Ježíš řekl: „Jakou mírou měříte, takovou se naměří vám.“ (Lk 6,38) - Citát z Bible na každý den

23. 1. 2018, pemu

Anglikánská vs. katolická církev

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Jaký je rozdíl mezi anglikánskou a římskokatolickou církví? 

Hlavní rozdíl spočívá v otázce vnímání církevní autority

Hlavní rozdíl mezi anglikánskou a římskokatolickou církví spočívá v otázce vnímání církevní autority. Římskokatolická církev zdůrazňuje univerzalitu církve a její viditelnou jednotu, která se realizuje v jednotícím prvku římského biskupa – papeže – coby prvního mezi biskupy. Anglikáni naproti tomu zdůrazňují teritorialitu církve, která chápe jednotlivé lokální církve – diecéze – coby nezávislé a žádný z biskupů nemá podle nich univerzální roli sjednotitele.

V ostatních otázkách, jako jsou například pohled na bibli, liturgie mše svaté, svátosti a farní pastorace se anglikánská církev velmi podobá katolické. Je tomu tak proto, že hlavním důvodem odštěpení anglikánské církve od katolické nebyly vlastně spory teologické, ale hlavně organizačně-politické. Šlo zejména o otázku, zda má římský biskup jurisdikci (pravomoc zasahovat) i na území tehdejšího anglického království. Anglický král Henry VIII. rozhodl, že tomu tak není a sám se postavil do role hlavy církve na území svého království. Teologické otázky byly tehdy sekundární.

Nicméně se během staletí odloučení anglikánské církve od katolické vyvinulo několik církevních aspektů odlišně. Jde zejména o otázky pastorační a pak pohled na svěcení žen. Zatímco katolická chápe Ježíšovo pověření apoštolů ke službě stále za určené jen pro muže, anglikáni začali světit na kněze a biskupy i ženy s tím, že Ježíšovo omezení bylo poplatné tehdejšímu kulturnímu kontextu patriarchální starověké společnosti a v současnosti již neplatí. Proto je možné setkat se v anglikánské církvi nejen s kněžkami, ale i s biskupkami.

Tolik nejdůležitější rozdíly. 

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Chceš se zúčastnit Jubilea mladých v Římě? Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2025) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

Svatý Patrik 17. března
(15. 3. 2025) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…

Velikonoce v Altöttingu 2025 pro mladé 16 až 35 let

Velikonoce v Altöttingu 2025  pro mladé 16 až 35 let
(14. 3. 2025) Hledáš jedinečný způsob, jak prožít Velikonoce? Přidej se k mezinárodnímu společenství mladých, nech za sebou…

Výstava v Poslanecké sněmovně „I když mě pravda zničí“ připomíná hrdinství kněze Henkese

Výstava v Poslanecké sněmovně „I když mě pravda zničí“ připomíná hrdinství kněze Henkese
(13. 3. 2025) V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR je od 11. do 20. března 2025 pro veřejnost k vidění výstava „I když mě…