Oslavujte Boha. (Ž 33,2) - Citát z Bible na každý den

11. 11. 2023, BF | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Všichni řešíme jeden problém za druhým

spimi, sráz, moře, plachetnice, kameny, výhled

Moudrost září a nevadne, snadno ji vidí ti, kdo ji milují, dává se nalézt těmi, kdo ji hledají. Mdr 6, 12

Vždy jsem chtěla být moudrá. Abych se přiblížila své představě moudrosti, pilně jsem se učila, hodně četla, navštěvovala nejrůznější školy, semináře a kurzy. Hodně jsem se toho naučila a bylo to jistě dobré. Postupem času a s přibývajícím věkem jsem ale začala zjišťovat, že skutečná moudrost nespočívá jen v tom, kolik toho mám v hlavě. Ale jde o něco víc.

 

Existují různé názory a pohledy na to, co to modrost je a není. Dalo by se to možná formulovat takto: Moudrost je běžně chápána jako rozumění světu i člověku v širších souvislostech a zároveň i konkrétně a prakticky. K moudrému pohledu na život a k moudrému jednání patří to, že je člověk svobodný a současně není arogantní vůči druhým. K moudrosti také patří, že se nenechá rozhodit okamžitými impulsy a nečekanými životními okolnostmi a zvraty, ale uplatňuje rozvahu. Moudrost člověku poskytuje určitou jistotu v rozhodování a jednání. A jako křesťané věříme, že Bůh každému z nás nabízí Boží moudrost, která není jen produktem našeho snažení, ale že je to Boží dar, kterému máme jít vstříc a spolupracovat s ní.

Každý se totiž musíme denně v nejrůznějších situacích rozhodovat. Řešíme jeden problém za druhým. A všichni známe situace, které jsou natolik složité, že řešení nenacházíme. A tam přichází okamžik, kdy se můžeme rozhodnout, zda si řešení ponecháme jen ve svých v rukou, protože jsme „přeci dost chytří“, anebo se rozhodneme být moudří, a situaci se rozhodneme řešit ve spolupráci s Boží moudrostí.

Mnohokrát jsem si ověřila, že když se obrátím k Bohu a svěřím mu s absolutní důvěrou své neřešitelné problémy, nabídne mi tolik moudrosti, kolik jen potřebuji k tomu, abych dokázala najít vhodné řešení. Často bývá jiné, než jaké bych si přála, když bych se rozhodla být já tou chytrou. Ale při zpětném pohledu vidím, že Boží moudrá řešení mě vždy posunula mnohem dál, než bych si dokázala představit.

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:

  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. 
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Další texty k tématu: krize, utrpení

Strom
Strom je jedním z nejrozšířenějších a nejbohatších symbolů
Nebýt uschlým stromem „Každý, kdo pije normální vodu, bude znovu žíznit“ 
Moudrý člověk v biblickém pohledu je jako ... strom
Své stromy jsem rozmazloval - a jsou z nich chudinky...
Příběh jedné palmy
Být jako strom zasazený u vody (videospot) 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání

Časopis pro dívky IN! – dubnové vydání
(1. 4. 2024) Duben je veselý, doslova aprílový měsíc, který přímo vybízí k tomu, abychom se pořádně zasmáli. Nemusí jít jen o nějaký…