Rozhodující je víra, která se projevuje láskou. (Ga 5,6) - Citát z Bible na každý den

26. 9. 2024, ZMB

Má smysl Boha za něco prosit?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,
má nějaký smysl prosebná modlitba?
Poslední dobou, na základě vlastních zkušeností i z toho, co jsem vypozorovala, mi připadá, že ne.
Uvedu příklady.
Když mi onemocní děti, tak se modlím za jejich brzké uzdravení. Nemoc si ale stejně vždy jde svým vlastním průběhem, bez ohledu na to, jak nebo jestli vůbec se vůbec modlím. Nebo se modlím, aby dítě nebylo tak často nemocné, a ono stejně je (i když dbám o dobrou stravu a zdravý životní styl). Takže jsem vypozorovala, že mé modlitby za zdraví nebo za uzdravení z nemoci nemají vůbec žádný vliv. Setkala jsem se s názorem, že Bůh přece není automat na naše přání. Souhlasím, ale pokud se člověk modlí za dobrou a velmi potřebnou věc, za uzdravení a navíc pro druhého člověka, tak přece očekává, že Bůh pomůže. V evangeliích jsem nečetla o jediném případu, že by Ježíš poslal pryč člověka prosícího za uzdravení a ještě mu řekl, že on přece není automat na plnění lidských přání. Naopak, Ježíš uzdravil všechny, kteří ho o to prosili.
Druhý příklad:
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se my křesťané (a jistě nejen my) modlíme za mír. Dokonce papež zasvětil Ukrajinu srdci Panny Marie. A pomohlo to nějak? Nepomohlo. Žádné naše modlitby ani zasvěcení Panně Marii zlo nezastavily, ani nezmírnily. Mnoho lidí právě od zasvěcení očekávalo (na základě fatimského proroctví), že válka skončí. To se ale nestalo, proroctví se nenaplnilo. Válka pokračuje, nevinní lidé umírají...

Takže - má vůbec  smysl, se za tyhle věci modlit? Tuším, že mi napíšete, že určitě má smysl Boha v modlitbě prosit i za zdraví i za mír. Ale moje osobní zkušenost i zkušenost mnoha lidí a realita ukazuje spíše na opak.

Jestli on Bůh po nás nechce spíš abychom pro mír něco dělali, než se za mír modlili.
A jestli on si to Bůh stejně nazařídí tak, jak chce on, bez ohledu na to, jestli se za uzdravení modlíme nebo ne.

Možná jsme Boha špatně pochopili, když si myslíme, že ho máme nebo musíme za něco prosit.
Děkuji.

 

-redakčně upraveno-

Vytrvalá modlitba a konkrétní pomoc jdou velmi dobře dohromady

Milá ...
děkuji Vám za Váš mail a za Vaše dotazy. Proč naše modlitby nejsou vždy vyslyšeny je častá otázka, nad kterou se asi každý křesťan musel zamyslet (a někdy s bolestí), když se dotazoval po Boží odpovědi. Doporučuji Vám se podívat  na heslo modlitba nevyslyšená, kde k tématu najdete mnoho zamyšlení, otázek a vysvětlení. 

Prosebná modlitba zaznívá  při slavení liturgie a má mít místo v naší osobní modlitbě. Je dobré prosit Boha o dobro pro sebe i druhé. Toto konání má oporu v Božím slově,  ve Starém i Novém Zákoně, v textech a naučeních církevních otců, patří mezi skutky duchovního milosrdenství a je to jaksi přirozené a spontánní i v našem vztahu s Bohem.

Dovolím si připojit několik biblických úryvků, které mi osobně přibližují smysl přímluvné modlitby: 

 „Abba, Otče, tobě je všechno možné; odejmi ode mne tento kalich, ale ne co já chci, nýbrž, co ty chceš“. Ježíšova modlitba v Getsemanské zahradě v synoptických evangeliích, např. Mk 14, 36

„Ježíš za svého pozemského života přinesl s bolestným voláním a slzami oběť modliteb a úpěnlivých proseb Bohu, který ho mohl zachránit před smrtí; a Bůh ho pro jeho pokoru slyšel.“ Židům (5, 7)  Ježíšova modlitba nebyla nevyslyšena!

"Byl mi dán do těla osten, který mne sráží. Kvůli tomu jsem třikrát volal k Pánu, aby mne toho zbavil, ale on mi řekl: „Stačí, když máš mou milost, vždyť v slabosti se projeví má síla.“ Z listu apoštola Pavla 2Kor 12, 7-9).  Pro mě z toho plyne: podpírá-li nás Boží milost, nejsme ztracení, ale jsme v Boží péči.


„Půjdeš-li přes vody, já budu s tebou, půjdeš-li přes řeky, nestrhne tě proud. Půjdeš-li ohněm, neshoříš, plamen tě nespálí.“  Izaiáš 43, 2  – Není to tedy tak, že by nás nepotkaly ty jmenované těžkosti, ale Pán dává zaslíbení, že nás neopustí uprostřed těchto těžkostí.


