Proměním jejich nářek v radost. (Jer 31,13) - Citát z Bible na každý den

7. 10. 2008, jipe

Křesťanství na internetu - tolik protichůdných informací

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den, je mi 14 a měla bych pár otázek, které mě moc trápí. Nevyrůstala jsem ve věřící rodině, ale nevím proč, vždycky jsem měla k Bohu blízko, tím myslím,  že jsem mu věřila skoro od mala. Nedávno jsem si přečetla dětskou Bibli a mnohé se mi pospojovalo. Začala jsem se pravidelně modlit a byla jsem šťastná. Jenže jsem současně začala  procházet různé servery o víře a našla spoustu věcí, které si protiřečí a berou mi radost.
...
Ať už je to postoj k sexualitě, masturbaci, antikoncepci, evoluci... Někde je to bráno v pohodě, jinde je to označováno za neodpustitelný hřích ... Zdá se mi to nelogické, náročné, svazující...  Nechci se víry vzdát jen kvůli tomu.  Nevím, čemu věřit, všude píší něco jiného.
...
Navíc jsem tuhle neděli viděla jsem Šifru mistra Leonarda. Úplně to mnou otřáslo. To, jak to tam bylo popsané, mi prostě sedělo. Proč by Ježíš nemohl mít potomky? Mám pocit, že čím jdu hlouběji, tím je to horší a pochybnosti rostou. 

Svůj život podřizujeme dogmatům tohoto světa

Milá...!

i já jsem byl podobně jako Ty vychován v ateistickém prostředí a cestu k Bohu jsem si nacházel postupně, převážně sám a hlavně rozumem. Je mi tedy velmi blízká Tvá vnitřní intuice, která říká, že Bůh je a že církev k tomu má co říci. Já jsem v určité fázi pochopil, že křesťanství není jen nějaký filozofický názor nebo nějaký systém, který si sám vytvořím, ale že je to především věc života a společenství. Byla to právě parta mladých křesťanů, která mi umožnila pochopit onu hloubku a nádheru víry, a podpořila mě, aby se i můj život podle toho proměnil.

Víra byla zkrátka vždycky nejen věcí osobní, ale i společenskou. Dnes se na to hodně zapomíná, každý má tendenci vytvořit si "své vlastní náboženství", ale já si nemyslím, že by to pak mohlo moc fungovat. Myslím, žes své hledání velmi dobře začala četbou bible a samostatným promýšlením věcí a že by Ti v této fázi mohl velmi prospět kontakt s kvalitním společenstvím křesťanské mládeže. Právě oni Tě mohou podpořil, abys ty velké ideály, o kterých čteš v bibli, začala aspoň trochu uskutečňovat ve svém životě a nebyla na to sama.

Když pak o křesťanství budeš nejen přemýšlet, ale také jej žít, dostane se Ti mnoho nového světla, díky kterému pochopíš řadu důležitých věcí. Tvoji křesťanští přátelé Tě také mohou seznámit s knězem, který Tě pak může připravit na přijetí křtu.

Co se týká celé řady rozporuplných názorů na různá morální témata, o kterých píšeš, že ti přijdou jako svazování víry, já si o tom myslím toto. Už si ani neuvědomujeme, jak často svůj život podřizujeme dogmatům tohoto světa. Tady je příklad některých z nich:

1. Na prvním místě všech hodnot je příjemný pocit, požitek.
2. Kdo něco může dělat, tak na to má právo to dělat, bez jakýchkoliv dalších ohledů.
3. Všechno musí být užitečné.
4. Co je v médiích, je skutečné a pravdivé.
5. Pravdivé je to, co je vědecké. Vědecké je to, co je změřitelné nebo dokazatelné. Vše ostatní je buď podfuk, nebo je to aspoň podezřelé. Apod.

Přijetí křesťanské víry Ti mimo jiné umožňuje osvobodit se od této konzumní logiky, která je sama sobě léčkou. Když o tom budeš více uvažovat, vybaví se ti důležité souvislosti: Nestává se tak z člověka sobec a samotář? A co respekt k druhým lidem, vztahy a soužití s nimi? Budeme ještě schopni "ztrácet čas" modlitbou, investovat do kontaktu s Bohem? Každý nový film nebo zpráva Tě ovlivní tak, že to změní Ttvoji víru? V takovémto světě má ještě právo existovat víra a láska? ... Schválně se zamysli, nakolik Tě tato "dogmata světa" v Tvých úvahách ovlivňují a zda je to dobře.

Když o morálním problémech mluví církev, tak nechce v první řadě strašit těžkými hříchy a zatěžovat lidi seznamem zákazů a příkazů. Pokud to tak někdy vyzní, tak jen proto, že tím sleduje ochranu a zachování hodnot, které jsou důležité pro nás pro všechny, pro spokojený život na této zemi.

Myslím, že ani v Tvých očích není masturbace ideální realizací lidské sexuality (a bylo by škoda se v životě uzavřít jen do tohoto způsobu a být na něm závislý, kdykoliv se přihlásí o slovo pudy). Podobně všechna další doporučení či pokyny týkající se této oblasti mají před očima především zdravý a harmonický život člověka, rodiny a celé společnosti. Křesťan se nemá ptát, co je na tom špatného, ale co je na tom dobrého. Jedině tak bude moci jako osobnost rozkvést a jeho život bude moci přinést spoustu plodů.

Milá ..., jsem přesvědčen, že když se ti podaří zamilovat se do Boha, který tě už dávno miluje, a oblíbit si křesťanský způsob života, najdeš i správné odpovědi na své otázky. Moc ti fandím!

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Hledání Boha, víry, Hudba, škola, krize víry,...

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?