Ježíš řekl: „Věřte ve mne.“ (J 14,1) - Citát z Bible na každý den

17. 9. 2021, Jas

Manželství katolíka s evangelíkem

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se vám jeví manželství evangelíka a katolíka jako možné a zvládnutelné?  Katolíci při svatbě podepisují, že budou vychovávat děti v katolické víře. Já jako evangelík bych s tím měl problém (viz např.  přehnaná úcta ke svatým, P. Marii)  Nemohu přeci vést děti k něčemu, co se mi nezdá správné a v co nevěřím!  Co byste mi poradili? Jak se zachovat v případné výchově potomků, jakou církev zvolit?

Pokud bychom děťátko pokřtili u katolíků, vyplývá z toho, že dítě musí být katolíkem a nemůže chodit do jiné církve?

Děkuji za případné odpovědi.

Pokaždé jde o hledání originálního řešení

Vážený a milý K.,
pěkně Vás zdravím a děkuji za dotaz, který Vám leží na srdci. Jestli jsem to dobře pochopila, máte vážný vztah s dívkou, která je z Katolické církve a zvažujete, jestli Váš vztah má budoucnost, jestli je možné žít společně v pěkném manželství. Je to velké téma každého partnerského vztahu a odpověď, zda je spojení evangelíka a katolíka možné a zvládnutelné, máte ve svých rukou.

Je pravda, že k tomu, aby katolík uzavřel platně manželství s evangelíkem, potřebuje tzv. dispenz, to je dovolení biskupa. Jeho součástí je písemné prohlášení katolické strany, které zní: „Prohlašuji, že ve svém zamýšleném manželství budu zachovávat a rozvíjet svou víru a žít podle ní. Budu se upřímně snažit, jak to ode mě má víra vyžaduje, aby naše děti byly pokřtěny a vychovány v katolické církvi. Budu respektovat náboženskou svobodu a svědomí svého partnera a budu se starat o jednotu a stálost manželství a o udržování rodinného společenství.“
Od Vás se bude požadovat pouze prohlášení, že je Vám známo, k čemu se Váš partner zavázal.

Je dobře, že přemýšlíte dopředu, jaké to bude mít praktické důsledky, jak to bude s výchovou dětí. Víra je pro Vás důležitou hodnotou, kterou byste rád svým dětem předával. Vnímám, že máte obavu, abyste jim nemusel říkat něco, s čím nesouhlasíte. To, že jim manželka může říkat něco, s čím nesouhlasíte, pravděpodobně bude nastávat i v jiných oblastech života. Děti právě na té odlišnosti rodičů mohou růst. Záleží na tom, jak se podaří zároveň vybalancovat v manželství jednotu.

Smyslem křesťanského manželství je jít společně za Bohem a růst v lásce. Logicky by to mělo být snazší, když oba Bohu věříte, snažíte se ho poznávat a tak, jako Ježíš, chcete být člověkem pro toho druhého. Společná cesta manželů za Bohem není nikdy jednoduchá, ani v manželství, kde oba sdílejí stejné vyznání. Spiritualita mužů a žen se liší, intenzita prožívání vztahu s Bohem nebývá stejná. A tak je hodně důležité sdílet se o všem, i o své víře a vztahu k Bohu. Hledat všechno to, co Vás spojuje a co máte společné. Číst společně Bibli, zkusit se spolu modlit. To by mohl být základ, na kterém byste mohli stavět i výchovu svých dětí.

Rozumím tomu, že některé praktiky, se kterými jste se setkal u katolíků ve svém okolí, Vám nemusí být srozumitelné a blízké. Uctívání svatých a Marie ale nepatří mezi nejdůležitější články katolické víry. Pokud byste chtěl hlouběji nakouknout do toho, co skutečně patří do výchovy ve víře v katolické církvi, doporučuji Vám přednášku Jak vést děti k Bohu https://www.youtube.com/watch?v=0JjunqloU-k.

A ještě ke konkrétnímu dotazu, jestli dítě pokřtěné v katolické církvi, může navštěvovat bohoslužby v jiné církvi. Ano, může. I Vy mu můžete ukázat prostředí a dary svojí církve. Pro praktický život rodiny je šikovnější, když se manželé dohodnou, ve kterém společenství budou víc „doma“. Nevím, jestli jste se se svým hledáním a přemýšlením svěřil své dívce. I na ní je, aby se zajímala a respektovala Vaše prožívání víry a nechala se obohatit Vaší zkušeností.

Vnímám, že je to pro Vás hodně důležitá otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Setkala jsem se s mnoha páry, které tuhle otázku řešily a šly různě: každý chodil do svého kostela, děti byly pokřtěny a v dospělosti se rozhodly pro svoji cestu. Manželka katolička chodí s manželem a s dětmi do evangelického sboru. Manželka evangelička postupně našla domov v katolické farnosti… Nikdy to není úplně snadné, přináší to s sebou taky bolest a potřebu někdy ustoupit, hledat originální řešení pro jednotu v různosti. Pro děti je to škola praktického ekumenismu. Právě manželé odlišného vyznání můžou svědčit o tom, že Boží láska sjednocuje a ukazuje cestu k respektu a k přijetí v různosti.

Kéž byste našel v téhle otázce pokoj, a pokud se rozhodnete pro dobrodružství v ekumenickém manželství, přeji Vám hodně lásky a hluboké přátelství mezi sebou i s Bohem.
Modlím se za Vás.

Kategorie otázky: Církevní sňatek, komplikace, Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…