Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

8. 4. 2022, Rh

Když se postím, jsem podrážděná, zpomalená, unavená... Má to smysl?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Obrácení, uzdravení, proměna

Dobrý den,
ráda bych s Vámi probrala téma postu od jídla. Každý rok držím půst od sladkostí typu čokoláda, sušenky, oplatky apod. Někdy se cítím bez energie, ale vždy si říkám: "Pane Ježíši, tak si tuto moji oblíbenou čokoládu  dej Ty." A v pátky během celého roku se snažím nejíst maso. Až na výjimky, kdy nechci odmítnout jídlo s láskou připravené... Letos jsem si řekla, že jsou důležitější posty, a to např. "snažit se příliš si nestěžovat, na cokoliv a na kohokoliv" Není to jednoduché plnit. :-)

Nedávno jsem ale mluvila s kamarádkou a ta mi říkala, že se postí od jídla každý pátek celý rok, a to už několik let! A před časem k tomu přidala i každou středu, za nějaký konkrétní úmysl.

Přemýšlela jsem o tom. Nikdy jsem se celodenně nepostila (kromě lovení bobříka hladu během svého dospívání :-)), ale tak jsem si řekla, že to také zkusím. Třeba jednou týdně během postní doby do Velikonoc.
Pracuji s velkým množstvím lidí každý den a jsou chvíle, kdy během dne v práci post zvládám dobře, ale střídá se to s občasnými pocity větší únavy, zpomalených reakcí a také podrážděnosti. Má potom takový půst smysl?

Není v mém případě lepší, když budu jíst střídmě každý den, ale budu jednat s lidmi v příjemném duchu?
Prosím o radu. 

Některá práce klade na člověka velké nároky

Dobrý den,
kladete otázku, zda má smysl půst, který má za následek únavu, podrážděnost, zpomalené reakce… Zda není lepší jíst střídmě a přitom jednat s lidmi v příjemném duchu.

V bibli je úryvek, který může být odpovědí na Váš dotaz:
„Což to je půst, který schvaluji? Den, kdy se člověk pokořuje, kdy hlavu sklání jako rákos, žínici obléká a popelem si podestýlá? Dá se toto nazvat postem, dnem, v němž má Hospodin zalíbení?
Zdalipak půst, který já schvaluji, není toto: Rozevřít okovy svévole, rozvázat jha, dát ujařmeným volnost, každé jho rozbít? Cožpak nemáš lámat svůj chléb hladovému, přijímat do domu utištěné, ty, kdo jsou bez přístřeší? Vidíš-li nahého, obléknout ho…“ (Iz 58, 5-7)

Píšete, že pracujete s velkým množstvím lidí. To je práce, která klade na člověka velké nároky, a je proto třeba, abyste byla v pohodě. Vidět potřeby druhých lidí je to, co je Bohu milé. Pakliže Vás půst oslabuje, pak doporučuji postit se v čase, kdy nemusíte pečovat o druhé lidi.

S přáním pokojného prožití postní doby a radost ze zmrtvýchvstání našeho Pána
Linka víry
 

Kategorie otázky: Obrácení, uzdravení, proměna

Témata: Postní doba, půst

Související texty k tématu:

Postní doba, Popeleční středa

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)