Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

29. 3. 2023, šape

Přátelství s duchovním/ farářem

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů

Dobrý den.
Omlouvám se za možná hloupý dotaz. Ráda bych spojila 2 dotazy.
Za posledních pár let jsem se hodně sblížila (přátelsky) s mužem. Je mezi námi pouze přátelství, neumím si představit s dotyčným mít cokoli intimního. Sem tam se od blízkých (doufám, že jen od blízkých), začali objevovat "teorie", co spolu máme, že jsme si nějak moc blízcí, není to normální, muž a žena nemůžou být přátelé atd. Co je na takovém přátelství zvláštního? Proč kde kdo vidí za přátelstvím hned něco intimního?
Druhý dotaz celkem dost navazuje. Dotyčný muž je evangelický farář (já jsem katolička). Prý bych neměla udržovat blízký vztah s "cizím" farářem, rádi prý přetahují lidi k sobě do církve. Nikdy se mi nestalo, že by mě dotyčný člověk jakkoli přesvědčoval. I kdyby, nechci jít do jiné církve, nenechala bych se přesvědčit. Proč je špatné přátelství lidí z dvou církví? Děkuji za odpověď krásný den.

Předsudky mohou být velké

Zdravím,
žádný dotaz není hloupý. Hlupák se přeci neptá, protože se mylně myslí, že ví vše.

Ale k Vašim dotazům: Všichni žijeme v nějakém společenství lidí, ať už to je manželství, rodina, zaměstnanecký kolektiv, farnost, spolek… Mohou to být skupiny, které jsou více anebo méně uzavřené. Míra uzavřenosti se právě pozná ve schopnosti přijmout jinakost ať už v podobě někoho, kdo přichází zvenčí nebo jinakost člena, který může mít jiný názor, životní zkušenost. Jednotlivé skupiny mohou mít i určitou úroveň komunikace nebo ochotu se posouvat. Je těžké být ve skupině, která jinakost ani určitou svěžest v uvažování nemá.
Zkrátka, buď vytrváte i přes nedůvěřivost, nebo se pro Vás stane uvažování té skupiny nesnesitelné. Těžko budete přesvědčovat domněle přesvědčeného, který dá raději na dohady, svou fantazii a svou projekci vlastních postojů, než by Vám měl důvěřovat.

Druhý dotaz je opravdu určitým pokračováním prvního. Jako katolický kněz nevidím problém v přátelství dvou lidí napříč konfesemi. Osobně mám mnoho známých, kamarádů, kolegů i přátel, mužů i žen nezávislých na vyznání. Nevím, co k tomu napsat ještě víc. Třeba říkejte ono ježíšovské: “Kdo můžeš pochopit, pochop. Kdo nechceš, trhni si třeba nohou.”

Bůh Vám žehnej.
 

Další odpověď k tématu: Může být kněz zároveň můj kamarád?

 

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství: 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu

Jan Pavel II. († 2.4.2005) byl pro komunisty jasný nepřítel / audio k poslechu
(2. 4. 2024) Ranou pro komunistický blok byl rok 1978, kdy byl zvolen nový papež a stal se jím polský kardinál Karol Wojtyla. Jeho…