Bůh zná lidská srdce. (Sk 15, 8) - Citát z Bible na každý den

29. 4. 2021, tob

On-line výuka. Je hřích mít tahák při testu?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Dobrý den, jak máme online školu, začala jsem trochu více používat taháky při testech. Na test se naučím, ale když zkrátka učitel nechce abychom měli zapnutou kameru a jen nám zadá test, který máme do časového limitu odevzdat, tak si občas pomůžu sešitem nebo se zeptám kamarádů.
Mám ohledně toho smíšené pocity.
Díky za názor.
 

Vítězství“, kterého jsme dosáhli nepoctivě, bere vnitřní spokojenost

Dobrý den.

Díky za Vaše smíšené pocity. Ukazují na svědomí, které není otupělé. Sám učím na gymnáziu, a tak znám situaci spíše z druhé strany. Běžně potkávám řadu lidí včetně katolíků, kteří tuto otázku odmítají řešit. Posouvají to celé do roviny tradice (vždycky to tak bylo…), nebo soutěže (když mě nechytnou…).

Jsem přesvědčen, že tahák při testu je nepoctivost a nepravda. A to je z určitého hlediska definice hříchu. Tedy ano, takové jednání naplňuje formální znaky hříchu. Subjektivní míru zavinění nemohu posoudit.

V 16. kapitole Lukášova evangelia hovoří Ježíš o věrnosti v maličkostech. Je to inspirující: Použít tahák při běžném školním testu je nevěrnost v maličkosti, která by sama o sobě možná ani nestála za řeč, kdyby nebyla výpovědí o charakteru.

A ještě třetí úhel pohledu: Všichni potřebujeme pro svou vnitřní pohodu alespoň občas slavit úspěch. Potíž je, že „vítězství“, kterého jsme dosáhli nepoctivě, nás těší pouze, pokud dokážeme zapomenout na okolnosti jeho získání. A to nebývá snadné. V opačném případě jsme možná úspěšní, ale vnitřně nespokojení. A navenek? Možná znáte i ze svého okolí lidi úspěšné, ale stále nespokojené, agresivní, jízlivé, nadřazené, necitlivé…

Možná je z mé odpovědi cítit střet zájmů, neboť mimo jiné také učím.

Věřím, že i tak Vám může pomoci
a přeji vše dobré!

***

Protože toto téma je nyní žhavé a diskutované, napište nám prosíme do redakce vaše názory – pro a proti tahákům. Pokusíme se tématu ještě věnovat.

 

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Svátek matek 2021

Svátek matek 2021
(9. 5. 2021) Datum Dne matek připadá v roce 2021 na neděli 9.5.

Pár rad, jak udělat své mamince radost, máme v květnovém IN!

Pár rad, jak udělat své mamince radost,  máme v květnovém IN!
(5. 5. 2021) Sluníčko už nám konečně vykouklo zpoza mraků a my si můžeme jaro užívat plnými doušky. Věříme, že k dobré náladě vám…

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2021) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Některé druhy žízně nelze uhasit jinak než v modlitbě

Některé druhy žízně nelze uhasit jinak než v modlitbě
(27. 4. 2021) Modlitba není jen pro několik málo specialistů. Je to pramen pro každého, kdo touží po setkání s Bohem. (->…

Kdy je Den matek

(23. 4. 2021) Svátek matek - datum

Celosvětový den skautů - 24. duben

Celosvětový den skautů - 24. duben
(23. 4. 2021) Na svátek sv. Jiří se po celém světě připomíná Den skautů.