Učte se ode mne. (Mt 11,29) - Citát z Bible na každý den

22. 4. 2021, tut

První samostatné bydlení - strach ze samoty

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy dětí k rodičům

Krásné odpoledne!
U nás rodině bylo  běžné, že žilo víc generací do kupy. Moje babička s námi žila, protože sem tam potřebovala menší pomoc u koupání, doprovod na úřady, poštu atd.  a mamka babičku nechtěla dát do domova pro seniory.  Babička nebyla nějaká „stíhačka" nebo špatná tchýně, ale bylo znát ty dvě generace. Občas spory o úklid, vaření, ale nic velkého.  

Já už jsem začala vydělávat a zjistila jsem, že takový život mi extra nevyhovuje. Nikdo mě z domu sice nevyhazuje, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si našetřit nějaký peníze do začátku a můžu odejít. Svou rodinu mám ráda, možná až nezdravě moc. Brzy mě čeká stěhování do podnájmu a já jsem zjistila, že se hrozně bojím samoty a životu sama se sebou. Samoty se bojím snad pořád, co si pamatuju. Dělalo mi problém, když jsem měla být občas sama třeba přes noc, když byl brácha na táboře a mamka na noční, to jsem ale věděla, že ráno někdo přijde. Teď mě to čeká do doby, než si někoho najdu. Zároveň jsem zjistila, že se až nenormálně bojím opustit rodinu, furt se mi honí hlavou scénáře, který by se mohly stát a já u toho nebudu, i přes to, že jsou situace, ve kterých bych nepomohla.

Připadám si, že nevím, co chci, bojím se samoty a zároveň nechci žít takhle, jak žila mamka s babičkou. Samozřejmě tím neříkám, že až jednou bude mamka potřebovat, tak, že jí „šoupnu" někam do domova, když to bude v mých silách, tak mamce pomůžu, ale teď chci žít jinak. Jak se mám vyrovnat se strachem ze samoty ? Děkuju.

Samota je dobrá pro to, abyste se naučila žít sama se sebou a s Bohem

Milá...
Děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Oceňuji, že jste se rozhodla k osamostatnění. Mám pocit, že je to pro Vás v tuto chvíli dobrý krok. Cítíte, že už pro Vás nastal čas oddělení se, že chcete věci dělat jinak, po svém. Zároveň vnímáte, že oddělení neznamená, že nemáte ráda své nejbližší, se kterými máte opravdu hezké vztahy, jak to popisujete a vzájemně se o sebe staráte. Vaše místo skutečně není v tuto chvíli v péči o babičku, o kterou se stará Vaše maminka, a tak to je v pořádku. Vaším úkolem je v tuto chvíli začít svůj nezávislý život, což dle mého vnímáte dobře.

Tématem Vašeho dotazu je strach. Strach je zajímavá emoce. Trochu nespravedlivě je vnímaná negativně, přitom je to velice užitečný obranný mechanismus naší psychiky před nebezpečím. Proto také strach často cítíme z neznámého (česká společnost by mohla vyprávět), třeba před nějakou cestou, krokem do neznáma. Tato emoce nás jaksi pro tento nový krok postaví do pohotovosti, a to je v pořádku. Někdy je zajímavé se po učinění onoho kroku do neznáma po nějaké době ohlédnout zpět a říci si, jak jsme novou situaci zvládli a třeba se i poplácat po zádech. Ne nadarmo se říká „strach má velké oči“.

