Vložím svůj zákon do jejich nitra. (Jr 31,33) - Citát z Bible na každý den

Matka Tereza

Matka Tereza

(Agnes Gonxha Bojaxhiu * 27.8.1910 + 5.9.1997, svatořečení: 4.9.2016) 

Nestačí říci: “Miluji.” 
Je potřeba tuto lásku vložit do konkrétních skutků. 
Je potřeba milovat, až to bolí! 
(Matka Tereza)

 

NEVADÍ

Člověk je nerozumný, nelogický a sobecký -
to nevadí, miluj ho. 

Když konáš dobro, přičítají to tvému egu -
to nevadí, konej dobro. 

Jestliže uskutečníš své cíle, objevíš, že máš falešné přátele a pravé nepřátele - 
to nevadí, uskutečňuj své cíle.

Dobro, které dnes vykonáš, je zítra zapomenuto -
to nevadí, konej dobro.

Čestnost a upřímnost tě činí zranitelným -
to nevadí, buď přímý a čestný.

To, co jsi budoval celý rok, je někdy zničeno během chvíle -
to nevadí, buduj. 

Někdy pomůžeš lidem a oni to odmítají -
to nevadí, pomáhej jim. 

Dáš světu to nejlepší ze sebe a odměnou je ti kopanec -
to nevadí, dávej to nejlepší, co v tobě je. 

(Matka Tereza)

 

Matka Tereza - texty, články, komentáře, životopis:

 • Křehké dílo křehké Matky Terezy  - Matka Tereza nepřišla s nějakým předem připraveným gigantickým „projektem“ na papíře, který by následně realizovala. Ale začala krok za krokem naplňovat to, co poznala jako své životní poslání. Ve spojení s Bohem tak mohlo vyrůst dílo obrovských rozměrů. V tom všem ale Matka Tereza prožívala vnitřní křehkost, temnotu a slabost…
   
 • Matka Tereza - stručný životopis  - Agnes Gonxha Bojaxhiu ová * 27.8.1910 + 5.9.1997
   
 • Naším úkolem není být druhou Matkou Terezou - Snad jen málokdo pochybuje o významu Matky Terezy. Ale...
 • Máte strach ze smrti?  - otázka, která rozesmála Matku Terezu
   
 • Matka Tereza byla oblíbenější než princezna Dianna - Anketa Institutu politických a sociálních věd Eurispes zjistila, že nové modely mladých Italů jsou daleko od světa módy, filmu nebo politiky. Podle jejích výsledků se na prvních místech umístily osobnosti, které představují hodnoty doby, jako jsou Matka Tereza a papež Jan Pavel II. Anketa Eurispes, které se zúčastnilo 1000 mladých Italů mezi 12 až 24 lety, ukazuje, že 25% mladých dává přednost albánské řeholnici Matce Tereze. Vítězové“ výzkumu nechali daleko za sebou své konkurenty.​

 

Matka Tereza - fotografie z návštěvy v Praze v roce 1984

Matka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMA Matka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMA Matka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMA   Matka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMA Matka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMA Matka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMAMatka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMA  Matka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMA Matka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMA Matka Tereza v Praze 1984 foto / Mother Teresa 1984 Prague picture / photo: IMA  

(foto: IMA)

 

Matka Tereza - další texty, články, komentáře, matriály pro děti:

 • Ježíš je Bezdomovec  - KDO JE JEŽÍŠ PRO MĚ? Ježíš je Hladový – nasyťme ho. Ježíš je Žíznivý – napojme ho. Ježíš je Nahý – oblečme ho. Ježíš je Bezdomovec – vezměme ho k sobě. Ježíš je Osamělý – milujme ho. Ježíš je Nechtěný – chtějme ho.  
 • Nejsme tu jen pro práci!  - Své poslání a naplnění hledáme převážně v práci. Často jí obětujeme i čas, který patří našim blízkým. Chceme se dopracovat něčeho, co po nás zůstane; chceme si svou prací zajistit životní úroveň a klidné stáří. Když pak ale přijde čas, kdy už nemůžeme pracovat, zažíváme úzkost – máme dojem, že nejen pro druhé, ale i sami pro sebe ztrácíme cenu a smysl života.
 • Opravdová láska je stvrzená i bolestí  - Říct dnes někomu “miluji tě” je stejně nezávazné jako pochválit mu auto nebo šaty.
 • V každém člověku je Kristova tvář  - Tahle něžná, vrásčitá tvář drobné ženy je jistě jedním z nejzářivějších světel v temnotě dneška. Jednou ji navštívil americký evangelizátor Billy Graham. Poslechněme si, jak svůj zážitek popisuje: ,Když nás představili, sloužila právě umírajícímu a držela ho v náručí. Počkal jsem, dokud mu nepomohla přijmout smrt. Když zemřel, potichu se pomodlila, jemně ho uložila zpět na jeho lůžko a obrátila se, aby mě přivítala.´

 

 

 

