On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

1. 3. 2010, pah

Je bůh opravdu dobrý?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak je možné být přesvědčený, že je bůh opravdu dobrý? Myslím tím, jestli je vyloučitelné zvažovat i další možnosti. Co když je bůh jen znuděný, a tak stvořil svět, na kterým mu nezáleží, a jen si hraje s lidma jak kočka s hromadou myší, nebo je dokonce zlý a těší ho vidět lidi trpět.
...
Jak mohu být přesvědčený, že je dobrý a ne jiný? A existuje nějaká literatura která by toto probírala? Děkuji za odpověď.

Poznávání Boha s velkým "B"

Dobrý den,
kladete bezpochyby velice zajímavou otázku. Neušel mi takový detail ve Vašem dotazu a sice, že slovo bůh píšete s malým "b". Je to detail, ale pro křesťanského teologa poměrně významný. Kdybych se měl tohoto detailu chytit, pak bychom si museli především ujasnit jakého boha máme na mysli. Člověk je ve své podstatě náboženský tvor a během své existence a svého hledání "vynalezl" mnoho podob boha. Tito lidští bohové nesou vlastnosti svého tvůrce člověka. Mají dobré i méně dobré vlastnosti. Někteří jsou vyloženě krutí (původní kananejská božstva - např. Moloch nebo bohové původního mexického obyvatelstva). Dá se říci, že všechna božstva odrážejí kulturu území, kde jsou uctívana a také naopak: kult těchto božstev formuje kulturu lidí, kteří je uctívají. Je to jakýsi kruh, který nám však též ukazuje, že náboženství není soukromou věcí každého jednotlivého člověka, jak se dnes moderně tvrdí, ale ovlivňuje tvorbu lidské společnosti a dává jí určitý charakter.

Tento kruh přetíná až izraelské pojetí boha, které máme popsáno v Bibli. Je to velmi dobrodružné, protože se tu postupně odkrývá něco, nebo spíše někdo, kdo přesahuje člověka. Člověk musí sám hledat, kým vlastně tento bůh je. Je-li to jen nějaký další bůh, který vstupuje do hry v zápasu božstev, anebo je-li to bůh, který předčí všechny ostatní bohy, tedy Bůh s velkým "B". O tomto zápase poznávání je celý Starý zákon. V Novém zákoně toto poznání vrcholí tím, že tento Bůh se stává člověkem. Samotný proces, důvody a dopady této skutečnosti popisuje Nový zákon. Z jeho vyprávění vyplývá, že Bůh se stal člověkem z lásky. Jeden z pisatelů Nového zákona, svatý Jan, dokonce v jednom ze svých listů píše, že "Bůh je láska" (1 Jan 4, 8).

Tímto se dostáváme k textům. Doporučuji knihu Vyznání od sv. Augustina, v níž se autor snaží popsat svoji osobní zkušenost s Bohem. Dále bych mohl jmenovat sv. Tomáše Akvinského, sv. Bonaventuru, bl. Jana Dunse Scota. Z modernějších autorů sv. Jana od Kříže, sv. Terezii z Avily nebo sv. Terezii z Lisieux. Z doby nedávné doporučuji Deníček sv. Faustiny Kowalské. Všichni lidé, kteří měli nějakou osobní zkušenost s Bohem dosvědčují, že Bůh je dobrý, ba že je Dobro samo, jak bychom našli u filozofičtěji píšících autorů. Základní literaturou je však Bible. Ta je totiž pramenem veškeré zkušenosti člověka s Bohem. V ní se Bůh dává člověku poznat. Pokud neuvěříme jí, je zbytečné obtěžovat se četbou jakýchkoliv jiných autorů. Všichni totiž čerpají z ní.

Kategorie otázky: Bůh, Hledání Boha, víry

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…