Hospodin je velmi hodný chvály. (Ž 48,2) - Citát z Bible na každý den

21. 7. 2020, Jas

Přítel je proti účasti na předmanželské přípravě

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství

Dobrý den.
S přítelem se chceme v příštím roce brát. Bohužel jsme se zastavili hned na první, řekla bych nejdůležitější části svatebního dne. Církevní nebo civilní obřad. Pokřtění jsme oba, avšak přítel do kostela nikdy nechodil, je mu to prakticky úplně cizí - i jeho rodině. Oproti té naší, pro kterou civilní obřad vlastně ani nemá žádnou váhu. Po nějaké době přistoupil na možnost sňatku před Bohem, ale když se dozvěděl, že se chodí na předmanželskou přípravu, řekl, že tam rozhodně nepůjde. Prosím Vás o radu, co dělat, jak se zachovat. Nepřemlouvat ho? Napadlo mě, jestli je třeba možné se těchto sezení neúčastnit, případně lze najít nějakou alternativu? Mockrát děkuji za vaši odpověď a váš čas.

Konflikt je jako ledovec, nad hladinu vyčnívají dvě od sebe vzdálené špičky, ale pod hladinou je...

Milá ...

Prožíváte krásné období, plánujete vstup do manželství. Ale i hezké události přinášejí do vztahu stres a zátěž. Zdá se, že jste narazili na důležité otázky, ve kterých hledáte shodu. Je smutné, že tvého přítele nechali v dětství pokřtít, ale o Ježíši, ke kterému od té doby vlastně patří, mu zatím nikdo neřekl. Určitě to není náhoda, že jste se právě vy dva potkali. Věřím, že milost křtu, o které on zatím mnoho neví a nepočítá s ní, přece jen působí. Rozumím tomu, že nechceš na přítele naléhat, ale přitom jsou pro tebe některé hodnoty důležité. Nejspíš přišel čas o nich spolu hovořit, i když to není snadné a těžko se hledají slova.

Je dobře, že jste se shodli na obřadu před Bohem. Pokud byste měli pouze civilní svatbu, bylo by z pohledu církevního práva vaše manželství platné pouze před státem, ale před Bohem by nevzniklo.

Chápu, že se tvůj přítel předmanželské přípravy zalekl. Možná by mu pomohly bližší informace, jak příprava probíhá a o čem je. Příprava se většinou netýká otázek víry, ale praktického soužití v manželství. Základem bývá podrobné seznámení a rozebrání manželského slibu, který si budete dávat. Probírají se otázky psychologické, jak na komunikaci a na konflikty, vztahy k rodičům a přátelům, jak pěstovat manželskou lásku a sexualitu, odpovědné rodičovství a výchova dětí a otázka duchovního života v manželství. Většina párů, které přicházejí, je v podobné situaci jako vy. Snoubenci dostávají otázky, které je dobré si před vstupem do manželství propovídat. Mnozí ve zpětné vazbě zmiňují, že se dostali k tématům, o kterých si dosud nepovídali, i když jsou spolu třeba šest let. Zároveň si pochvalují, že příprava předčila jejich očekávání… Nabídku příprav po celé republice bys našla v článku na webu manzelstvi.cz

Příprava společně s dalšími páry je obohacující. Obavy a ostych postupně opadají a nakonec je snoubencům líto, že už je konec. Vzhledem k tomu, že pocházíte z odlišných rodin, je pravděpodobné, že budete na mnohé otázky hledat dohodu, která by byla přijatelná pro oba… Podněty z přípravy by vám mohly na cestě od JÁ k MY hodně pomoci.

Nemáš snadnou pozici, nechceš přítele nutit ani válcovat. Ale asi by bylo potřeba téma otevřít a popovídat si o tom, čeho se tvůj milý obává. Ty bys zase mohla říci, co od přípravy očekáváš. Ukázat, kde si může zjistit víc, aby se mohl rozhodnout. Během společného života budete muset řešit nejrůznější věci, na které budete mít odlišný názor, a tak otázka účasti nebo neúčasti v kurzu může být pro vás modelovou. Konflikt je jako ledovec, nad hladinu vyčnívají dvě od sebe vzdálené špičky, ale pod hladinou je spousta společných zájmů a důvodů, o kterých je dobré mluvit.

Předmanželská příprava v současnosti patří k podmínkám uzavření manželství v katolické církvi. Proto se nedá obejít. Hlavní odpovědnost za přípravu ale nese oddávající kněz. Proto by bylo dobré, abyste se nejdřív domluvili s ním. Někteří kněží se snoubencům věnují sami individuálně, další využívají možnosti kurzů a doplní podle svého uvážení. Poraď se s vaším oddávajícím knězem, věřím, že vám pomůže najít dobré řešení.

Příprava na manželství není jen nepříjemná povinnost, je to nabídka pomoci, aby se vám ve vašem budoucím manželství dobře žilo. I když někteří přicházejí na kurzy pro snoubence hlavně kvůli potvrzení, nakonec říkají, že příprava předčila jejich očekávání a jsou za ni rádi. V profánním světě žádná příprava na manželství neexistuje. Přitom na povolání se připravujeme spoustu let. Do kurzů přicházejí i nevěřící páry, které neplánují svatbu v kostele, ale o přípravu mají zájem.

Ještě bych tě chtěla povzbudit k modlitbě za celou situaci, abyste dostali potřebné dary Ducha i moudrost k vzájemnému přijetí a porozumění. Věřím, že když svěříš všechno do rukou Pánu Ježíši, povede vás. Vždyť je to on, kdo nám nabízí svoji pomoc a čeká, až ho pozveme dál.

Posílám přímluvnou modlitbu za váš společný život v manželství a přeji, abyste našli dobrou cestu ve vaší situaci.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství, Vztah s nevěřícím

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

V kontaktu s přírodou člověk znovu nalézá svou správnou dimenzi

V kontaktu s přírodou člověk znovu nalézá svou správnou dimenzi
(12. 7. 2024) Tato překrásná „kniha“ se otevírá všem – jak malým, tak velkým. V kontaktu s přírodou člověk…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

4. - 9. 8. 2024 Festival Welcome to Paradise pro mládež 18-30 let

4. - 9. 8. 2024 Festival Welcome to Paradise  pro mládež 18-30 let
(1. 7. 2024) Festival pro mládež 18-30 let, s mladými z různých zemí světa s překladem do češtiny. Bůh nás, zve abychom s ním vyjeli…