Kdo jedná podle pravdy, jde ke světlu. (J 3,21) - Citát z Bible na každý den

8. 2. 2007, šape

Pravost Písma sv.

Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě, > Námitky k autentičnosti Bible

Verim, ze Biblia - Pismo svate, je prava a nepozmenena od cias, kedy bola napisana - ci uz stary alebo novy zakon. Problem vsak je, ze som niekde citala, ze za cias Marie Terezie bolo Pismo pozmenene, ze tam bola vynata nejaka cast o reinkarnacii...a teraz zo vsetkych stran pocujem, ze som hlupa, ked verim, ze pismo nebolo pozmenene...ze po tolkych prekladoch, najma z latinciny a po tolkych prepisoch sa museli urobit nejake chyby...jednak neumyselne - ako omyl ale aj umyselne - ako demagogia...

Nejrozšroubovanější kniha na světě

Je mnoho knížek, které se zabývají tímto problémem - historicitou Bible. V češtině vyšly knihy jako naříklad TICHÝ, Ladislav, Úvod do Nového zákona, Trinitas, Svitavy 2003 nebo KROLL, Gerhard, Po stopách Ježíšových, Zvon, Praha 1996.

Z této knihy bych rád odcitoval několik poznámek.

"Rukopisná tradice Nového zákone je nejen mimořádně bohatá, ale také mimořádně dobrá. Nový zákon máme dnes na 82 papyrech z 2.-7. stol., na 266 majuskulních rukopisech ze 4. - 10. stol. a 2754 minuskulních z 9. stol. a z doby pozdější. Z 82 papyrů jich 32 pochází z 2. - 3. stol. a 15 ze 4. stol. Časové rozmezí, které tyto papyry odděluje od originálů, je tedy mimořádně krátké, jestliže je srovnáme s obdobím, které uplynulo od stracených originálů antických klasiků k jejich nejstarším dochovaným kopiím. (...)

Na základě dochovaného textového svědectví papyrů, kodexů, překladů a citátů církevních otců lze text Nového zákona rekonsrtuovat vědecky spolehlivě až do poloviny 2. stol. To znamená, že můžeme s jistotou určit, jak vypadal novozákonní text kolem poloviny 2. stol. (...)

Podle výsledků textové kritiky je novozákonní text ze sedmi osmin zcela nepochybný. O osmině mohou tedy být pochybnoisti, tzn. že u jedné osminy už vědeckými prostředky původní znění stanovit nemůžeme. Z této jedné osminy je však mnoho variant bezvýznemných, protože jde jen o pravopisné rozdíly nebo o přehození slov, která nemají vliv na smysl vět. (...)

Závěrečný posudek textové kritiky zní takto: Celkově lze vyslovt vědecky zdůvodněné přesvědčení, že podstata textu, který se dochoval, je pravá" (str. 82).


To jsou slova, která potěší, ne? Bible je nejrošroubovanější knihou na světě. Neexistují svitky, které by nebyly zpřístupněny vědeckému zkoumání.

Samozřejmě, že existuje mnoho překladů. Když je budeš porovnánat, zjistíš rozdíly. Ale to je jen obohacením. Srovnávání ti poslouží k hlubšímu pochopení smyslu. Rozhodně si církev nedovolí vynechat ani veršík.

Kategorie otázky: Námitky k autentičnosti Bible

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2025) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka
(29. 4. 2025) Bůh jedná, i když my nevidíme okamžité výsledky. Křesťanské poslání nestojí na viditelných výsledcích, ale na věrnosti…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(29. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Adoptujte si svého kardinála

(29. 4. 2025) Modlete se za kardinálské kolegium, které se připravuje na výběr nového papeže.

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(29. 4. 2025) V květnu – měsíci, ve kterém všechno voní a kvete, je těžké nemít radost. :) Věříme, že vám ji přinese i nové…