Choďme v Hospodinově světle! (Iz 2,5) - Citát z Bible na každý den

7. 7. 2022, aled

Hledám Boha - prosím o tipy na literaturu

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý večer, rád bych se zeptal, jaká literatura, ale myslim opravdu kvalitní literaturu, je vhodná pro mě jako protestanta. Mám doma klasickou Bibli, kterou pročítám. Dospěl jsem do fáze, že bych se rád zařadil, a nejvíce mě to táhne k protestanství.

Děkuji za odpověď a za typy na literaturu.

Doporučuji osobní návštěvu křesťanských knihkupectví

Dobrý den,
je dobře, že Vám záleží na tom, co budete číst. Dnešní doba umožňuje vydávat nejen záplavu kvalitních knih, ale i leccos, s čím by člověk jen marnil čas. Škoda, že o sobě píšete velmi málo – lépe by se doporučovaly knihy, kdybych znala Váš věk, oblíbenou četbu, zájmy. Kdyby Vás třeba zajímala historie, dá se z toho při hledání křesťanské četby vycházet. Pokud bydlíte v nějakém větším městě, ve kterém sídlí křesťanské knihkupectví, můžete se zajít poradit tam a doporučené knížky si na místě prolistovat. V Praze v Jungmannově ulici najdete knihkupectví Kalich, propojené s Českobratrskou církví evangelickou, a evangelické literatury tam tedy mají dost a dokážou Vám poradit knihy „na míru“.

Pokud jste zatím četl z náboženské literatury jen Bibli, asi by se dalo začít nějakým komentářem. Vycházejí jak komentáře k jednotlivým biblickým knihám, tak komentáře zaměřené tématicky – třeba na biblické postavy. Nebála bych se v tomto případě opustit vody evangelických autorů a nakladatelství, byla by škoda se ochudit o knihy, které napsali autoři z jiných církví. Z českých autorů z protestantského prostředí můžete vybírat třeba mezi knihami Jana Hellera (zaměřoval se na Starý zákon), Jiřího Mrázka (zaměřuje se na Nový zákon) nebo třeba nyní velmi populárního Pavla Hoška. Pokud ještě nejste členem žádné církve (nebo jste se dosud pravidelně neúčastnil jejího života) a chcete se víc seznámit s Českobratrskou církví evangelickou, nabízí se Evangelický katechismus pro dospělé, který je k tomuto účelu určen, případně příručka Jiřího Grubera Pojď a přesvědč se. Pětadvacet základních témat křesťanské víry představuje kniha Bůh- můj bližní (Evangelický katechismus v 25 obrazech). V knize Věty křesťanské víry najdete vysvětlení Apoštolského vyznání víry, Modlitby Páně a Desatera.

Pokud takové základy nepotřebujete, můžete se začíst třeba do knihy D. Marguerata Člověk z Nazaretu (Co dnes vlastně víme o Ježíšovi) nebo F. Bavona Místo svobody (Život ve svobodě podle Nového zákona). Za zmínku stojí i tvz. Parabible z pera Alexandra Fleka, českého evangelikálního teologa, kazatele, vydavatele (nakl. Biblion) a překladatele, (mj. iniciátora a vedoucího překladatelského týmu v projektu Bible 21).
Mezi další evangelická nakladatelství patří např. Samuel  a Gimel 

Snad Vás některé ze zmíněných knížek osloví. Doporučuji osobní návštěvu knihkupectví Kalich, protože vlastní prolistování knížek lze těžko nahradit. Jsou tam velice milí a zkušení knihkupci, kteří se Vám rádi budou věnovat. Přeji Vám hodně štěstí na Vaší cestě s Bohem.

Kategorie otázky: Hledání Boha, víry

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2023) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

Advent

Advent
(2. 12. 2023) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Doporučené knihy (listopad 2023)

Doporučené knihy (listopad 2023)
(30. 11. 2023) Stále se na nás obracejí naši čtenáři s prosbou o doporučení nějakých kvalitních knih.

Bůh neříká: "Už neplač." Ale naopak...

Bůh neříká: "Už neplač." Ale naopak...
(29. 11. 2023) Bůh utírá slzu z každé tváře. Ježíš neříká: "Přestaň s tím nářkem". Ale naopak...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2023) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…