Blahoslavený, kdo nežije, jak mu radí bezbožní. (Ž 1,1) - Citát z Bible na každý den

30. 11. 2023, tob

Má vůbec cenu se modlit? Zhroutilo se vše, v co jsem věřila...

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý večer, píši do Vaší poradny v nelehké situaci. Již od doby dospívání jsem vnímala povolání k manželství a rodině, a proto jsem se vytrvale modlila za nalezení budoucího partnera. Na VŠ jsem pak navázala vážný vztah. Bylo nám spolu moc dobře, děkovali jsme Bohu za nás a za naši lásku, pravidelně jsme spolu chodívali na mše, modlili se a po dvou letech začali plánovat svatbu a společný život. 

Přítel mi však naprosto nečekaně  sdělil, že se zamiloval a že odchází.  Samozřejmě to občas mezi námi skřípalo, nicméně nikdy bych nevěřila, že vztah může ukončit.  

Jsem z toho v šoku a táži se Boha "proč?". Vždycky jsme si s přítelem mysleli, že nás spojil Bůh, že nám všechno tak hezky "naplánoval", abychom se poznali...  Vím, že to bylo přítelovo svobodné rozhodnutí, že Bůh neumí ovlivnit vůli člověka... Ale přesto mě tíží, že to Bůh dopustil, že tomu neuměl nějak zabránit. Každý den jsem se modlila a prosila Boha o ochranu, o dar lásky.  A tak si říkám, má cenu se vůbec modlit? Přijde mi, že se zhroutilo vše, v co jsem vždycky věřila. V opravdovou lásku a pomoc od Boha.

-redakčně upraveno-

Co přesně nám Bůh slíbil a co od něho smíme právem očekávat?

Vážená a milá...
je mi líto, že musíte prožívat to, co prožíváte, a rozumím, že Bůh je „na ráně“. Veliká bolest potřebuje čas a prostor. Někteří hovoří o jednotlivých fázích vyrovnávání se s ní. Žádoucí konečnou etapou je přijetí a smíření.

Ptáte se proč. Neznám odpověď, ale jedno vím: Ta otázka skrývá dvojí vyústění. Můžete hledat a nalézt viníka své situace a „ukázat na něho prstem“. Je to přirozené, lidské a možná to na chvilku trochu uleví. Být raději obětí, než pachatelem, je koneckonců postoj křesťanství blízký. Řešením však nalezení pachatele není. Občas se totiž z utržených rán nenápadně stává alibi pro vlastní pohodlnost, zahořklost nebo třeba cynismus… Tím rozhodně netvrdím, že to je Váš případ, mluvím pouze o riziku možného vývoje.

Můžete však své proč vnímat také účelově: K čemu mě má to, co se stalo, přivést? Co dobrého mohu z dané situace vytěžit pro sebe, pro své nejbližší, pro oslavu Boha? Tento přístup je mnohem náročnější a upřímně říkám, že zdaleka ne každý k němu dospěje. Je to ale přístup Ježíšův a určitě proto stojí za následování.

Učili nás, že rozdíl mezi náboženstvím a magií spočívá v tom, náboženství se klaní a slouží, zatímco magie zkouší Boha zaměstnat, úkolovat. V této souvislosti je otázkou, jak je to s vyslyšením našich modliteb a proseb. Kudy vede tenká hranice mezi úctou a úkolováním? Co přesně nám Bůh slíbil a co od něho smíme právem očekávat? Na začátku knihy Job říká satan Hospodinu, že titulní hrdina je zbožný, protože se mu to vyplatí. Ale je to potom ještě zbožnost?
Velká zklamání mohou vést ke ztrátě důvěry v člověka i v celé lidstvo. Je však tragickým omylem, vedou-li ke ztrátě důvěry v Boha.

Kategorie otázky: Modlitba, Láska v partnerství, příprava na manželství

Související texty k tématu:

Modlitba, meditace:
JAK SE MÁM MODLIT?- Neumím se modlit
Několik podnětů, jak se (začít) modlit
- Hovořit s Bohem I v našich citech může být pravda...
- Jednoduchý způsob modlitby v každé situaci
Modlitba pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv
Přímluvná modlitba - proč a jak
- Modli se jak umíš, ne jak neumíš Bůh nepotřebuje naše básně 
- web o modlitbě: www.modlitba.cz

 

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Matka zabila své dvě děti. Proč Bůh nezasáhl?

(21. 2. 2024) Právě jsem slyšela ve zprávách, že matka zabila své dvě děti. Chápu svobodnou vůli lidí,  ale proč neochránil…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

(21. 2. 2024) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…