Bůh říká vězňům: „Vyjděte!“ (Iz 49,9) - Citát z Bible na každý den

8. 4. 2022, Rh

Když se postím, jsem podrážděná, zpomalená, unavená... Má to smysl?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Obrácení, uzdravení, proměna

Dobrý den,
ráda bych s Vámi probrala téma postu od jídla. Každý rok držím půst od sladkostí typu čokoláda, sušenky, oplatky apod. Někdy se cítím bez energie, ale vždy si říkám: "Pane Ježíši, tak si tuto moji oblíbenou čokoládu  dej Ty." A v pátky během celého roku se snažím nejíst maso. Až na výjimky, kdy nechci odmítnout jídlo s láskou připravené... Letos jsem si řekla, že jsou důležitější posty, a to např. "snažit se příliš si nestěžovat, na cokoliv a na kohokoliv" Není to jednoduché plnit. :-)

Nedávno jsem ale mluvila s kamarádkou a ta mi říkala, že se postí od jídla každý pátek celý rok, a to už několik let! A před časem k tomu přidala i každou středu, za nějaký konkrétní úmysl.

Přemýšlela jsem o tom. Nikdy jsem se celodenně nepostila (kromě lovení bobříka hladu během svého dospívání :-)), ale tak jsem si řekla, že to také zkusím. Třeba jednou týdně během postní doby do Velikonoc.
Pracuji s velkým množstvím lidí každý den a jsou chvíle, kdy během dne v práci post zvládám dobře, ale střídá se to s občasnými pocity větší únavy, zpomalených reakcí a také podrážděnosti. Má potom takový půst smysl?

Není v mém případě lepší, když budu jíst střídmě každý den, ale budu jednat s lidmi v příjemném duchu?
Prosím o radu. 

Některá práce klade na člověka velké nároky

Dobrý den,
kladete otázku, zda má smysl půst, který má za následek únavu, podrážděnost, zpomalené reakce… Zda není lepší jíst střídmě a přitom jednat s lidmi v příjemném duchu.

V bibli je úryvek, který může být odpovědí na Váš dotaz:
„Což to je půst, který schvaluji? Den, kdy se člověk pokořuje, kdy hlavu sklání jako rákos, žínici obléká a popelem si podestýlá? Dá se toto nazvat postem, dnem, v němž má Hospodin zalíbení?
Zdalipak půst, který já schvaluji, není toto: Rozevřít okovy svévole, rozvázat jha, dát ujařmeným volnost, každé jho rozbít? Cožpak nemáš lámat svůj chléb hladovému, přijímat do domu utištěné, ty, kdo jsou bez přístřeší? Vidíš-li nahého, obléknout ho…“ (Iz 58, 5-7)

Píšete, že pracujete s velkým množstvím lidí. To je práce, která klade na člověka velké nároky, a je proto třeba, abyste byla v pohodě. Vidět potřeby druhých lidí je to, co je Bohu milé. Pakliže Vás půst oslabuje, pak doporučuji postit se v čase, kdy nemusíte pečovat o druhé lidi.

S přáním pokojného prožití postní doby a radost ze zmrtvýchvstání našeho Pána
Linka víry
 

Kategorie otázky: Obrácení, uzdravení, proměna

Témata: Postní doba, půst

Související texty k tématu:

Postní doba
Ash Wednesday / Aschermittwoch, Ascher / Popeleční středa, popelec / foto: -IMA-- Postní doba - základní a shrnující informace
- Popeleční středa Význam, původ...
Proč se v postní době něčeho vzdávat? (Benedikt XVI.) 
- Postní doba – nutné zlo? Pochmurný čas
- Pravidla pro postní dobu (na webu pastorace.cz)
- Další texty k tématu postní doba, půst zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

(12. 3. 2023) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…

Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet
(9. 3. 2023) Vlajka pro Tibet - symbol boje za lidská práva  i za svobodu vyznání. Vlajka pro Tibet není propagací…

MDŽ - Mezinárodní den žen - 8.3.

(7. 3. 2023) Kontroverzní svátek? Máme slavit Mezinárodní den žen MDŽ, nebo Den matek? Svátek MDŽ byl dříve ideologicky…