Papež František v neděli 13.3.2022 vyzval k zastavení “nepřijatelné ozbrojené agrese” proti Ukrajině. Jeho slova připomínají, že ti, kdo podporují násilí, znesvěcují jméno Boží.

“Ve jménu Božím vás žádám: zastavte tento masakr!”, zvolal papež František při modlitbě Anděl Páně v neděli 13. března, v den devátého výročí svého zvolení římským biskupem. Papež připomněl oběti z Mariupolu, “barbarství zabíjení dětí, nevinných a neozbrojených civilistů”, požádal o ukončení toho, co jednoznačně označil za “nepřijatelnou ozbrojenou agresi”, než “se města změnía ve hřbitovy”, poděkoval za přijetí mnoha uprchlíků a požádal všechny, aby znásobili modlitby za mír.

V závěrečné části svého poselství František jasně a rozhodně poukázal na pokřivené využívání náboženství k ospravedlnění probíhajících masakrů: “Bůh je pouze Bohem míru, není Bohem války a ti, kdo podporují násilí, znesvěcují jeho jméno”. Stejné výrazy použil v posledních letech papež i jeho předchůdci, svatý Jan Pavel II. a Benedikt XVI., aby varovali před zneužíváním Božího jména k ospravedlňování nenávisti, násilí a terorismu.

Tentokrát však adresáty papežova apelu nejsou džihádističtí fundamentalisté, ale všichni, kdo si myslí, že pro válku na Ukrajině, v níž pod bombami padají křesťané, kteří sdílejí stejný křest, může existovat náboženské “krytí” - náboženské vysvětlení, které lze věřícím nabídnout.