Mé srdce se raduje, má duše plesá. (Ž 16,9) - Citát z Bible na každý den

19. 1. 2009, mav

Katechumen v církvi

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Křest dospělých

Dobrý den,
vždycky jsem si myslela, že se katechumeni smí účastnit pouze bohoslužby slova, a pak mají odejít. Ale náš pan farář je nechává v kostele po celou dobu mše a navíc katechumeni přistupují v procesí během svatého přijímání ke knězi a on jim dělá na čelo křížek.
Je tento postup správný?

Moje druhá otázka se týká popeleční středy - Lze udělovat popelec i nepokřtěným?

Další otázka se týká se týká eucharistického výstavu - mohou se katechumeni účastnit adorace?

Děkuji.

Účast katechumenů na mši se nevylučuje

Zásadně máte pravdu, katechumeni by se měli účastnit především bohoslužby slova mše svaté a zároveň se pro ně mají pořádat zvláštní bohoslužby slova, které by sloužily k jejich poučení a měly by se konat důsledně v neděli, aby si zvykali účastnit se jich aktivně a s užitkem.

Obřady Uvedení dospělých do křesťanského života nevylučují účast katechumenů na celé mši, viz poznámka č. 93 z uvedených Obřadů: "Po odchodu katechumena může následovat slavení eucharistie. Zůstane-li katechumen z vážných důvodů přítomen, je třeba dbát na to, aby mu nebyly svěřovány liturgické služby (například přinášení darů nebo předčítání lekcí z Písma sv.)

Osobně bych řekl, že během Půlnoční mše přichází do kostela velké množství nevěřících lidí a jsou přítomni "Tajemství víry", proč bychom tedy měli vylučovat ty, kteří veřejně projevili svůj zájem o společenství s námi? Sám bych jim však doporučil, aby potom, co skončila bohoslužba slova, zaujali v kostele "nenápadné" místo.
Tzn. jestli při bohoslužbě slova stáli v kostele ve předu, aby uvolnili svá místa věřícím a sami poodešli...

Pokud jde o požehnání katechumenům, je to naprosto v souladu s jejich přípravou. Žehnat by jim měl nejen kněz, ale také jáhen nebo katechista (dokonce už zájemcům před katechumenátem, v době seznamování s evangeliem se má žehnat). Každý křesťan má podíl na Kristově kněžské službě a může zprostředkovávat požehnání.
Totéž platí o udělování popelce - vždyť tím dáváme najevo, že jsme hříšníci, kteří potřebují obrácení. Popelec je svátostina a leckdy by ji potřebovali nejen katechumeni.

Vybízíme katechumeny k modlitbě, nechť tedy mají účast i na eucharistické adoraci a klanějí se spolu s námi Kristu, přítomnému uprostřed nás.

Kategorie otázky: Křest dospělých

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2025) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Velikonoční "Pokoj vám", neboli šalóm

(20. 4. 2025) Výraz "pokoj vám", v hebrejštině "shalom", obsahuje a shrnuje jistým způsobem celé velikonoční…

Bílá sobota

(18. 4. 2025) Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den zmatku a ticha. Ježíšovi učedníci byli v tento den…

Velký pátek

(17. 4. 2025) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(17. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept