Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám. (Ž 23,1) - Citát z Bible na každý den

29. 3. 2023, šape

Přátelství s duchovním/ farářem

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů

Dobrý den.
Omlouvám se za možná hloupý dotaz. Ráda bych spojila 2 dotazy.
Za posledních pár let jsem se hodně sblížila (přátelsky) s mužem. Je mezi námi pouze přátelství, neumím si představit s dotyčným mít cokoli intimního. Sem tam se od blízkých (doufám, že jen od blízkých), začali objevovat "teorie", co spolu máme, že jsme si nějak moc blízcí, není to normální, muž a žena nemůžou být přátelé atd. Co je na takovém přátelství zvláštního? Proč kde kdo vidí za přátelstvím hned něco intimního?
Druhý dotaz celkem dost navazuje. Dotyčný muž je evangelický farář (já jsem katolička). Prý bych neměla udržovat blízký vztah s "cizím" farářem, rádi prý přetahují lidi k sobě do církve. Nikdy se mi nestalo, že by mě dotyčný člověk jakkoli přesvědčoval. I kdyby, nechci jít do jiné církve, nenechala bych se přesvědčit. Proč je špatné přátelství lidí z dvou církví? Děkuji za odpověď krásný den.

Předsudky mohou být velké

Zdravím,
žádný dotaz není hloupý. Hlupák se přeci neptá, protože se mylně myslí, že ví vše.

Ale k Vašim dotazům: Všichni žijeme v nějakém společenství lidí, ať už to je manželství, rodina, zaměstnanecký kolektiv, farnost, spolek… Mohou to být skupiny, které jsou více anebo méně uzavřené. Míra uzavřenosti se právě pozná ve schopnosti přijmout jinakost ať už v podobě někoho, kdo přichází zvenčí nebo jinakost člena, který může mít jiný názor, životní zkušenost. Jednotlivé skupiny mohou mít i určitou úroveň komunikace nebo ochotu se posouvat. Je těžké být ve skupině, která jinakost ani určitou svěžest v uvažování nemá.
Zkrátka, buď vytrváte i přes nedůvěřivost, nebo se pro Vás stane uvažování té skupiny nesnesitelné. Těžko budete přesvědčovat domněle přesvědčeného, který dá raději na dohady, svou fantazii a svou projekci vlastních postojů, než by Vám měl důvěřovat.

Druhý dotaz je opravdu určitým pokračováním prvního. Jako katolický kněz nevidím problém v přátelství dvou lidí napříč konfesemi. Osobně mám mnoho známých, kamarádů, kolegů i přátel, mužů i žen nezávislých na vyznání. Nevím, co k tomu napsat ještě víc. Třeba říkejte ono ježíšovské: “Kdo můžeš pochopit, pochop. Kdo nechceš, trhni si třeba nohou.”

Bůh Vám žehnej.
 

Další odpověď k tématu: Může být kněz zároveň můj kamarád?

 

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství: 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…