Ježíš řekl: „Věřte ve mne.“ (J 14,1) - Citát z Bible na každý den

1. 11. 2010, tob

Mariánská dogmata

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus

Dobrý den přeji!
rád bych si upřesnil dvě nejasnosti, týkající se Panny Marie.
1) Její neposkvrněné početí. Na internetu jsem si přečetl část textu buly papeže Pia IX., v níž je uvedeno:

"nauka, podle níž Panna Maria byla uchráněna prvotního hříchu....je zjevena Bohem".

Můžete mi sdělit, kde je možno - nejspíše v textech Písma - takto formulované Boží zjevení nalézt?
...

2) Dalším otazníkem je "nanebevzetí Panny Marie". V různých zdrojích jsem se dočetl v podstatě dvě protichůdné informace: první tvrdí, že Maria nezemřela, druhá přichází s opačným tvrzením, obě však svorně prohlašují, že byla vzata do nebe s tělem i duší. Takže zemřela či nikoliv - a na základě jakých věrohodných poznatků Církev dospěla k přesvědčení o nanebevzetí?

Aplikace Božího slova na konkrétní situaci

Vážený pane,
na otázky kolem nejmladších mariánských článků víry (dogmat) je nesnadné stručně odpovědět. Nabízím proto pouze několik – věřím že inspirativních - poznámek:

1/ Dogma je církví přijatá závazná forma vyjádření biblického textu, která se ukázala v průběhu dějinného vývoje nutnou. Vždy jde o reflexi biblického textu v jeho celku a vedle poučení (formulace obsahu víry) je dogma také nástrojem oslavy Boha.

2/ V dějinách církve byla postupně formulována tato mariánská dogmata: o Božském mateřství, o ustavičném panenství, o Neposkvrněném Početí a o přijetí Marie do Boží slávy. Všechna jsou pevně navázána na nejužší myslitelný vztah mezi Ježíšem a jeho matkou a jsou primárně chápána jako bohopocta a teprve druhotně jako projev oslavy Panny Marie. Pořadí vzniku dogmat je důležité pro pochopení vnitřních souvislostí.

3/ Obsahem dogmatu o Neposkvrněném Početí (Pius IX. 1854) je přesvědčení, že Marie je od začátku své existence vyvolená a omilostněná k nejdůvěrnějšímu spojení s Kristem = v jejím životě není nic, co by se stavělo mezi ní a jejího božského Syna, tedy žádný hřích.
Dogma o Miriině tělesném oslavení (Pius XII. 1950) v podstatě říká, že po dokonání svého pozemského života (je-li smrt dokonáním života, pak po smrti) byla Maria přijata celá a nerozdělená (rozdělení je důsledkem hříchu) do Boží slávy.

4/ V bibli nenajdeme doslovné formulace Vámi zmiňovaných článků víry. Při formulaci dogmat jde o aplikaci Božího slova na konkrétní situaci. (Analogicky např. soudce aplikuje obecný předpis na konkrétní skutek a vynese rozsudek). Otázku, zda máme právo takto zacházet s Písmem zodpověděl kladně už Ježíš a novozákonní svatopisci.

5/ K biblickým místům, která tvoří základ dotčených věroučných formulací patří především:

Jan 12,26; a 17,24 v kombinaci s Lk 11,27n ; 8,20n a Lk 1,28; 1,45 v kombinaci s např. Řím 12,3 a Ef 1,3-14.

Více info naleznete též na webu maria.cz

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus

Témata: Bůh, spása, věrouka, víra
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…