastních dobrých skutků. Ovšem pravá víra v Boha musí být podložená skutky lásky a milosrdenství, bez nich by byla mrtvá. Člověk je obrazem Božím, a jestliže Bůh je Láska, člověk je ke konání skutků lásky stvořen a poslán.

Boží soud nad člověkem je nejvýš spravedlivý, ale také nejvýš milosrdný a je zcela jistě měřen jinou optikou, než soud lidský. Jsem přesvědčen, že milosrdenství vítězí nad soudem. To ale neznamená, že bychom měli opovážlivě spoléhat na Boží dobrotu a nesvádět každodenní poctivý boj o život věčný.

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus

Související texty k tématu:

Spása, spasení

 

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)