Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

7. 3. 2018, KP

Mindfulness

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Jaké stanovisko zaujmout vůči tzv. Mindfulness (příp. také mindfulness meditacím, cvičení mindfulness, apod.). Je prezentováno jako cvičení všímavosti, při němž se člověk učil plně prožívat a soustředit na přítomný okamžik, druhotně na tomto základě pomáhá zvládat stres a negativní emoce.

V poslední době jsem zaznamenala poměrně rychlý vzestup toho trendu, dokonce se začíná propagovat i na různých fakultách vysokých škol (příkladem uvedu nejrůznější kurzy mindfulness pro studenty medicíny).

Z mně dostupných informací se domnívám, že metoda sama o sobě špatná být nemusí. Učit se uvědomovat si přítomný okamžik, plně být v „tady a teď“, to v křesťanství dobře známe, (dobrými učiteli nám v tom dodnes jsou např. tzv. otcové pouště). Je to jistě velmi prospěšná věc. Toto si zřejmě uvědomují i autoři a propagátoři této metody.

Řekla bych dokonce, že metoda je odpovědí na přirozenou touhu lidského srdce (prožívat „tady a teď je, domnívám se, lidská vlastnost, kterou jsme jaksi pozapomněli, a je dobré se k ní pokoušet navracet). Na druhou stranu, protože dnešní lidé se otázkám Boha (v křesťanském pojetí) spíše vyhýbají, také tato metoda, jak je dnes nabízena, není v posledku zaměřena k Bohu – našemu Stvořiteli, ale je obrácením se k sobě samému.

Do jaké míry to může být pro nás nebezpečné? Do té míry, do jaké budeme jejím prostřednictvím naváděni k tomu, abychom Boha v našem životě nepotřebovali. Dále bych byla obezřetná vůči lidem, kteří metodu nabízejí. Některé skupiny nebo lektoři zabývající se touto metodou, se dále mohou věnovat dalším metodám, které již nějaké zatížení mít mohou. Mám na mysli především reiki a další léčitelské metody. Dnes je bohužel takový trend, že lidé zabývající se jedním, mají ve svém repertoáru i jiné nabídky, které mezi sebou propojují a de facto tím předávají vše.

Samotná myšlenka učit se vědomě žít přítomný okamžik je velmi dobrá, osobně – jako křesťanka, bych však dala přednost tomu, hledat inspiraci v mém domovském prostředí, tedy v křesťanství, potažmo v církvi.

Kategorie otázky: Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.