Bůh říká vězňům: „Vyjděte!“ (Iz 49,9) - Citát z Bible na každý den

19. 7. 2022, tob

Jsem gay. Je masturbace omluvitelná?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat na problém, který mě tíží. Jedná se o sebeuspokojení. Je mi 21 let a jsem gay. Jsem však rovněž věřícím, a proto nemám žádného partnera. I když je to těžké, nežiji a ani jsem nikdy nežil ve vztahu s druhým.
Má otázka zní, zda je sebeuspokojení hříchem v případě, že je člověk jinak sexuálně orientován (ale z náboženských důvodu nemá partnera) a sebeuspokojení je tedy jedinou cestou, jak "nahradit" sexuální potřebu, která de facto vychází z přirozených biologických potřeb?

Já sám nevím, jak si na otázku odpovědět, a dlouho jsem ani nijak nad ní neuvažoval a ani ji nepovažoval za problém. Teprve až nedávno jsem se dozvěděl, že je sebeuspokojení považováno za prohřešek proti 6. přikázání.
Proto bych se Vás chtěl touto formou zeptat a poprosit o radu. Nerad bych nějak činil proti Bohu a zvláště poslední dobou mě toto velmi trápí.

Děkuji za odpověď.

Vím, snadno se to říká, ale velice těžce dělá. Ale přestaňte s tím. Máte na víc!

Vážený ...
ceníme si důvěry, s kterou se na nás obracíte. Informován jste byl dobře: Sebeuspokojování (masturbaci) najdeme v seznamu sexuálních praktik, které křesťanská morálka odmítá. Z náboženského hlediska můžeme uvažovat o sobeckém využívání sexuality, která nám byla dána kvůli něčemu úplně jinému; jako dar pro druhého a nástroj spolupodílení se na stvořitelském díle Božím.

V psychologické a etické rovině se hovořívá o nežádoucím uzavírání se člověka do osamělosti a smutku vnitřního nereálného světa, o postupné ztrátě citlivosti pro druhé, o růstu sobectví a stupňující se tvrdosti až cynismu.
Radu mám jen jednu: Přestaňte s tím. Vím, že se to snadno říká, ale velice těžce dělá. Zkuste přijmout fakt, že – přes všechny tlaky spojené s věkem i sexuální orientací - sexuální abstinence není něčím nepřirozeným a nezdravým.

Jakkoli je sexualita mocnou silou v životě člověka, je stále jen pudem a pudy se učíme ovládat rozumem a vůlí. Jinak řečeno: Máte na víc!

Kategorie otázky: Sexualita jiné

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

(12. 3. 2023) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…

Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet
(9. 3. 2023) Vlajka pro Tibet - symbol boje za lidská práva  i za svobodu vyznání. Vlajka pro Tibet není propagací…

MDŽ - Mezinárodní den žen - 8.3.

(7. 3. 2023) Kontroverzní svátek? Máme slavit Mezinárodní den žen MDŽ, nebo Den matek? Svátek MDŽ byl dříve ideologicky…