Slovo Páně trvá navěky. (1P 1,25) - Citát z Bible na každý den

9. 12. 2008, tob

Nezvládám svou sexualitu

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Dobrý den,
mám takový dlouhodobý problém ve svém životě a už si si s ním nevím rady. Jde o sexualitu. Je mi 16 let a studuju střední školu.

Jsem křesťan už od mala, ale nikdy jsem neměl s vírou takový problém jako teď. Od té doby, co jsem začínal vyspívat, mě to víc táhlo k tomu, abych se podíval na internetu na erotické stránky. V poslední době se to stalo samozřejmostí, že se koukám na porno a onanuju u toho :-(.

Já vím, že to není správné!!!! Už mnohokrát jsem začínal nový a nový vztah s Pánem Bohem, ale pokaždé mi to zkazila jedna věc! Sexualita!!!!!! Vydržím třeba 4 dny v klidu a s Bohem, ale to je jenom přes týden, kdy se na PC nedostanu.

Mám holku. Ona je taky věřící a pokaždé to je spíše ona, která mě usměrňuje a brzdí, ale většinou to nezvládáme.

V televizi a všude kolem mě je tolik sexuálních podnětů a já to nikdy nevydržím! 

Tak bych chtěl poradit, jak mám tohle zvládat. Když jsem doma sám a u PC, co mám dělat, abych prostě na tu erotickou stránku nešel? V každé holce vidím kus masa, který mě vzruší. A to si myslím, že je špatně :-(.
Já mám rád Pána Boha a všechno kolem, ale pokaždé selžu v sexualitě.
Díky!

Nemám jednoduchý návod, jen pár rad...

Dobrý den, mladý příteli,
začnu tím, co považuji za důležité. Mluvíte o dlouhodobém problému. Na rozdíl od řady jiných Vám neuspořádané projevy vlastní sexuálity nepřijdou běžné a normální. Vnímám to jako dobré znamení.
Dále píšete o problému víry a ani slovem nenaznačujete, že chyba je na straně Boha a jeho nároků. Z toho chci vyjít při svém nutně pouze částečném pokusu o odpověď.

Nejprve malé opakování: Lidská sexualita je Bohem chtěná a tedy dobrá. Jako prakticky vše i sexualitu lze zneužít. K zneužití dochází, když člověk zapomene nebo odmítne účel, ke kterému jí byl obdarován. Snad Vás to neurazí, ale poznámka: "Mám holku", jakoby něco podobného trochu naznačovala. Vím, že je to obvyklá fráze. Přesto: vnímáte svou dívku jako milovanou bytost, kterou se snažíte učinit šťastnou, a to i za cenu, že rezignujete na své představy a touhy? V opačném případě je totiž degradována na nástroj uspokojení Vašich vlastních potřeb, což je člověka nedůstojné.

Co tedy s tím? Nemám jednoduchý návod, spíše mohu nabídnout pár rad:

- Začněte motivací. Platí, že negativní motivace (například strach z trestu, ostudy a pod.) je málokdy dostatečně silná. Hledejte pozitivní motivaci pro svou snahu.

- Vyhýbejte se situacím, které vedou k selhání. Bez sebekázně to nepůjde. Dříve než sednete k počítači stanovte si, co a jak dlouho na něm budete dělat.

- Nenechte se odradit neúspěchem. O některé věci musíme bojovat dlouho a to, že vždy znovu začneme bývá nejednou tím jediným, na co můžeme být hrdí. Hodně v tom pomáhá, když se nebereme příliš vážně.

- Nedívejte se na svět pouze skrze případná selhání. Hřích proti čistotě je nesporně vážná věc, ale svět s ním nepadá. Nemůžeme-li Bohu nabídnout "svá" vítězství, můžeme se v jeho náručí skrýt při svých porážkách. Někdy to bývá otázka vytrvalosti v dobrém.

- Najděte si spojence. Četba Bible a kvalitní literatury, rozhovory s důvěryhodným a zkušeným člověkem (dříve se užíval pojem duchovní vůdce), modlitební podpora okolí, které jistě nemusí být detailně seznámeno atd.

- Onanie možná více než jiné hříchy vede k postupné izolaci. Všemi dobrými prostředky se případnou izolaci snažte překonávat. Využívejte možnost být s dobrými přáteli a kamarády, zapojujte se do různých, třeba i mírně trhlých projektů, které se naskytnou...

- Pro katolíka: čerpejte sílu ze svátostí.

Přeji Vám mnoho úspěchů a slibuji modlitební podporu.

 

Doporučujeme publikaci z nakl. Paulínky: Láska, která za to stojí

Kategorie otázky: Sexualita jiné, Náctiletí - sexualita, vztahy

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Boží tělo -svátek

(27. 5. 2024) Slavnost Těla a krve Páně

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…