Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

20. 3. 2023, spimi

Může být kněz zároveň můj kamarád?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu mít čistě přátelský vztah s knězem? Když  jsem se totiž zmínila o knězi jako o svém kamarádovi a duchovním otci, setkala jsem se s vyhraněným názorem, že je to špatně, zvlášť když jde o vztah mezi mladou ženou a knězem, což mě hrozně trápí.  Moc mě to mrzí, on pro mě jako člověk dost znamená a bojím se, že děláme něco špatně. Děkuji za odpověď.

Nezdravá vazba Vás může blokovat. Jak to rozlišit?

Zdravím Vás,...
stručná odpověď je, že je to možné. Kněz může být kamarád. To, co je důležité, je mít jasno o tom, co je kamarádství a rozdíl s partnerstvím, které by bylo již o něčem jiném.

Myslím, že velmi dobrým ukazatelem, zda jde o zdravé kamarádství, je, že takových lidí máte více. Výlučnost nikoli jedinečnost bývá známka, že v této oblasti si namlouváme: jde o kamarádství, a přitom jde o něco jiného. Dalším signálem je to, že přestanete hledat partnera pro život, protože máte kamaráda kněze. Další ukazatel, že je na vztahu něco nezdravého, je, když ho potřebuji vidět příliš často, nebo když mi začne vadit, že se věnuje jiným, nebo když s Vámi začne sdílet příliš osobní nebo pracovní věci. To, co píšete nakonec, lehce naznačuje, že jde o víc než kamarádství, protože se bojíte o ztrátu člověka, což signalizuje většinou více než kamarádství.

Důležité je jednoduše budovat zdravé široké vztahy na jiných kolejích, aby nevznikla nezdravá vazba, která Vás bude blokovat a jeho vázat. Bývá velmi šikovné to probrat s jiným důvěryhodným knězem. Zároveň je dobré, aby i ten kněz měl své doprovázení, možnost, kde věc otevírat. Nakonec je důležité úplně obyčejně vědět, že pokud jsou dva dospělí zralí, i když jde o muže a ženu, kamarádství je možné. Žena nerovná se pro kněze, pokud je zralý, ohrožení. A kněz pro ženu nerovná se predátor. Zralost a dospělost přátelství dovoluje. Kde není zralost a dospělost, vznikají mezi mužem a mužem nebo mezi ženou a ženou nebo mezi mužem a ženou závislé, nemocné vztahy, které nikdy k ničemu dobrému nevedou.

Takže přeji mnoho dobrého do života a poznání sama sebe, abyste mohla být dospělá, zdravá a v pravdě a tím pádem klidně kamaráda mít nebo klidně něco nezdravého bez zbytečných výčitek opustit. 

 

Další odpověď k tématu: Přátelství s duchovním/ farářem

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů

Související texty k tématu:

Láska, vztahy, přátelství: 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)