Běda těm, kdo myslí na nepravost. (Mich 2,1) - Citát z Bible na každý den

13. 6. 2024, ovy, pemu

Bible. Snažím se číst, ale často nerozumím

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Mám touhu osvojit si denní četbu Bible. Přiznám se, že často Písmu nerozumím, někdy časem zjistím, že jsem si ho nesprávně vyložila, že mi chybí historický kontex. Poznámky pod čarou mi úplně nepomáhají. Našla jsem internetové stránky s rozsáhlými výklady, ale přijde mi, že jsou často velmi ovlivněné autorovou příslušností ke své církvi.

Poradili byste mi, prosím, literaturu s kvalitním výkladem (alespoň pro knihy Nového zákona)?

Děkuji.

Metoda modlitebního čtení - Lectio divina

Je velmi dobré, že Vás přitahuje Bible a chcete se věnovat její pravidelné četbě. Na začátku je k tomu dobré poznamenat, že pro duchovní život je nejhodnotnější, když k Bibli přistupujeme metodou tzv. modlitebního čtení, metodou Lectio divina. Možná již tak Písmo používáte, pokud však ne, doporučuji si na serveru www.vira.cz najít nějaké užitečné texty a návody (např. zde). Kromě toho je dobré, pokud je to možné, Písmo žít ve společenství. Vhodné biblické hodiny, nebo modlitební společenství, kde se zároveň čte a sdílí nad textem Písma, je vhodný nástroj k hlubšímu ponoru do něj.

Pokud se kromě modlitby s Písmem chcete věnovat jeho hlubšímu poznání formou systematického čtení, pak je to již spíše vzdělávací přístup a tam je dobré využít osvědčené prostředky. Především je dobré začít spíše čtením Evangelií a ostatních knih Nového zákona. Starý zákon spíše číst až na druhém místě, nebo ještě lépe nějak provázaně s Nový zákonem. Užitečným vodítkem v tom je, když se při každodenním čtení bible řídíme liturgickým čtením, neboli biblickými čteními ze mše svaté na daný den. Tam bývá totiž souvislost mezi čtením ze Starého zákona a z Evangelia. Díky tomu můžeme oběma lépe porozumět... Pro tento účel je možné pořídit si "Misál na každý den", kde jsou uspořádána liturgická čtení na každý den v roce (ve všech cyklech) vždy s krátkým úvodem, který vede k lepšímu porozumění textu a ukazuje často historický kontext. Misál je k dispozici také jako aplikace na mobil, ale neobsahuje úvody k biblickým čtením.

Pokud hledáte vhodné poznámky k biblickému textu, pak asi nejlepší z katolických překladů je "Jeruzalémská bible". Česká verze vyšla například v Karmelitánském nakladatelství. Dobrý komentář ke starozákonním knihám poskytuje pětisvazková řada Výklady ke Starému zákonu vydaná rovněž Karmelitánským nakladatelstvím.

Přeji hojnost Ducha svatého a jeho vedení při vrůstání do jeho slova.


P.S.:  Plné znění liturgických textů pro každý den v roce s jednou myšlenkou k modlitbě nabízí i náš web v sekci Nedělní liturgie.

K lepšímu porozumění biblickým textům Vám může pomoci také např. "Evangelium na každý den", které každoročně vydává nakl. Paulínky a kde je k evangeliu na daný den připojen krátký komentář.  

A pokud Vás to neurazí, na závěr doporučujeme zvážit zakoupení jedné z mimořádně dobře zpracovaných dětských  Biblí poslední doby:

Bible vypráví o Ježíši nebo Rodinné bible. Nejsou zde jen převyprávěné biblické texty s pestrými obrázky, ale obě Bible se snaží uvést texty do kontextu s životem z víry. První ukazuje nádherně Boží plán spásy člověka, druhá vtahuje člověka do modlitby...

 

K tématu také doporučujeme zveřejněné odpovědi: Bible, jak číst, koupě 

 

-redakčně upraveno-
 

Kategorie otázky: Hledání Boha, víry, Bible, jak číst, koupě,

Související texty k tématu:

Boží slovo, Bible, Písmo svaté

Modlitba, meditace:
JAK SE MÁM MODLIT?- Neumím se modlit
Několik podnětů, jak se (začít) modlit
- Hovořit s Bohem I v našich citech může být pravda...
- Jednoduchý způsob modlitby v každé situaci
Modlitba pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv
Přímluvná modlitba - proč a jak
- Modli se jak umíš, ne jak neumíš Bůh nepotřebuje naše básně 
- web o modlitbě: www.modlitba.cz

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…