Bůh pokorným dává milost. (Jk 4,6) - Citát z Bible na každý den

9. 6. 2023, Jas

Strach ze svatby. Nejistota.

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den, dekuji že tato stránka je a můžu se na vás obrátit s prosbou o pomoc.
Jsme spolu skoro tři roky a plánujeme svatbu. Celou dobu jsem se za náš vztah modlil, někdy více někdy méně, ale cítil jsem v našem vztahu Boží vedení. Měli jsme i krize, ale ty jsme tak nějak zvládli. Ve chvíli, kdy jsem snoubenku žádal o ruku, jsem si byl jistý, že ona je ta pravá.

Teď proč píši. Jak se svatba blíží, tak ve mně roste strach nebo úzkost, jestli jsem se rozhodl dobře, a pořád dokola přemýšlím, jestli si ji vzít a nebo ne. Ta obava je stále silnější. Už jsem si dal tu práci a probíral jsem se v sobě, proč  si ji vlastně chci vzít. Jestli to není jen kvůli tomu, abych nebyl sám. Ale myslím, že ne, že ji opravdu mám rád. 

Jenže partnerka poslední dobou jako by na vztah rezignovala,  uzavřela se. Chodí do práce, pořád je zaneprázdněná. Když za ní přijedu, je pořád zamyšlená. Nakonec mi řekla,  že vlastně  neví,  jestli se máme vzít. Když jí řeknu, že ji miluji, tak se zeptá "a proč?" Když něco navrhnu, tak říká "já nevím ".

Občas mám pocit že by bylo mnohem snadnější se rozejít a najít si někoho jiného. Dokonce jsem nad tím vážně přemýšlel, ale něco v mém srdci mně říká, vydrž to, bojuj, bojuj, nevzdávej se. Je to ale dobře? Už před svatbou tolik o vztah bojovat? Vdyť po svatbě to přece bude mnohem těžší.

Vůbec nevím, jak se k tomu mám postavit? Co je dobře? Kde je ta hranice, kdy už je opravdu lepší se rozejít ?
Děkuji za ochotu se zabývat mím problémem. :)

Je důležité začínat s vědomím, že jste pro sebe navzájem darem a taky tajemstvím.

Milý ....,
děkuji za odvahu přijít se svojí nejistotou a hledáním. Plánujete svatbu, ale některé signály od snoubenky Vás znejišťují a uvádějí ve zmatek. Vnímáte, že se uzavřela, přestala se o Vás zajímat, je hodně v práci a zaneprázdněná. Je zamyšlená. To jsou věci, které pochopitelně způsobují nejistotu.

Mnozí snoubenci před tak závažným krokem prožívají pochybnosti a obavy. Nemyslím si, že by bylo snadnější se rozejít a začít hledat a budovat nový vztah zase od začátku. Jste připravený o vztah bojovat. Intuitivně cítíte, že byste měl vytrvat. Ale není snadné rozlišit, co může být pokušení a obava před budoucností a co jsou skutečné signály pro to, radši se rozejít s menším zraněním.

Podle psychologů má plná láska tři roviny: intimitu, vášeň a závazek. Lidská vášnivá láska vyprchá do tří let, je potřeba ji neustále sytit. Svatba je posunutím vztahu dál, závazkem, vstupem ho dalšího rozměru partnerské lásky. Doba známosti slouží k tomu, abychom druhého co nejlíp poznali a podle toho mohli rozhodnout o své budoucnosti. Manželský slib v sobě obsahuje svobodné a dobrovolné odevzdání se a přijetí partnera. Navzájem si dáváme nejen svá obdarování a dobré vlastnosti, ale i svoje slabosti, zranění a někdy spolu neseme i svoje hříchy. Je dobře, že se na sebe nedíváte jen růžovými brýlemi a začínáte vidět i svoje stinné stránky, a taky svoje limity. Při výběru partnera je důležité zapojit nejen city, ale i rozum. Zároveň představa, že lidé jsou jako dvě poloviny jablka a musí se strefit do toho pravého, je mýtus. Existuje množina možných partnerek, se kterými byste mohl prožít pěkný vztah a naplnit životní poslání manžela a případně tatínka.

Vím toho o vás, o partnerce a vašem vztahu málo, a tak těžko můžu dát konkrétnější odpověď. Píšete, že Vaše dívka se pokaždé ptá, proč ji máte rád. Zdá se, že potřebuje slyšet odpověď, která by ji ujistila, že je pro Vás na světě tou jedinou, se kterou byste chtěl prožít svůj život. Je vzácné, že jste si sám pro sebe ujasnil, proč máte svoji dívku rád a proč si ji chcete vzít. Řekl jste jí to? Připadá mi hodně důležité, aby se Vám podařilo se snoubenkou si v klidu otevřeně promluvit. Abyste navzájem věděli, co se ve Vás děje, o svých nejistotách. Ale i o tom, čeho si na sobě navzájem vážíte, co se vám na sobě líbí, čím jste pro sebe darem. 

V manželství je důležité, abyste spolu sdíleli svoje pocity. A k tomu je potřeba budovat důvěru a otevřenost. Možná Vaši dívku okolí zviklává, proč se chce tak mladá vázat, když si ještě může užívat svobodného života… Ale to je jen domněnka.

V rozlišování by Vám mohl pomoci kurz přípravy na manželství, např. zde, kde byste se navzájem ještě líp poznali a podívali se na svůj vztah z mnoha dalších úhlů pohledu. Také by mělo smysl zajít společně na konzultaci do psychologické poradny. Váš vztah za to určitě stojí. Kontakty byste našel např zde.

Žít celý život v manželství je krásné, ale není to úplně snadné. Během života přicházejí různé situace, kdy je potřeba leccos překonat. Proto je důležité začínat na co nejlepší startovní pozici s vědomím, že jste pro sebe navzájem darem a taky tajemstvím.

Obracíte se na Linku víry, a proto bych Vás chtěla povzbudit, abyste Váš vztah a rozlišení svěřili Hospodinu. Inspirací by Vám mohla být knížka modliteb za svoji milou, za svého milého z nakladatelství Cesta . Bůh je ten, kdo vede naše kroky a manželství je společná cesta za Bohem. Moc Vám přeji, abyste našli světlo a pokoj.

Beru Vás oba do modlitby
 

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“