Pane, ty máš slova věčného života. (J 6,68) - Citát z Bible na každý den

7. 6. 2022, Opatrný

Jak přesné je evangelium? Nikdo si přece nemohl po letech pamatovat, co doslova Ježíš řekl?

Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě, > Námitky k autentičnosti Bible

Dobrý den,

Jsem věčně hledající. A mám spoustu dotazů. Některé průběžně pokládám svym přátelům duchovním nebo křesťanům. Napadlo mě zkusit se pro změnu zeptat na těchto stránkách, neboť mě některé odpovědi zaujaly .

V rádiu poslouchám nebo si čtu každodenní evangelia. Např. jak jde Ježíš po zmrtvýchvstání do Emausů spolu se dvěma poutníky. Jje tam přesně popsáno, co Ježíš či oni poutníci řekli. To je jen namátkový výběr. Takové přesné informace, přesná vyjádření jsou prakticky ve všech evangeliích. Jak to může být tak přesné?? Přitom často jde při výkladu opravdu o slovíčka a jiné znění by mohlo mít i jiný význam.

Pokud vím, tak evangelia zapsali apoštolové  dokonce až po několika letech. Jak si to mohli takhle přesně pamatovat? Nepředkládají nám nějaká vlastní vidění věci? Nemohli si něco pozměnit, doplnit, přikrášlit?

Ptám se asi hodně hloupě, tak se moc omlouvám, ale není mi to jasné a opravdu mě to zajímá.

Děkuji moc za odpověď.

Nejde o to přesně zaznamenat, kdo co jak řekl.

Dobrý den,
to je velmi důležitý dotaz. Samozřejmě že si za pár let nepamatujeme přesně každé slovo. A dokonce některá evangelia nemuseli ani psát očití svědkové. Nejde v nich ale o to přesně zaznamenat, kdo co jak řekl. Jde o to vyjádřit literárním způsobem to nejdůležitější. A v tom časový odstup spíše pomáhá.
Uvedu dva příklady. V Matoušově evangeliu se nachází 5 velkých Ježíšových řečí, první z nich je známé Horské kázání (Mt 5-7). Je pravděpodobné, že Matouš do této řeči spojil různé Ježíšovy výroky, které pronesl na různých místech a k různým lidem. Ale tato souvislá řeč věrně zachycuje jeho učení.
Podobně je tomu i s modlitbou v Getsemanské zahradě. Jak víme, co se Ježíš modlil, když nejbližší učedníci spali opodál? Asi znali jeho úzkosti a modlitby v posledních dnech a literárně je evangelisté vyjádřili v této modlitbě.

Kategorie otázky: Námitky k autentičnosti Bible

Související texty k tématu:

Boží slovo, Bible, Písmo svaté

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.