Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám. (Ž 23,1) - Citát z Bible na každý den

27. 6. 2024, kod

Stáří - Jak pomoci starému člověku postiženému sebelítostí?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy dětí k rodičům

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, co se dá udělat pro blízkého starého člověka (70 let) trpícího sebelítostí a depresemi. Je ve velmi špatném psychickém stavu, utápí se v sebelítosti, tvrdí, že ho nikdo nechápe, že mu stále někdo ubližuje, že by nejradši umřel, že už mu je všechno jedno...  

Nechce už  ani chodit do kostela, odmítá duchovní pomoc, svátosti - hříchy prý nemá. O modlení říká, že se modlil a Pán Bůh mu nepomohl, tak na co se modlit.

Všechny jeho vztahy jsou zatížené paranoiou, někdy až nenávistí. Pro celé jeho okolí je to velmi náročné.  Už jsem si taky párkrát všimnul, že si nesprávně pamatuje události, ale pokud mu člověk oponuje, "všichni jsou proti němu" atd.

Můj dotaz zní, jestli se dá dělat něco jiného, než se za daného člověka modlit? Pomoc psychologů a psychiatrů jednoznačně odmítá. Osobně si myslím, že kdyby se otevřel Božímu odpuštění, tak většina těch ostatních problémů odejde nebo je aspoň bude snadněji snášet. Mám obavu, aby nakonec nedošel do stavu konečné zatvrzelosti.

Díky za případnou odpověď, i když asi tuším, že pouze lidskými silami s tím stejně nepůjde nic dělat, že člověk má svobodnou vůli a proti ní mu nelze pomoci.

-redakčně upraveno-

Neznáme jeho strachy, obavy a úzkosti, co se mu honí v hlavě, když nemůže spát...

Milý...

Mnoho jste o svém blízkém napsal a na mnohé jste si také sám odpověděl. Já určitě neznám řešení, ale třeba Vám moje postřehy budou trochu užitečné.

Stáří je těžké, zvlášť když si člověk připadá osamělý a opuštěný, protože se prostě nechce nebo neumí druhým svěřit. Ať jsou to příbuzní, lékaři nebo kněží. Hlava už tolik neslouží a starší lidé si přestávají pamatovat, snadno pak obviňují jiné za vše možné.

My okolo nemůžeme vědět, co druhého člověka v životě bolestně zasáhlo, co ho poznamenalo, neznáme jeho strachy, obavy a úzkosti. Co se mu honí v hlavě, když nemůže spát. Můžeme mu být jen na blízku, modlit se a do ničeho ho nenutit.

Pak možná přijde chvíle, kdy nás bude potřebovat a smíří se s blízkými i s církví. A možná to nikdy nenastane. Není na nás to hodnotit.


Věřím, že Pán je milosrdný a laskavý soudce a také náš obhájce.

Přeji Vám a vyprošuji hodně trpělivosti, dobroty a velkorysosti.

 

P.S.: Doporučuji svědectví MUDr. Violy Svobodové z hospice s názvem „Ať před zraky mám život“, kde autorka otevírá téma duchovních potřeb nemocných, starých a umírajících a dělí se o zápasy, bolesti a radosti v mnohých životních příbězích. Vydalo nakl. Doron v r. 2021 

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Láska a vztahy, Vztahy dětí k rodičům

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství: 

Smrt a umírání:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…