13. 4. 2022, tut
Bohatství dle bible. Může být křesťan bohatý?
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích
Dobrý den,
chci se zeptat, jaký má křesťanství pohled na úspěšné podnikatele? Když člověk na základě nějaké své vize založí podnik, daří se mu a vydělává?
Mám v sobě touhu něco dokázat. Nemyslím, že mi jde o peníze, ale o to něco zkusit, dokázat si, že na to mám. Jde to dohromady s křesťanstvím? Napadá mě verš: Snáze projde velbloud uchem jehly, než bohatý do Božího království....
Proč nám Bůh dává takové možnosti seberealizace, když pak chce, abychom se všeho, co jsme vydělali, zbavili?
Děkuji.
Ježíš upozorňuje na nebezpečí "sloužit svému majetku, tedy jeho hromadění"
Milý ....
děkujeme za Váš zajímavý dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Souhlasím s Vámi, že to podle některých úryvků z evangelií vypadá, jako by bohatství samo o sobě bylo něco špatného. Kdybychom tomuto schématu uvěřili, pak by všichni křesťané měli být chudí a vlastně by mě zajímalo, jak dlouho by takový model byl pro církev udržitelný :)
Věc je tedy o něco složitější a ne úplně černobílá. Vyjdu z verše Mt 19,23, který zmiňujete a kde se nejedná pouze o bohatství, ale hlavně o spásu. Proč je pro bohatého člověka téměř nemožné být spasen? Protože nás Ježíš chce upozornit na veliké nebezpečí, kdy budeme sloužit svému majetku, tedy jeho hromadění, a na prvním místě v našem životě již nebude Bůh. Ježíš je realista a ví, že když má člověk veliký majetek, tak už většinou není svobodný. Proto také bohatému mladíkovi v jiném úryvku (Mk 10, 17-22) odpovídá, aby vše prodal chudým, a mladík smuten odchází.
Na druhou stranu ale nacházíme v evangeliích také podobenství o hřivnách (Mt 25,14-30), kde je vychvalována služebníkova podnikavost a ne lenost. A na jiných místech je vychvalována prozíravost do budoucna. Věřím tedy, že Bůh dává lidem různé dary a mezi nimi i podnikavost a talent v této oblasti a člověk by se tudíž měl v oblasti, kde je obdarován, realizovat. To, že člověk např. založí podnik, může znamenat, že dalším lidem dá práci. Z vydělaných peněz pak nejen živí svoji rodinu, ale také může podporovat nejrůznější dobrá díla, která církev ve světě dělá (např. právě péče o chudé skrze charitu, misie, vzdělávání, ale i samotný chod církve). Mimochodem je zajímavé, že se dnes v naší církvi hodně mluví o pomoci laiků s managementem církve i co se financí týká. Tudíž šikovní podnikatelé mohou církvi a Božímu lidu posloužit mnoha způsoby a díky nim může být vykonáno spoustu dobra.
Nejdůležitější ale je, jak jsem psala výše, stále mít Boha na prvním místě ve svém životě. Pouze tak i hodně vydělaných peněz člověka neokrade o svobodu a spásu.
Držím Vám palce do všech Vašich vizí, vyprošuji, aby Vás Pán vedl a dal Vám moudrost do všech Vašich aktivit.
Linka víry
Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích
Související texty k tématu:
Bohatství, zajištěnost, jistoty, mamon...
- Bohatství může být handicapem Bible často mluví o bohatství jako o handicapu. Handicap je něco, co člověka omezuje, co snižuje kvalitu života.
- Svět je nejistý. Budoucnost je nejistá. Jistoty jsou nejisté... Čím více se snažíme všechno pojistit a mít pod kontrolou, tím větší nejistota nás někdy přepadá.
- Asi už vám někdo řekl, že jste se zbláznili... Je bláznovství si myslet, že náš život je zajištěn tím, co nashromáždíme.
- Bože, nedávej mi ani bídu, ani bohatství Bohatství může člověka pomalu ukolébávat v přesvědčení, že je zabezpečený, soběstačný, málo zranitelný...
- Kdybych měl všechny peníze světa Jednou se prý zeptali známého milionáře Rockefellera: „Kolik musí mít člověk peněz, aby byl šťastný?“
- Nechali jsme si nakukat, že se musíme dobře zabezpečit Většina lidí má svoje hodnoty teoreticky srovnány rozumně. Na nejvyšších příčkách bývá rodina, přátelské vztahy. U mnoha lidí se vysoko dostává i péče o vlastní duchovní růst.
- Další texty k tématu: bohatství, zajištěnost, jistoty, mamon