Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

16. 9. 2022, Juh

Je odmítání dětí v manželství proti Bohu?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Dobrý den,  chtěla bych se na Vás obrátit s dotazem. S manželem jsme svoji již přes dva roky a všichni naši přátelé a známí, kteří spolu byli tutéž dobu, již měli nebo plánovali děti. U nás se ale o tom mluvit nedá. Manžel by děti chtěl, ale já se na dítě zatím necítím po fyzické ani po psychické stránce vůbec připravená.

Už dlouhou dobu se potýkám s depresemi a beru na ně prášky, které mi bohužel nezabírají. Navíc máme s manželem časté neshody, snad úplně kvůli všemu, takřka v ničem si nerozumíme (máme úplně odlišné cíle, názory a zájmy), a nedokážu si představit, že by do toho přišlo dítě. Sama jsem měla dost špatné dětství, takže dobře vím, o čem mluvím. Nechci, aby takhle trpělo i moje dítě. A neklape nám to ani v posteli - právě kvůli neshodě, jestli mít dítě. Když muž začne mluvit o dítěti, úplně se zablokuju a raději se uchyluju k masturbaci. Jsme na tom špatně i po stránce bydlení a financí. Nevím, jak bychom dítě (zvláště při dnešních cenách) zabezpečili.

Často  se nás někdo z rodiny nebo přátel ptá, kdy budeme mít dítě, a já mám jen oči pro pláč. Je takový postoj, kdy záměrně odmítám dítě, proti Bohu?  Poraďte mi prosím, je vhodné přivést na svět dítě, když na něj nejsme dostatečně připravení?
....

Děkuji za radu.

-redakčně upraveno-

Co mohu udělat pro to, aby mi bylo v mém životě lépe?

Milá ...
jsem ráda za důvěru, se kterou se na nás obracíte, i když se ve Vašem životě necítíte zrovna "lehko". Dovolím si na Vaši otázku neodpovědět, protože se mi zdá, že Vaše otázka ve skutečnosti zní trochu jinak. Nepíšete, že děti nechcete nikdy, protože je nemáte ráda. Píšete, že se na něj necítíte připravená. Píšete, že cítíte tlak z okolí, že už byste dítě mít měli. Píšete, že bojujete o své vlastní zdraví. Že se ve vašem manželství necítíte šťastná. Že byste potřebovala více podpory a pochopení a méně odsuzování, že jste na své pocity sama. To se mi zdá jako velký balík toho, co nyní ve svém životě řešíte a vůbec se nedivím, že v tuto chvíli představa nového života ve Vás vzbuzuje spíše obavy než radost. Jinými slovy, zdá se mi, že Vaše pocity jsou zcela adekvátní vaší životní situaci. Takže než si začnete klást otázku, zda už je čas na díte, je potřeba si položit otázku, co mohu udělat pro to, aby mi bylo v mém životě lépe.

Jako hlavní se mi zdají dvě věci - postarat se o své zdraví a o své manželství. Berete léky na depresi, takže předpokládám, že jste v pravidelné péči nějakého psychiatra. To je dobře, léky ale nevyřeší vše, velmi bych Vám doporučila najít si nějakého dobrého psychoterapeuta, který Vám pomůže s depresivními stavy a s péčí o sebe v každodenním životě, s bolestmi z minulosti, ale také s tím, co žijete nyní.

To, že s manželem nemáte děti je výhoda v tom, že můžete věnovat intenzivnější čas budování vašeho vztahu. Vztah nelze jednosuše z povzdálí ohodnotit jako dobrý nebo špatný. Vztah je především rozhodnutí a je potřeba do něj neustále vkládat z obou stran určité úsilí. Jste spolu dva roky. Jaké byly důvody, proč jste si svého muže vzala? Opravdu jsou všechny tyto důvody pryč? Co se stalo? (píšete, že si v ničem nerozumíte). Co byste od něj potřebovala? Co asi on potřebuje od Vás? Povídáte si o tom spolu?

Ne vždy se o tom mluví, ale jedna z prvních krizí, která mladé páry potká je období, kdy spolu začnou bydlet (u křesťanů je to často hned první roky po svatbě) a kdy se mnoho věcí změní. Je možné, že jste dobře nepromysleli a nevykomunikovali, jak vaše soužití bude konkrétně vypadat? Bylo by dobré, kdyby jste si dokázali s manželem v klidu sednout a probrat, jak se ve vašem vztahu nyní cítíte a co oba potřebujete. Možná je potřeba probrat různé oblasti života -od bydlení  přes Vaše zdraví, finance až po sex, a pokusit se najít společné řešení pro každou tuto oblast. Pokud si svá prázdná místa budete zkoušet zaplňovat sama, budete se s manželem jen více vzdalovat.

