Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Mnoho rodičovských rolí

z knihy Průvodce křesťanským rodičovstvím , vydal(o): Samuel, Biblická práce pro děti

Ano, být rodičem je náročné. Je to prostě tvrdá práce a musíte být velmi pružní, abyste zvládli plnění mnoha dílčích rolí, do nichž se jako rodiče dostáváte. Čím lépe se do každé z nich dokážete vžít, tím lépe ovlivníte život svého dítěte. Při přemýšlení o jednotlivých rolích uvažujte také o tom, které z nich vám osobně v dětství pomohly.


UČITEL / INSTRUKTOR

Občas budete v roli učitele či instruktora. Víte, co to znamená? Budete svému dítěti pomáhat v získávání nových a v tříbení již získaných dovedností. V této roli mu budete občas muset podat pomocnou ruku a potom ho nechat zkoumat a objevovat vlastními silami. Samozřejmě se nemůžete chovat jako špičkový fotbalový instruktor, který své mužstvo nutí k maximálnímu nasazení, řve na ně a honí je do úmoru. Zkuste se na sebe dívat spíš jako na porodního instruktora. Zrození je obvykle přirozený proces a vy jste tu proto, abyste při něm asistovali a pomáhali.

Přitom objevujte, o co se vaše dítě zajímá, co ho upoutává, co se chce naučit. Když s ním komunikujete, soustřeďte se na to, co již zná a co poznat chce. Nejprve své dítě požádejte, aby vám ukázalo, co už ví. Potom se můžete zeptat, co znát chce nebo potřebuje, a potom mu to ukažte. Poskytněte dítěti příležitost učit se metodou pokusu a omylu. Vítejte jeho otázky.


VŮDCE / PRŮVODCE

Další vaše funkce bude vůdce a průvodce. V této funkci dítěti pomáháte ve zkoumání oblastí, které nemůže zkoumat samo. S vědomím vaší podpory to zvládne.

Několikrát jsem si najal průvodce v lovišti okounů, jednak aby mi pomohl zdokonalit se v lovu těchto ryb, jednak abych se něco dozvěděl o dalších jezerech. Kdybych si průvodce nevzal, trvalo by mi desetkrát déle, než bych se to dozvěděl. Bude třeba, abyste výuku uspořádali tak, aby míra podstupovaného rizika nebyla pro vaše dítě nepříjemná. Nezapomínejte na chválu a potvrzování v průběhu nového zkoumání. Ptejte se dítěte, co se naučilo a co to pro něj znamená.


RÁDCE / MUDRC

V další roli se budete projevovat jako rádce a mudrc. Zkuste si sami sebe představit jako herce v nějaké hře. Nemáte ale hlavní roli – vaše role je podpůrná. V této roli hledáte cesty, jak dítěti pomoci zjistit, co už zná. Všichni máme určitou představu o tom, co rádce je a co dělá. V této roli však spíše ujasňujete otázky, místo abyste dávali odpovědi. Pomáháte v osvětlování témat. To je obtížné.

Když většina z nás vidí, že dítě s něčím zápasí, nebo když se nám zdá, že mu něco nedochází, máme tendenci ho nějak vysvobodit. Jindy zase dáme průchod své frustraci a podráždění. To v dítěti ubíjí touhu učit se. Zlaté pravidlo v tomto případě zní: „Ovládej se, ovládej se, ovládej se!“ Nechte své dítě objevovat jeho schopnosti. Zejména pro děti mezi jedenáctým a devatenáctým rokem je tato role velmi důležitá, protože v tomto období děti zkoumají dříve přijaté hodnoty a setkávají se tváří v tvář s protichůdnými hodnotovými systémy ve značně intenzivnější míře než dosud.

Pamatujte, že možná uslyšíte výroky, které nechcete slyšet. Možná budete mít sklony dítě okamžitě opravit nebo převálcovat a přinutit je věřit tomu, co od něho očekáváte. Nedělejte to! Nebude to fungovat. Vaším úkolem je pomoci dítěti nacházet odpovědi kladením otázek. Pomozte mu hledat pravdu.


PŘÍTEL / SPOLEČNÍK

Role přítele a společníka se pozvolna vyvíjí s rostoucím věkem dítěte. Zjistíte, že se tento vztah rozvíjí v době dospívání. Na této rovině děláte něco, co vás oba baví. Do určité míry se tento vztah může rozvinout už v dětství. Začal jsem svou dceru Sheryl brát na ryby, když jí bylo pět let. Prožili jsme spolu spoustu nádherných výletů a ona dokáže ulovit tolik ryb jako já. Na jednom výletu do Kanady dokonce chytila největší štiku celého tažení(jedenáctikilovou), která byla na tomto jezeře rekordním úlovkem roku. Byla z toho nesmírně nadšená a já jsem na ni byl patřičně hrdý! Je důležité poskytnout těmto příležitostem čas. Tady je prostor pro vaše „hravé já“. Pamatujte, že vaše dítě možná bude chtít, abyste v této roli zůstali déle, než budete chtít vy sami
nebo než budete považovat za dobré. I to budete muset vyřešit.


PORADCE / DŮVĚRNÍK

Občas se dostanete do velmi vlivné role, do role poradce a důvěrníka. Stanete se člověkem obdařeným velikou důvěrou, protože nasloucháte a uchováváte tajemství. V této roli nedáváte rady. Můžete zopakovat, co jste od dítěte slyšeli, nebo jaké sdělení od něho vnímáte. Neohánějte se otřepanými frázemi, když se vám dítě svěří se svými zraněními. Povzbuzujete dítě, aby vyjádřilo svůj zármutek, pokud to potřebuje.


OCHRÁNCE / ADVOKÁT

Další role, do níž se dostanete, je role ochránce a advokáta. Je to pravděpodobně velmi přirozená role. Jste svému dítěti oporou, obzvlášť když prochází krušnými chvilkami. Být obhájcem znamená věřit svému dítěti a jeho dobrým záměrům. Necháte ho vypořádat se s pochybnostmi a zakoušet důsledky jeho činů. Když dítě udělá chybu nebo něco nesprávně vyhodnotí, nechráníte ho, ale pomůžete mu poučit se z toho a věříte, že příště už to zvládne jinak. Chráníte své dítě před trvalým pocitem viny a před ostatními, kteří by mu nedali další šanci. Soustředíte se více na záměry než na činy. Pokud se chová nesprávně, promluvíte s ním o tom, v čem příště své chování změní.


ZAOPATŘOVATEL / PODPOROVATEL

Konečně se dostáváme k roli zaopatřovatele a podporovatele. Rodiče jsou těmi prvními, kdo dítě zaopatřují všemi základními potřebami, jako je potrava, oděv, přístřeší a zdravotní péče. Asi byste užasli, kdybyste věděli, kolik rodin, které si toto všechno mohou dovolit, své prostředky místo toho z různých důvodů investuje jinam.

Rodiče vždy nějakým způsobem poskytují svému dítěti zaopatření, ale podpora znamená, že v období několika let dítěti pomáháte dorůst k samostatnosti, aby vás už nepotřebovalo. Takto reagujete, když vaše dítě potřebuje povzbudit sebedůvěru. Věříte v jeho schopnosti, a když doroste do věku dospívání, připravili jste ho na vstup do dospělosti.

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)