Vysvoboď nás! (Da 3,43) - Citát z Bible na každý den

20. 3. 2023, spimi

Může být kněz zároveň můj kamarád?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu mít čistě přátelský vztah s knězem? Když  jsem se totiž zmínila o knězi jako o svém kamarádovi a duchovním otci, setkala jsem se s vyhraněným názorem, že je to špatně, zvlášť když jde o vztah mezi mladou ženou a knězem, což mě hrozně trápí.  Moc mě to mrzí, on pro mě jako člověk dost znamená a bojím se, že děláme něco špatně. Děkuji za odpověď.

Nezdravá vazba Vás může blokovat. Jak to rozlišit?

Zdravím Vás,...
stručná odpověď je, že je to možné. Kněz může být kamarád. To, co je důležité, je mít jasno o tom, co je kamarádství a rozdíl s partnerstvím, které by bylo již o něčem jiném.

Myslím, že velmi dobrým ukazatelem, zda jde o zdravé kamarádství, je, že takových lidí máte více. Výlučnost nikoli jedinečnost bývá známka, že v této oblasti si namlouváme: jde o kamarádství, a přitom jde o něco jiného. Dalším signálem je to, že přestanete hledat partnera pro život, protože máte kamaráda kněze. Další ukazatel, že je na vztahu něco nezdravého, je, když ho potřebuji vidět příliš často, nebo když mi začne vadit, že se věnuje jiným, nebo když s Vámi začne sdílet příliš osobní nebo pracovní věci. To, co píšete nakonec, lehce naznačuje, že jde o víc než kamarádství, protože se bojíte o ztrátu člověka, což signalizuje většinou více než kamarádství.

Důležité je jednoduše budovat zdravé široké vztahy na jiných kolejích, aby nevznikla nezdravá vazba, která Vás bude blokovat a jeho vázat. Bývá velmi šikovné to probrat s jiným důvěryhodným knězem. Zároveň je dobré, aby i ten kněz měl své doprovázení, možnost, kde věc otevírat. Nakonec je důležité úplně obyčejně vědět, že pokud jsou dva dospělí zralí, i když jde o muže a ženu, kamarádství je možné. Žena nerovná se pro kněze, pokud je zralý, ohrožení. A kněz pro ženu nerovná se predátor. Zralost a dospělost přátelství dovoluje. Kde není zralost a dospělost, vznikají mezi mužem a mužem nebo mezi ženou a ženou nebo mezi mužem a ženou závislé, nemocné vztahy, které nikdy k ničemu dobrému nevedou.

Takže přeji mnoho dobrého do života a poznání sama sebe, abyste mohla být dospělá, zdravá a v pravdě a tím pádem klidně kamaráda mít nebo klidně něco nezdravého bez zbytečných výčitek opustit. 

 

Další odpověď k tématu: Přátelství s duchovním/ farářem

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství: 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Aleš Opatrný se dožívá 80 let

Aleš Opatrný se dožívá 80 let
(1. 3. 2024) Mons. doc. Ing. Mgr. Aleš Opatrný, Th.D. (* 3. 3. 1944 Praha) stál m.j. u zakládní webových projektů vira.cz,…

Kdy jsou Velikonoce 2024?

(1. 3. 2024) Datum Velikonoc 2024

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…