Ukaž mi své cesty, Bože. (Ž 25,4) - Citát z Bible na každý den

9. 12. 2008, tob

Nezvládám svou sexualitu

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Dobrý den,
mám takový dlouhodobý problém ve svém životě a už si si s ním nevím rady. Jde o sexualitu. Je mi 16 let a studuju střední školu.

Jsem křesťan už od mala, ale nikdy jsem neměl s vírou takový problém jako teď. Od té doby, co jsem začínal vyspívat, mě to víc táhlo k tomu, abych se podíval na internetu na erotické stránky. V poslední době se to stalo samozřejmostí, že se koukám na porno a onanuju u toho :-(.

Já vím, že to není správné!!!! Už mnohokrát jsem začínal nový a nový vztah s Pánem Bohem, ale pokaždé mi to zkazila jedna věc! Sexualita!!!!!! Vydržím třeba 4 dny v klidu a s Bohem, ale to je jenom přes týden, kdy se na PC nedostanu.

Mám holku. Ona je taky věřící a pokaždé to je spíše ona, která mě usměrňuje a brzdí, ale většinou to nezvládáme.

V televizi a všude kolem mě je tolik sexuálních podnětů a já to nikdy nevydržím! 

Tak bych chtěl poradit, jak mám tohle zvládat. Když jsem doma sám a u PC, co mám dělat, abych prostě na tu erotickou stránku nešel? V každé holce vidím kus masa, který mě vzruší. A to si myslím, že je špatně :-(.
Já mám rád Pána Boha a všechno kolem, ale pokaždé selžu v sexualitě.
Díky!

Nemám jednoduchý návod, jen pár rad...

Dobrý den, mladý příteli,
začnu tím, co považuji za důležité. Mluvíte o dlouhodobém problému. Na rozdíl od řady jiných Vám neuspořádané projevy vlastní sexuálity nepřijdou běžné a normální. Vnímám to jako dobré znamení.
Dále píšete o problému víry a ani slovem nenaznačujete, že chyba je na straně Boha a jeho nároků. Z toho chci vyjít při svém nutně pouze částečném pokusu o odpověď.

Nejprve malé opakování: Lidská sexualita je Bohem chtěná a tedy dobrá. Jako prakticky vše i sexualitu lze zneužít. K zneužití dochází, když člověk zapomene nebo odmítne účel, ke kterému jí byl obdarován. Snad Vás to neurazí, ale poznámka: "Mám holku", jakoby něco podobného trochu naznačovala. Vím, že je to obvyklá fráze. Přesto: vnímáte svou dívku jako milovanou bytost, kterou se snažíte učinit šťastnou, a to i za cenu, že rezignujete na své představy a touhy? V opačném případě je totiž degradována na nástroj uspokojení Vašich vlastních potřeb, což je člověka nedůstojné.

Co tedy s tím? Nemám jednoduchý návod, spíše mohu nabídnout pár rad:

- Začněte motivací. Platí, že negativní motivace (například strach z trestu, ostudy a pod.) je málokdy dostatečně silná. Hledejte pozitivní motivaci pro svou snahu.

- Vyhýbejte se situacím, které vedou k selhání. Bez sebekázně to nepůjde. Dříve než sednete k počítači stanovte si, co a jak dlouho na něm budete dělat.

- Nenechte se odradit neúspěchem. O některé věci musíme bojovat dlouho a to, že vždy znovu začneme bývá nejednou tím jediným, na co můžeme být hrdí. Hodně v tom pomáhá, když se nebereme příliš vážně.

- Nedívejte se na svět pouze skrze případná selhání. Hřích proti čistotě je nesporně vážná věc, ale svět s ním nepadá. Nemůžeme-li Bohu nabídnout "svá" vítězství, můžeme se v jeho náručí skrýt při svých porážkách. Někdy to bývá otázka vytrvalosti v dobrém.

- Najděte si spojence. Četba Bible a kvalitní literatury, rozhovory s důvěryhodným a zkušeným člověkem (dříve se užíval pojem duchovní vůdce), modlitební podpora okolí, které jistě nemusí být detailně seznámeno atd.

- Onanie možná více než jiné hříchy vede k postupné izolaci. Všemi dobrými prostředky se případnou izolaci snažte překonávat. Využívejte možnost být s dobrými přáteli a kamarády, zapojujte se do různých, třeba i mírně trhlých projektů, které se naskytnou...

- Pro katolíka: čerpejte sílu ze svátostí.

Přeji Vám mnoho úspěchů a slibuji modlitební podporu.

 

Doporučujeme publikaci z nakl. Paulínky: Láska, která za to stojí

Kategorie otázky: Sexualita jiné, Náctiletí - sexualita, vztahy

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…