Z těchto textů vnímám, že Bůh slyší vytrvalé modlitby a je s těmi, kteří k Němu volájí a v důvěře mu svěřují své prosby. Věřím, že i když se mnohdy neděje to, oč  přímo prosím, Bůh je přítomen a věci se mu „nevymkly z rukou“. Pokud se  nestane to, o co prosíme, zrovna tak, jak si to představujeme, je poněkud pošetilé se domnívat, že prosebná modlitba nemá smysl. Zároveň má smysl prokazovat praktické dobro, které každý můžeme a jsme vedeni vykonat ve své službě, postavení, práci: namáhavá péče o často nemocné děti, materiální pomoc potřebným, přispění do sbírek pro válčící a potřebné… Vytrvalá modlitba a konkrétní pomoc jdou velmi dobře dohromady.

Tip pro ty, kteří o smyslu proseb pochybují:

Učiňte svou prosebnou modlitbu součástí modliteb díkůčinění a chval, tj. upřímným díkem Bohu. Vždyť od něho máme všechna dobra a náš život a vůbec všechno je jeho darem. Je třeba v modlitbě před Bohem stanout jako hříšník: vždyť jsem toho tolik promarnil/a, tak málo jsem se modlil/a, abych poznal/a jeho vůli, tak často smýšlím a žiji podle svého a svých plánů… a tak si mohu uvědomit, že jediné opravdové zlo je hřích. Proto na prvních místech by měla zaznít prosba o smilování, odpuštění, očištění, uzdravení z nevědomosti a mylného chápání. (O závažnosti proseb také hodně napoví pořadí proseb v modlitbě Otče náš.)


V textu evangelia Lukáš 11, 9-13 čteme o vybídce k vytrvalosti v hledání a prosbách o zaslíbeného Ducha Svatého: "A tak vám pravím: Proste, a bude vám dáno; hledejte, a naleznete; tlučte, a bude vám otevřeno. Neboť každý, kdo prosí, dostává, a kdo hledá, nalézá, a kdo tluče, tomu bude otevřeno. Což je mezi vámi otec, který by dal svému synu hada, když ho prosí o rybu? Nebo by mu dal štíra, když ho prosí o vejce? Jestliže tedy vy, ač jste zlí, umíte svým dětem dávat dobré dary, čím spíše váš Otec z nebe dá Ducha svatého těm, kdo ho prosí!“

A ještě jedno osobní doporučení: Pokud padám pod tíhou událostí, velmi se mi osvědčila modlitba novény odevzdanosti neapolského kněze jménem Don Dolindo Ruotolo. Byl to světec, který se skrze trvalé utrpení naučil žít v důvěře v Boží prozřetelnost a lásku:
Novéna odevzdanosti - P. Vojtěch Kodet ThD. O.Carm (vojtechkodet.cz)


Vím, že Vaše služba obětavé maminky je opravdu náročná, ale věřím, že Vaše laskavá péče přinese s Boží pomocí dobré plody.

Pán Bůh Vám žehnej!

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Modlitba

Související texty k tématu:

Pochybnosti a krize víry

  • Přestal jsem věřit v Boha Po automobilové nehodě mého kamaráda jsem se rozhodl, že už nebudu věřit v Boha. Byl jsem hrdý, že jsem se zbavil něčeho, co zjevně nefungovalo. 
  • Víra zraje i krizemi Pro slovo krize se v čínštině používá dvou znaků: první znamená „nebezpečí“ a druhý „příležitost“. Krize je bodem zlomu. A podle toho, kam se člověk přikloní, najde buď…
  • Pochybnost a víra existují vedle sebe Naše víra má hodně mezer. Není ale třeba z nich mít strach.  Povzbuzují nás, abychom se Boha nepřestali s důvěrou ptát. Pochybnosti totiž mohou… 
  • Bůh je maják zářící do mé temnoty V mých bojích a pochybnostech, v mých selháních Ty neodcházíš. Můj Majáku zářící do temnoty, budu Tě následovat. Tvá úžasná láska mě vede. (My Lighthouse, videoklip… 
  • Dejme prostor pochybnosti Bůh je všude,  je třeba ho hledat ve všech věcech. Avšak rizikem při hledání Boha je snaha všechno hned přesně vyjadřovat a s lidskou jistotou a arogancí.
  • Další texty k tématu: pochybnosti, krize víry
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Dva víkendy pro manžele - jaro 2025

Dva víkendy pro manžele  - jaro 2025
(15. 10. 2024)  Komunita Chemin Neuf organizuje na jaře 2025 dva víkendy pro páry, které v sobě najdou odvahu…

„Štěstí – cesta nebo cíl” - víkend pro mládež od 14 do 18 let

„Štěstí – cesta nebo cíl”  - víkend pro mládež od 14 do 18 let
(9. 10. 2024) Program tohoto víkendu se bude týkat štěstí, radosti a všeho, co k pozitivním emocím patří. Můžeš se těšit také na…

Neboj se! aneb jak překonat svůj strach - víkend pro mládež 18- 30 let

Neboj se! aneb jak překonat svůj strach - víkend pro mládež  18- 30 let
(9. 10. 2024) Přijeď na víkend na starobylý zámek, setkej se se skvělými lidmi a dej Pánu prostor, aby odpověděl na tvé…

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír

Na pondělí 7. října vyhlásil papež František Den modliteb a půstu za mír
(4. 10. 2024) „Je toho zapotřebí, zatímco válečné požáry nadále pustoší lidi a národy“.

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)
(3. 10. 2024) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes?