Duše má čeká na Pána. (Ž 130,5) - Citát z Bible na každý den

10. 11. 2016, KP

Jeptiška, mniška, řeholní sestra...

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Prosím,
nejsou mi jasné následující pojmy a ráda bych v tom měla jasno: jeptiška, mniška, řádová sestra.

Pokud jsou ještě nějaké další, nevím, tak bych ráda věděla jaký je mezi nimi rozdíl a proč to tak je. Proč se každá řeholnice nazývá jinak?

Moc děkuji.

Pojmy řeholnice, řeholní sestra, řádová sestra a i jeptiška jsou dnes brány jako synonyma, která vyjadřují jednu a tutéž osobu. Řeholnice a řádová sestra vyjadřují naprosto to samé – životní stav, ve kterém se dotyčná zavazuje žít v určitém řádu podle určité řehole, tedy podle jistých pravidel, v komunitě dalších osob, které se k tomu zavázaly.

Jeptiška, ačkoli se dnes toho výrazu také užívá pro řádové sestry, původně vznikl zkomolením slova mniška. Mnišky mohou a nemusí být řádovými sestrami a ne všechny řádové sestry jsou mniškami. Některé řády mají mnišské i nemnišské větve. Základní rozdíl je v tom, že mnišky žijí asketickým, kontemplativním způsobem života a jsou zpravidla uzavřené před okolním světem, kdežto sestry, které nejsou mniškami, žijí nějaký svůj konkrétní apoštolát mezi lidmi (pracují v nemocnicích, ve školství, s mládeží, s narkomany…).
Dále existují mnišky mimo řeholní společenství nebo i mimo křesťanství – např. v buddhismu.

Existují tedy řády, ve kterých jsou pouze mniši/mnišky (např. benediktinský), pak jsou řády, které mají své mnišské i nemnišské větvě (např. Kazatelský řád neboli dominikáni). Všichni to jsou řeholníci/řeholnice, protože svůj život žijí podle určité řehole. Pak jsou ještě mniši/mnišky, kteří žijí usebraným a asketickým způsobem života, ovšem nejsou součástí žádného řádu, nežijí v klášterech (žijí např. v poustevnách). S mnichy/mniškami se lze setkat rovněž v jiných náboženstvích.

Dalo by se tomuto tématu věnovat daleko více do hloubky, obávám se však, že by to vydalo na knihu. Snad to tedy takto - jen velmi ve stručnosti - stačí.

 

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Církve, hnutí, ekumenismus

Témata: řehole

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

(12. 3. 2023) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…