Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Ravi Zacharias

Když v zrcadle nevidíš nic

Bůh je nutný např. pro existenci ateismu

z knihy Skutečná tvář ateismu , vydal(o): NÁVRAT DOMŮ

Filozof G. K. Chesterton řekl, že věřit v neexistenci Boha by bylo podobné jako se jednou ráno probudit, podívat se do zrcadla a nic nevidět.

Bez jakýchkoli úvah o sobě, jakéhokoli vnímání sebe sama a představy o sobě samém by nebylo nic, čemu by se člověk mohl přizpůsobovat, a nic, co by mohl upravovat. Sokratovské rčení "poznej sám sebe" by se stalo nemožným.

S těmito předpoklady by však život byl tak neúnosný, že se ve filozofii, psychologii a sociologii ozývají hlasy, které v podstatě říkají, že i kdyby žádný Bůh nebyl, museli bychom si nějakého vymyslet, abychom se navzájem nesnědli.

Tato myšlenka je návratem k několik set let starému výroku o podstatě a existenci náboženství. O starém Řecku a Římu se říkalo, že všechna náboženství byla pro masy stejně pravdivá, pro filozofy stejně nepravdivá a pro smírčí soudce stejně užitečná. Výraz užitečný vyjadřoval "funkci plotu" či hranice ve společnosti.

Ale když se náboženství, které je založeno na pravdě, redukuje pouze na sociologickou funkci, rozmělní se špatným užíváním.

Čas ještě silněji ukázal, že pragmatismus, který podle své definice znamená dělat, cokoli funguje, nemá dlouhodobou platnost, protože je v zajetí okamžiku. Základ morálního jednání musí sahat hlouběji a dále než utilitarismus.

Nietzschovo prohlášení, že jako následek odchodu Boha z tohoto světa budou triumfovat nadprůměrní lidé, se více než naplnilo z hlediska "hygienického poznání". Přineslo s sebou vražedné demagogy, kteří způsobili neodhadnutelné škody.

Poslední kapitola těchto názorů teprve bude napsána. Jakýkoli pokus zmírnit celkový dopad tohoto směřování má stejný účinek jako si číst kreslené seriály, zatímco titulky hovoří o zkáze, nebo si příslovečně hrát, zatímco hoří Řím.

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Témata: Bůh | víra

Související texty k tématu:

Věda, rozum a víra:
- Jiří Grygar a jeho pohledy na vědu a víru - soubor textů
- Odporují si věda a víra? Prof. RNDr. Jan Fischer DrSc
- O vztahu víry a rozumu - průřez encyklikou Fides et Ratio (ThDr. Jiří Skoblík )
- Mystérium a rozum - o Bohu systematicky (Dominik Pecka)
- Další texty k tématu věda, rozum a víra zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?