Na druhou stranu Vašemu strachu ze samoty rozumím. Samota je pro ženu opravdu velký strašák a oprávněně. Jako ženy jsme daleko více zaměřené na vztahy, péči o druhé (je to krásně vidět ve Vaší rodině), komunikaci a na rozdíl od mužů nám samota opravdu nedělá moc dobře. V podstatě si myslím, že všechny ženy jsme volány do vztahů – manželství, mateřství, i třeba duchovního u zasvěcených osob apod. Zároveň ale předtím, než, jak píšete, si někoho najdete, je dobré se naučit být sama. Nebudete tak životně závislá na přítomnosti partnera a nebudete si myslet, že vždy naplní všechny Vaše potřeby – tato nereálná očekávání, která nejspíš ani nemáte, ale raději to píšu, mohou vztah zničit. Samota je dobrá pro to, abyste se naučila žít sama se sebou a s Bohem. Boží přítomnost je jistě velkou útěchou ve chvílích osamocenosti. Je to také čas osamostatňování, tedy učení se řešit věci samostatně. Pokud se to naučíte, je to velká výhra pro Vašeho budoucího partnera a bude velkou výhrou pro Vás, pokud Váš budoucí partner toho bude také schopen.

Také Vás chci povzbudit k aktivnímu budování přátelství, ať již se ženami, tak s muži. To, že se člověk odstěhuje od rodičů, přece neznamená totální vztahové vzduchoprázdno. S rodinou se asi uvidíte o něco méně, ale s přáteli či kolegy se určitě dál vídat můžete a dokonce i u Vás v novém podnájmu.

Tak Vás chci povzbudit nejčastějším biblickým povzbuzením: Nebojte se! 


Držím Vám palce do tohoto kroku a nového období, ať je pro Vás požehnané a přinese mnoho nového a dobrého.
 

Kategorie otázky: Vztahy dětí k rodičům

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství:
Přátelství, friendship, Freundschaft / foto IMA- Po příteli který kulhá nechci, aby tančil... (De Saint Exupery)
- Přátelé nejsou dokonalí lidé
- Narodili jsme se také pro své přátele (Józef Augustyn)
- Sdílnost přátelství posílí (Benedikt Groeschel)
- Další texty k tématu vztahy a přátelství zde

"Deprese", smutek, negativní pocity
Jak se vyrovnat se samotou?- Nechápat depresi jako něco, co si člověk zavinil
- Jak překonávat deprese
- Jsme obětmi svých nálad?
- Lék, který účinkuje vždycky - důvěřovat v Boha
- Jak se vyrovnat se samotou?
- Příběh o rozladěné kytaře
- Dětem se dnes předává neuvěřitelná nepravda
Pojem "deprese" je v na tomto webu použit spíše jako obecně zažitý termín pro smutek (malomyslnost, melancholii, sklíčenost), reakci na osobní těžkosti, krizi atd. Texty na tomto webu se tedy nezabývají pojmem "deprese" z lékařského odborného hlediska. V případě opravdových depresí je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. V případě onemocnění depresemi je třeba uvedené rady v textech na tomto webu tedy kombinovat s instrukcemi ošetřujícího lékaře a dodržovat případnou medikaci. (pozn. redakce)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Ti, kdo doufají v Boha, jak orli dostávají křídla. (Iz 40,31)

Ti, kdo doufají v Boha, jak orli dostávají křídla. (Iz 40,31)
(7. 12. 2022) Ti, kdo doufají v Boha, nabývají sil, jak orli dostávají křídla. (Iz 40,31)

Jak poznat ideálního partnera? K čemu je chození? / k poslechu

(6. 12. 2022) Podcast z festivalu United. Podle čeho poznat ideálního partnera? Ukáže mi partnera Bůh? Proč Bible o chození mlčí?…

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2022) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

Křesťanství - nuda? / k poslechu

(1. 12. 2022) Podcast z festivalu United. Křesťané mluví spisovně, oblékají se skromně, chovají se slušně, prostě nuda. Současný…

Moderní sekty / k poslechu

(1. 12. 2022) Podcast z festivalu United. Kdo a proč asi zakládá nová náboženská společenství a kdo a proč se k nim asi…

Časopis pro dívky IN! - prosinec

Časopis pro dívky IN! - prosinec
(1. 12. 2022) Buď sám sebou! Výrok, který slyšíme ze všech stran, a ne vždy si s ním víme rady. Velmi rychle se totiž může stát, že…

Advent

Advent
(27. 11. 2022) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...