Služebník není víc než jeho pán. (J 15,20) - Citát z Bible na každý den

7. 3. 2018, KP

Mindfulness

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Jaké stanovisko zaujmout vůči tzv. Mindfulness (příp. také mindfulness meditacím, cvičení mindfulness, apod.). Je prezentováno jako cvičení všímavosti, při němž se člověk učil plně prožívat a soustředit na přítomný okamžik, druhotně na tomto základě pomáhá zvládat stres a negativní emoce.

V poslední době jsem zaznamenala poměrně rychlý vzestup toho trendu, dokonce se začíná propagovat i na různých fakultách vysokých škol (příkladem uvedu nejrůznější kurzy mindfulness pro studenty medicíny).

Z mně dostupných informací se domnívám, že metoda sama o sobě špatná být nemusí. Učit se uvědomovat si přítomný okamžik, plně být v „tady a teď“, to v křesťanství dobře známe, (dobrými učiteli nám v tom dodnes jsou např. tzv. otcové pouště). Je to jistě velmi prospěšná věc. Toto si zřejmě uvědomují i autoři a propagátoři této metody.

Řekla bych dokonce, že metoda je odpovědí na přirozenou touhu lidského srdce (prožívat „tady a teď je, domnívám se, lidská vlastnost, kterou jsme jaksi pozapomněli, a je dobré se k ní pokoušet navracet). Na druhou stranu, protože dnešní lidé se otázkám Boha (v křesťanském pojetí) spíše vyhýbají, také tato metoda, jak je dnes nabízena, není v posledku zaměřena k Bohu – našemu Stvořiteli, ale je obrácením se k sobě samému.

Do jaké míry to může být pro nás nebezpečné? Do té míry, do jaké budeme jejím prostřednictvím naváděni k tomu, abychom Boha v našem životě nepotřebovali. Dále bych byla obezřetná vůči lidem, kteří metodu nabízejí. Některé skupiny nebo lektoři zabývající se touto metodou, se dále mohou věnovat dalším metodám, které již nějaké zatížení mít mohou. Mám na mysli především reiki a další léčitelské metody. Dnes je bohužel takový trend, že lidé zabývající se jedním, mají ve svém repertoáru i jiné nabídky, které mezi sebou propojují a de facto tím předávají vše.

Samotná myšlenka učit se vědomě žít přítomný okamžik je velmi dobrá, osobně – jako křesťanka, bych však dala přednost tomu, hledat inspiraci v mém domovském prostředí, tedy v křesťanství, potažmo v církvi.

Kategorie otázky: Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Svátek matek 2021

Svátek matek 2021
(9. 5. 2021) Datum Dne matek připadá v roce 2021 na neděli 9.5.

Projděte se, nebo proběhněte a pomozte tak těm, kteří svůj životní běh už končí

Projděte se, nebo proběhněte a pomozte tak těm, kteří svůj životní běh už končí
(7. 5. 2021) Benefiční běh (či procházka) pro Hospic sv. Štěpána. 1. - 21. 5. 2021. Registračním poplatkem přispějete na…

On-line výuka. Je špatné mít tahák při testu?

(6. 5. 2021) Dobrý den, jak máme online školu, začala jsem trochu více používat taháky při testech. Na test se naučím, ale když…

Pár rad, jak udělat své mamince radost, máme v květnovém IN!

Pár rad, jak udělat své mamince radost,  máme v květnovém IN!
(5. 5. 2021) Sluníčko už nám konečně vykouklo zpoza mraků a my si můžeme jaro užívat plnými doušky. Věříme, že k dobré náladě vám…

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2021) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Některé druhy žízně nelze uhasit jinak než v modlitbě

Některé druhy žízně nelze uhasit jinak než v modlitbě
(27. 4. 2021) Modlitba není jen pro několik málo specialistů. Je to pramen pro každého, kdo touží po setkání s Bohem. (->…