 • Citáty z knihy: Co dělá člověka člověkem (Reinhard Abeln - Anton Kner)  -  Buďte živým projevem Boží dobroty: laskavost ve vaší tváři; něžnost ve vašich očích; láska ve vašem úsměvu; vlídnost ve vašem pozdravu!"
 • Citáty z knihy: Duchovní texty Matky Terezy z Kalkaty  - Protože Krista nevidíme, nemůžeme mu tváří v tvář vypovědět, jak ho milujeme. Ale svého bližního vidíme a můžeme pro něho vykonat, co bychom rádi udělali pro Krista, kdyby byl viditelný.
 • Duchovní texty Matky Terezy z Kalkaty  - Kdybych se byla zahleděla na dav, nikdy bych nebyla začala s touto činnost
 • Duchovní texty Matky Terezy z Kalkaty  - Sami víme, že to, co děláme, je kapkou do moře. Ale kdyby tahle kapka v moři nebyla, chyběla by tam.
 • Ježíše Krista Krále, aneb lásky není nikdy dost  - Jakou vládu je vlastně dnes člověk schopen přijmout? Po jakém "králi", po jakém kralování nad sebou vlastně touží? Touží vůbec po nějakém? Nejsou spíš lidé skeptičtí a nemají dojem, že každý vládce a král nadržuje jednomu na úkor druhých? Že je spravedlivý, ale jen pro některé? Tyto otázky jistě nejsou zbytečné. A obraz převznešeného panovníka, kterému se poddaný lid rád a ochotně klaní, to je opravdu dnes už jen pohádkový obrázek.

 

 • Křížová cesta - naší doby  - Před časem přišlo jedno  opuštěné dítě v noci do našeho domu. Sešla jsem k němu dolů, dítě plakalo: "Šla  jsem za maminkou a ona mě nechce. Šla jsem za  tatínkem - a on mě taky nechce. Chceš mě ty?" Jsou lidé, které nemá nikdo rád. 
 • Papežovo auto pro Matku Terezu - V Indii jsou asi čtyři miliony malomocných. Malomocný je vyhnanec, v mnoha případech ho prostě vyženou z domu. Proto se nakažení všemožným způsobem snaží svou strašnou nemoc zatajit.  

 

 • Matka Tereza - dostupná literatura
   
 • Matka Tereza - film (aktualita) - Matka Tereza (rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu * 26. srpna 1910 + 5. září 1997, beatifikována 19.10. 2003, svatořečena 4.9.2016) patří k nejznámějším osobnostem 20. století. Není proto divu, že její život ovlivnil i mnoho osobností veřejného života a inspiroval mnohé lidi a umělce. Film: Matka Tereza - Pero v Boží ruce je nejnovější a velmi podařené filmové zpracování jejího života.
   
 • Matka Tereza ´do kapsy´  - I tak by se dala označit opravdu kapesní novinka Novéna s Matkou Terezou . Nabízí čtenáři devět dní modlitby a rozjímání nad slovy dnes nejznámější blahoslavené misionářky na světě. Novéna sestává ze slov Matky Terezy. Rozjímání nad prostým, a přesto hlubokým učením Matky Terezy nám může pomoci, abychom rostli v lásce a v žízni po Ježíši, a může nás učit, jak milovat a sloužit jako ona, že konáme „malé věci s velkou láskou“.


 

Pro děti:

 

Svatá Matka Tereza

Svatá Matka Tereza

Ahoj kamarádi! Víte, že za tři dny budeme mít novou svatou? Koho asi? Naši známou "paní v bílém sárí". Víte vlastně něco o jejím životě? Nakladatelství Paulínky vydalo novou knížku o této významné ženě, z níž dnes zveřejňujeme první ukázku o tom, že i Matka Tereza byla kdysi miminkem, malým dítětem. A jakou se stala hrdinkou! Kdo by Matku Terezu dnes neznal? Vidíte - i my se můžeme stát hrdiny pro Pána! I my se můžeme stát svatými! Každé malé dítě může mít své srdce otevřené pro Boha, tak jako Matka Tereza! Tak jdete do toho s námi?

 

► Pro snadnější přečtení nebo tisk si obrázky rozklikněte:

   

Ukázka se svolením přejata z knihy Kateřiny Šťastné:
Misionářka lásky, již vydalo nakladatelství Paulínky.


► Chcete si něco vybarvit slupovacími barvami?
Poslechnout si o Matce Tereze písničku nebo shlédnout film?
Pusťe se do toho!

• Šablona vitráže pro WindowArt nebo jako omalovánka G. Suchlové - Matka Tereza Matka Tereza (GIF, 42 kB)

• Omalovánky ke stažení převzaty se svolením ze sešitu vydaného nakl. Paulínky "Život Matky Terezy":

omalovánka1 omalovánka1 (GIF, 30 kB) omalovánka2 omalovánka2 (GIF, 30 kB) omalovánka3 omalovánka3 (GIF, 27 kB)

 

• K poslechu písnička:
  
Bílé sárí ze stejnojmenného CD nazpívaného Bobem Fliedrem a dětským sborem Bobci, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství v r. 2010

 

• Více o životě Matky Terezy si můžete přečíst na webu vira.cz nebo si koupit animovaný film pro děti z Nakladatelství Paulínky nebo naopak hraný film o jejím životě nazvaný: Pero v Boží ruce.

 

Sekce: Matka Tereza
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha.