Kousek kvasu prokvasí celé těsto. (1 Kor 5,6) - Citát z Bible na každý den

25. 1. 2017, pemu

Touha člověka po nadpřirozeném - odkud se bere?

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Náboženství různá

Dobrý den,
zajímalo by mě, odkud se bere v člověku touha po nadpřirozeném světě. Proč mají lidé potřebu náboženských rituálů?

Někteří ateisté vidí v náboženství původ veškerého zla. Tvrdí, že kdyby se odstranila víra a náboženství, lidstvo by se mělo lépe. Ale je to tak opravdu? 

Děkuji za odpověď.

Náboženství provází člověka odjakživa

Dobrý den,
máte pravdu, že se „v člověku někde bere touha po nadpřirozeném světě.“

Antropologové a archeologové v podstatě svorně dokazují, že náboženský rozměr provází lidstvo již od období, kdy můžeme hovořit o existenci lidské rasy. V podstatě všechny historické i předhistorické kultury po sobě zanechaly artefakty odkazující na náboženskou praxi. Jakoby člověka od počátků jeho existence činilo člověkem právě to, že se ptá po původu a hlubším smyslu své existence. Z těchto důvodů někteří antropologové nazývají náboženství „antropologickou konstantou“, neboli součástí lidství jako takového. Náboženství je totiž především schopnost klást výše zmíněné otázky a hledat na ně odpovědi, což je schopnost navýsost lidská. Různá světová náboženství pak reprezentují rozmanité cesty hledání odpovědí na tyto zásadní otázky.

Použití náboženství k dobrému, ale i zlému

Ano, existují radikální kritici náboženství. Někteří radikální ateisté kritizují náboženství za něco, za co samo nemůže. Odmítají náboženství jako takové, místo aby spíše kritizovali jeho zneužívání, nebo jeho patologické podoby. Mnohokrát v dějinách bylo náboženství zneužito lidmi a dělo se v jeho jménu mnoho bezpráví, a není to jen případ dnešního radikálního islamismu. Za to však nemůže samo náboženství, ale konkrétní lidi (či skupiny lidí), kteří se jeho zneužití dopouštěli.

Náboženství, stejně jako jiné součásti humanity, jako je kultura, politika, věda a technologie, mohou být zneužity konkrétními lidmi k útlaku a totalitarismu. A přesto je nikdo nedémonizuje, jako takové. Problémem je člověk, který je může použít k dobrému, ale i ke zlému. A právě stejně tak je to s náboženstvím, které představuje neuvěřitelně silný prvek lidské společnosti. Energie náboženství většinou v dějinách lidstva povznášela a přinášela rozkvět společnosti. Byly a jsou však případy, kdy tento neuvěřitelně mocný prvek lidství někdo zneužil k bezpráví a ovládání druhých. A takové případy je samozřejmě třeba odmítnout. Nevylévejme však s vaničkou i dítě – náboženství samo za to nemůže…
 

Na závěr bych rád poznamenal, že největší bezpráví a zla v dějinách se většinou vyvinula z ateistických a materialistických systémů. Náboženství, pokud jsou zdravá, mají spíše tendenci stavět se na stranu humanity a utlačovaných. Krásným příkladem takového postoje je současný papež František, který je v dnešní individualistické a konzumní společnosti příkladem hlasu na ochranu slabých, chudých a přehlížených.

Přeji Vám moudrost na duchovní cestě.
 

Kategorie otázky: Náboženství různá, Náboženství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(30. 8. 2024) Prázdniny sice končí, ale to vůbec neznamená, že končí i hezké dny. Září je totiž speciální měsíc…

Matka Tereza

Matka Tereza
(29. 8. 2024) Matka Tereza (rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu * 26. srpna 1910 + 5. září 1997)

Svou budoucnost neznáme. Známe ale Toho, kdo ji zná...

(29. 8. 2024) Nový školní rok přináší velké pohyby ve společnosti a nutnost organizace času a osobního plánování. Mění se jízdní řády…

Ve Vsetíně proběhl křesťanský festival UNITED

Ve Vsetíně proběhl křesťanský festival UNITED
(26. 8. 2024) "Sám sebou, autentický a opravdový", takový byl UNITED 2024

Z naší víry může stát karikatura

Z naší víry může stát karikatura
(24. 8. 2024) Pokud nebudeme denně obnovovat svůj vztah s Bohem, může se postupem času z naší víry stát karikatura…