Projednat v klidu taková témata, když nejsme zvyklí se takto bavit, nemusí být snadné. Nebojte se proto využít cokoli zvenku, co Vám může pomoci nastolit atmosféru vzájemného naslouchání. Výborná je například iniciativa manželské večery nebo letní setkání Kána pro páry, kde byste meli speciální čas pro sebe i Boha a mohli budovat svůj vztah v bezpečném prostředí:
Manželské večery
Kána pro páry

Pokud zjistíte, že komunikace mezi Vámi je příliš obtížná a že potřebujete ještě více pomoci, najděte si manželskou a rodinnou poradnu nebo manželského terapeuta, kam budete moci chodit s manželem spolu. Případně tam můžete zajít i sama v případě, že tomu manžel nebude nakloněný.

A co se týče okolí, zkuste si nastavit hranice s lidmi tak, aby pro Vás setkávání nebylo tolik zraňující. Můžete jim prostě říct pravdu s tím, že je pustíte jen tam, kam chcete. Můžete např. říct, že si ještě napřed chcete vyřešit některé jiné věci, ale že o tom nyní nechcete mluvit. Nebo (pokud máte dobrý vztah) naopak, že by Vám pomohlo si promluvit o některých těžkostech ve vašem životě... Nebo že je prosíte, aby na Vás netlačili. Někdy nám blízcí opravdu nerozumí, ale někdy jen nemohou, protože je nepustíme a oni reagují jen na to, co jim předkládáme.

Zkuste se svým prožíváním nezůstávat sama. Samozřejmě se nelze svěřovat každému, ale zkuste si najít někoho z rodiny, kamarádku, známého kněze... komukoli můžete důvěřovat, s kým si promluvíte a kdo to ponese s Vámi, bude Vás podporovat a modlit se za Vás. A Vy sama řekněte Bohu, co potřebujete. On je Někdo, ke komu můžete být naprosto upřímná a kdo vždy stojí po Vašem boku.

Věřím, že pokud Vám bude dobře ve vašem vztahu a k sobě i manželovi, bude pro Vás Boží pozvání k přijetí nového života vyvolávat úplně jiné pocity.

Přeji Vám odvahu překročit hranice svého strachu a naději, že může být lépe.

Kategorie otázky: Manželské krize

Související texty k tématu:

Boží láska k člověku, Bůh sám stačí

 • Jsi stvořen, abys byl milován  Většina ptáků byla stvořena, aby létala. Být jen na zemi je pro ptáka omezení. Pták se nevyznačuje ani tak tím, že umí chodit po zemi,  jako spíše tím že je schopen létat. A tak je to i s člověkem. Každý člověk byl stvořen, aby žil a byl milován. 
 • Bůh jako přítel, jako milenka... Obracejte se k Bohu jako k příteli,  k milence, k lásce, jakou jste nikdy neměli.  Odpoví vám.
 • Bůh miluje každého JINAK Každý z nás může říci: „Bůh mě miluje jako nikoho jiného na světě!“ Bůh totiž nemiluje dvě osoby stejným způsobem.
 • Další texty k tématu Boží láska, Bůh je láska

Pochybnosti a krize víry

 • Přestal jsem věřit v Boha Po automobilové nehodě mého kamaráda jsem se rozhodl, že už nebudu věřit v Boha. Byl jsem hrdý, že jsem se zbavil něčeho, co zjevně nefungovalo. 
 • Víra zraje i krizemi Pro slovo krize se v čínštině používá dvou znaků: první znamená „nebezpečí“ a druhý „příležitost“. Krize je bodem zlomu. A podle toho, kam se člověk přikloní, najde buď…
 • Pochybnost a víra existují vedle sebe Naše víra má hodně mezer. Není ale třeba z nich mít strach.  Povzbuzují nás, abychom se Boha nepřestali s důvěrou ptát. Pochybnosti totiž mohou… 
 • Bůh je maják zářící do mé temnoty V mých bojích a pochybnostech, v mých selháních Ty neodcházíš. Můj Majáku zářící do temnoty, budu Tě následovat. Tvá úžasná láska mě vede. (My Lighthouse, videoklip… 
 • Dejme prostor pochybnosti Bůh je všude,  je třeba ho hledat ve všech věcech. Avšak rizikem při hledání Boha je snaha všechno hned přesně vyjadřovat a s lidskou jistotou a arogancí.
 • Další texty k tématu: pochybnosti, krize víry

 

Když už nevíš kudy dál, leť poslepu jako pilot v mlze... / mlha skály

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)