Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

19. 7. 2022, tob

Jsem gay. Je masturbace omluvitelná?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat na problém, který mě tíží. Jedná se o sebeuspokojení. Je mi 21 let a jsem gay. Jsem však rovněž věřícím, a proto nemám žádného partnera. I když je to těžké, nežiji a ani jsem nikdy nežil ve vztahu s druhým.
Má otázka zní, zda je sebeuspokojení hříchem v případě, že je člověk jinak sexuálně orientován (ale z náboženských důvodu nemá partnera) a sebeuspokojení je tedy jedinou cestou, jak "nahradit" sexuální potřebu, která de facto vychází z přirozených biologických potřeb?

Já sám nevím, jak si na otázku odpovědět, a dlouho jsem ani nijak nad ní neuvažoval a ani ji nepovažoval za problém. Teprve až nedávno jsem se dozvěděl, že je sebeuspokojení považováno za prohřešek proti 6. přikázání.
Proto bych se Vás chtěl touto formou zeptat a poprosit o radu. Nerad bych nějak činil proti Bohu a zvláště poslední dobou mě toto velmi trápí.

Děkuji za odpověď.

Vím, snadno se to říká, ale velice těžce dělá. Ale přestaňte s tím. Máte na víc!

Vážený ...
ceníme si důvěry, s kterou se na nás obracíte. Informován jste byl dobře: Sebeuspokojování (masturbaci) najdeme v seznamu sexuálních praktik, které křesťanská morálka odmítá. Z náboženského hlediska můžeme uvažovat o sobeckém využívání sexuality, která nám byla dána kvůli něčemu úplně jinému; jako dar pro druhého a nástroj spolupodílení se na stvořitelském díle Božím.

V psychologické a etické rovině se hovořívá o nežádoucím uzavírání se člověka do osamělosti a smutku vnitřního nereálného světa, o postupné ztrátě citlivosti pro druhé, o růstu sobectví a stupňující se tvrdosti až cynismu.
Radu mám jen jednu: Přestaňte s tím. Vím, že se to snadno říká, ale velice těžce dělá. Zkuste přijmout fakt, že – přes všechny tlaky spojené s věkem i sexuální orientací - sexuální abstinence není něčím nepřirozeným a nezdravým.

Jakkoli je sexualita mocnou silou v životě člověka, je stále jen pudem a pudy se učíme ovládat rozumem a vůlí. Jinak řečeno: Máte na víc!

Kategorie otázky: Sexualita jiné

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)