Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Karen Levine

Hanin kufřík

Příběh dívky, která se nevrátila z koncentračních táborů

Vydal(o): Portál

Kapitoly z knihy na tomto webu:

Hanin kufřík

Co se skrývá pod slovem holocaust nebo genocida? Jak k tomu mohlo dojít? Historie stará desítky let. Má smysl se k ní dnes vracet?

Hanin kufřík je skutečný příběh židovské dívky Hany Bradyové, pocházející z Nového města na Moravě. Stal se svědectvím hrůzné minulosti ale i nadějí pro budoucnost. Hana zahynula v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Příběh její rodiny rekonstruovala Fumiko Išoka, zakladatelka tokijského centra pro studium holocaustu. Ta v roce 2000 obdržela z depozitářů koncentračních táborů kufřík, na jehož vrchní straně byla bíle napsána tato slova: Hanna Brady, 16: 5. 1931, sirotek.

Kvůli dotazům mnoha japonských dětí navštěvujících tokijské centrum, se paní Fumiko rozhodla vydat na cestu napříč kontinenty hledat stopy po malé majitelce kufříku. Záhada Hanina kufříku ji vrátila o sedmdesát let zpátky k malé dívce a její rodině, která žila šťastně v Československu do té doby, než došlo k nacistické invazi.

Putovní výstavu s jejím životním příběhem, která vznikla v Japonsku v roce 2001, shlédlo během prvních 12 měsíců přes 52 tisíc návštěvníků. Následně byla vydána kniha, které se jen v Japonsku prodalo přes 95 tisíc výtisků. České vydání knihy je doplněno o úvod, který pro české čtenáře napsal Jiří Brady, bratr Hany Bradyové, který holocaust přežil a po válce odešel a žije v Torontu.

(Úryvky z knihy zveřejněny s laskyvým svolením nakladatelství Portál)
 

 


- ČRo2 Praha vysílá (od roku 2008) každou sobotu zajímavý dokumentární cyklus pořadů "Dobrá vůle". V sobotu 9.2.2008 byl odvysílán zajímavý pořad s názvem "Hanin kufřík" - příběh u nás málo známé židovské dívky Hany Bradyové z Nového města na Moravě, která ve 13 letech zahynula v Osvětimi, detektivním způsobem za podpory mnoha japonských dětí zrekonstruovala ředitelka Tokijského centra pro studium holocaustu Fumiko Išioka. Záznam rozhlasového pořadu "Hanin kufřík" si můžete poslechnout zde...

- Web rodiny Bradyových, žijících dnes v Kanadě

Související texty k tématu:

Holocaust, šoa, genocida
Den památky obětí holocaustu 27.1.
- Povstání z popela rwandské genocidy (Immaculée Ilibagiza)
- Hanin kufřík Příběh dívky, která se nevrátila (Karen Levine)
- Rudolf Vrba: Utekl jsem z Osvětimi
Knižní tipy k tématu holocaust, šoa:
- Psycholog Viktor E. Frankl vzpomíná koncentračn tábor: A přesto říci životu ano 
- Deníky mladé Židovky Etty Hillesum, Přervaný život
- Heslo Holokaust, holocaust v iEncyklopedie.cz

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?