Vložím svůj zákon do jejich nitra. (Jr 31,33) - Citát z Bible na každý den

24. 7. 2020, tut

Sex, masturbace

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Dobrý den,
mám problém v tom, že rád masturbuji (je mi 17 let) a vůbec mi to nevadí.
Jediný problém je, že je to hřích. Ale je pro mě těžké přestat, když mě to baví a nijak neomezuje v mém životě.

Další problém je, že tím, jak často masturbuji, tak mám chuť na sex.
Už jsem párkrát s kamarádkou (nekřesťanka) spal. Je to stejný problém jak u masturbace.
Nevadí mi to, uspokojuje mě to. A když mám sex, tak jsem rád.
Ale vždycky si potom uvědomím, že je to hřích.

Vím, že je to špatné pro můj duchovní život a vztah s Bohem.
A také vím, že se tím jenom uspokojím.
Ale furt to chci.

Vím, že je těžké poradit, ale budu rád za cokoliv
Děkuju.
 

Není překvapující, že hříšné chování nám nevadí

Zdravím Tě a oceňuji, že si uvědomuješ svůj problém a že ho chceš řešit.
To, co ve svém dotazu popisuješ, může být začátek závislosti. Masturbace sama o sobě není dobrá (vysvětlím níže), sám cítíš, že je to hřích, zároveň v sobě skrývá nebezpečí závislosti, tedy určité nesvobody, kterou popisuješ. Nevím, zda je ve Tvém případě spojena i s pornografií (v dotazu o tom nepíšeš), ale v takovém případě je riziko závislosti a jiných ne úplně dobrých věcí také velice vysoké.

Není překvapující, že hříšné chování nám nevadí. Naopak, Boží nepřítel přece láká na něco přitažlivého a pohodlného a naopak křesťanský život v sobě nese řadu věcí, kdy třeba musíme překonat sami sebe a úplně jednoduché a přitažlivé to vždy není. Křesťanským životem jdeme proti lidské přirozenosti, touhám těla. Tím samozřejmě neříkám, že sex sám o sobě je špatný, stejně jako naše stvořené tělo není špatné. Sex je Boží vynález určený ale v křesťanském pojetí do manželství. Proč? Protože není jen příjemný a vede ke sjednocení manželů, ale může jím být předáván život. To, že ze sexu s tebou může Tvoje kamarádka otěhotnět, asi víš z hodin biologie. Možná by bylo zajímavé si odpovědět na otázku, zda jste o této možnosti s kamarádkou mluvili. Měli jste chráněný či nechráněný sex? Kdo na sebe bral odpovědnost za případné otěhotnění? Jak by ses postavil k situaci, kdyby za tebou tato kamarádka přišla s tím, že čeká dítě s tebou?

Z toho plyne, že sex není jen nějaká nezávazná zábava bez následků, což se nám občas nekřesťanské kruhy snaží říci. Nejde jen o těhotenství, ale i o následky ve vztahu dvou lidí, kteří toto intimní pouto sdílejí. Ve hře jsou i docela vážné věci, které leckomu změnily život ze dne na den. Když se vrátím k masturbaci, tak kontext sexu ve vztahu je důležitý. Masturbace je hříšná především proto, že odděluje sexuální uspokojení od vztahu. Sex byl zamýšlen jako akt lásky mezi dvěma lidmi, ne jako sobecké uspokojení sebe sama. Sex ve vztahu, v manželství totiž není jen o braní a uspokojování mých potřeb, ale i dávání, uspokojování potřeb partnerky, i zodpovědnosti za počatý život a s tím spojenou komunikací – i na téma, co se komu líbí a co ne. V manželství je kromě zodpovědnosti potřebná i schopnost dát svou sexuální potřebu stranou, např. když je manželka po porodu apod.

Jak ale s hříšným jednáním přestat? Není to jednoduché a potřebujeme Boží pomoc. Neboj se Boha prosit, aby Ti pomohl. Často nám naše lidské síly nestačí a potřebujeme Boží milost. Bůh se k nám hříšníkům sklání a nabízí nám pomocnou ruku. Tato pomoc se projevuje i skrze svátost smíření – zpověď. Pokud jsi katolík, neboj se jít k této svátosti a s důvěrou své hříchy vyznat a poprosit o pomoc. Bůh je veliký a mocný. Pokud nemáš ve svém okolí kněze, ke kterému bys měl důvěru, pak zkus třeba kněze, kterého vůbec neznáš, může ti to dát svobodu ve vyznávání svých hříchů. Bůh tě miluje za každých okolností a chce ti pomoci. Určitě pomáhá modlitba osobní, pokud máš někoho, komu se můžeš svěřit a poprosit ho o modlitbu, také je to dobré.

Držím Ti palce na této cestě. Neklesej na mysli, pokud na této cestě upadneš, můžeš znovu vstát a jít dál. Ať Ti Pán žehná! Má pro Tebe připravené věci, o kterých se ti ani nesnilo.
 

Kategorie otázky: Sexualita jiné, Náctiletí - sexualita, vztahy

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Hřích:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha.