Bůh pokorným dává milost. (Jk 4,6) - Citát z Bible na každý den

27. 8. 2020, kk

Mám hezký vztah, ale líbí se mi i jiné ženy

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Dobrý den,

již dlouhou dobu se trápím otázkou zamilovanosti.  Svou první platonickou lásku jsem měl v období dospívání, nemohl se vynadívat na její oči, úsměv, vlasy. K té dívce jsem se upnul, ale nevyšlo to, zlomila mi srdce a život šel dál. Později jsem  okusil první dlouhodobější vztah (necelé dva roky), ovšem bylo to méně emotivní a já se neustále zabýval tím, že nezažívám takovou fascinaci, jako tomu bylo u oné první dívky. Skoro to pro mě vypadalo jako životní otázka - rozumem jsem se snažil vyřešit si to, že to není primární u vztahu, ale srdce to zkrátka nechtělo přijmout.

Nyní  jsem ve vztahu, ve kterém jsem spokojen, opravdu někde hluboko uvnitř cítím, že náš vztah přesahuje nás dva, že bychom se k sobě hodili na celý život. Jsem od přírody pochybovačný, objevují se otázky, jestli je to ta správná. Poznali jsme se přes internet a na první schůzce jsme si mysleli, že z toho zřejmě nic nebude, ale člověk míní, Pán Bůh mění.

Jak jsem zmínil, objevují se okamžiky, kdy si jsem vztahem jist, je nám spolu dobře, společné aktivity nás oba dva naplňují, sedneme si i v otázce rodiny, hodnotově jsme podobně nastaveni. Nicméně jednou za čas se objeví dívka, která mě nesmírně zaujme... Úplně mě to pohltí a vnitřně mě to trhá na kusy.  Se současnou dívkou jsem toto nezažil, ale srdci nedokážu poručit. 

Chtěl bych zde najít podporu, jednoduché a okamžité řešení, ačkoliv vím, že nic takového neexistuje. Bojím se, že je ve mne jakási nenaplněná touha po zamilovanosti. Prožít si nejdříve zamilovanost, která postupně přeroste v lásku... Mám strach a pochybnosti, že budu později v manželství (které si představuji se současnou přítelkyní) tímto pokořen. Vždy mě ta situace srazí na kolena.

Děkuji za Váš názor.

-redakčně upraveno-

Vybrat si vhodného partnera je jenom polovina úspěchu, ta druhá polovina je naučit se spolu žít

Milý 
 vážím si Vaší otevřenosti a snahy žít fér. Doufám, že si Vás váží i Vaše partnerka. (Ví o Vašich bojích?) Zasloužíte si to.
Myslím si, že jste docela normální chlap. Je to tak zařízené, že se mužům ženy líbí. A je to tak dobře. Pro šťastnou rodinu je ovšem potřeba, aby se muž rozhodl pro jednu jedinou ženu a ostatních si tolik nevšímal.
Nevím, jestli jste si už položil a hlavně zodpověděl zásadní otázku, zda dívka, se kterou chodíte, je ta, se kterou chcete žít celý život (samozřejmě pokud se nevyskytne nějaká zásadní překážka) anebo se nacházíte v období, kdy tu pravou dívku teprve vybíráte.

Odborníci říkají, že pro člověka neexistuje jeden jediný nejlepší potenciální partner/ka, kterého je potřeba najít. Ale existuje skupina vhodných, ze kterých je možné zvolit kohokoliv. Nebo jinak: vybrat si vhodného partnera je jenom polovina úspěchu, ta druhá polovina je naučit se spolu žít.

Pokud jste ve stádiu hledání, není špatně, když oslovíte dívku, která Vás zaujala. Je lepší sebrat odvahu a oslovit ji i v méně vhodné situaci (pokud za to stojí, ustojí i případnou trapnější chvíli), než jen snít a následně se trápit vzdušnými zámky.

Jestliže máte vybráno, je potřeba veškerou energii věnovat budování vzájemného vztahu. Je to opravdu práce na celý život. Každý jsme jiný, máme jiné zvyklosti, jinak věci vidíme a vnímáme, jinak slovům a situacím rozumíme, potřebujeme jiné zacházení… to vše musíme jeden na druhém objevit a naučit se s tím zacházet. V tom je pořád potřeba se zdokonalovat.

Správně vnímáte, že pro manželství je důležitější láska než zamilovanost. Kolik mediálně slavných vztahů, které začínaly šílenou zamilovaností, skončilo neslavně a nechalo za sebou nešťastné děti a bývalé partnery. Láska totiž může růst a může dorůst do velkých hloubek. Manželství s ní nemusí být nuda, šeď, zvyk a stereotyp, ale krása krás. Láska roste tím, co jsme spolu prožili i přežili, čím jsme jeden druhého obdarovali a jak se snažíme jeden druhého potěšit, vyjít mu vstříc, pečovat o něj, sdílet jeho touhy a starosti… To vše se sčítá a narůstá do vzájemné blízkosti, která může růst do nekonečna.

Celý život se kolem Vás budou objevovat krásné dívky, které Vás budou fascinovat a na první pohled budou vypadat jako to zaručené štěstí. Ten Zlý našeptávač ví moc dobře, jak na koho a věrná láska mu je velkým trnem v oku. Ptáte se na jednoduché a okamžité řešení. Obecná rada na pokušení je s ďáblem nediskutovat, nevyjednávat a rázně ho odmítnout. Čím déle u pokušení prodléváme, tím je větší pravděpodobnost, že neodoláme. A druhé moudro, které s tím souvisí, na uprázdněné místo dát něco jiného, nenechávat je prázdné. Kdybych to konkretizovala na Váš příklad, řekla bych co nejrychleji se začít bavit s někým jiným, kamarádem, sestřenicí, postarat se o babičku, hrát si s dětmi, najít si téma nebo aktivitu, která Vás opravdu zaujme. Vím, že se mi to snadno píše a mnohem těžší je realizace, ale nic jednoduššího a snadnějšího opravdu neexistuje. Vědomí, že tím obdarováváte svou přítelkyni a budujete budoucí rodinu, by Vám mohlo pomoci. Obojí za to stojí!


Milý ..., prožíváte důležité období svého života, těší mě, že to berete zodpovědně. Mnozí si jen užívají, ať to stojí, co to stojí, po nás potopa… Budu na Vás a Vaši budoucí rodinu myslet ve svých modlitbách!

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“