Cokoli opustíte, dostanete stokrát víc. (Mk 10,30) - Citát z Bible na každý den

1. 8. 2022, mak

Začali se mi líbit kluci (16 let)

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Dobrý den,
chci se vám s něčím svěřit a zároveň chci od vás radu, co s tím mám dělat.
Od mala, asi do 16 let, se mi libily holky a od 16 let se mi začali líbit kluci. Holky mě skoro už vůbec nezajímají. Prosím, pomozte mi,  chci být hetero jako předtím. Nevím, co mám dělat. Modlím se k Bohu, aby to dal ze mě pryč... Prosím, poraďte, co s tím, protože já už nemůžu.
Děkuju za odpoveď.

Období nejistoty, pochybností a hledání

Milý tazateli,

asi pro Tebe nebylo jednoduché napsat o tom, co Tě trápí. Ale je moc dobře, že jsi k tomu našel odvahu. Jsi ve věku, kdy se celá Tvoje osobnost proměňuje, dozrává. A k tomu patří mnoho nejistoty, pochybností, hledání…  Je to období mnoha změn a není úplně jednoduché se v tom vyznat. V tomto věku máš jeden zásadní úkol – poznat sám sebe a přijmout se takový, jaký jsi. A je dobré začít od rodiny, ve které žiješ, do které ses narodil, která Tě nejvíc ovlivnila. Dobře se podívej na svoje vztahy – jaký máš vztah s mámou, jaký s tátou, případně jak to máš se svými sourozenci. Přemýšlej o tom, jak se Ti v této rodině žilo a žije. Jestli tam zakoušíš lásku, přijetí, bezpečí, jistotu, povzbuzení, oporu... Pokud ano, je to dobrý vklad do života. Pokud to nebylo tak, jak jsi potřeboval, můžeš být v tomto věku přitahován k lidem, k holkám nebo klukům, kde nějak vidíš nebo nacházíš právě to, co Ti chybělo nebo chybí – podporu, uznání, něhu i pevnost, přijetí a sebepotvrzení… A vůbec to nemusí mít nic společného se sexuální orientací.

Dobře se v tomto období podívej na svého tátu, protože ten je moc důležitý pro potvrzení Tvé mužské identity. Jaký s ním máš vztah? Řekl Ti někdy, že je na Tebe pyšný? Podporoval Tě v tom, co jsi dělal? Ve škole, při sportu? Povzbuzoval Tě? Mohl ses na něj spolehnout, že se o Tebe postará, pomůže, nenechá na holičkách…?

Dokázal bys sám o sobě říci, jaký jsi? Jaké máš vlastnosti, jaká obdarování, co Ti opravdu dobře jde, v čem jsi dobrý...? I tohle je moc důležité o sobě vědět. Někdy v období dospívání spíš vidíme to, co se nedaří. To, co bychom rádi měli a nemáme. A pak pro Tebe může být velmi přitažlivý někdo, kdo právě má to, co bys Ty také chtěl.

Bylo by velmi dobré, popovídat si o tom všem s někým dospělým, komu opravdu důvěřuješ. Nenech se znepokojit!
Zkus se vydat na nějaký pobyt pro křesťanskou mládež. Je tam většinou čas na přednášky, hry, sporty, sebepoznávání, modlitbu, setkávání, diskuzi, duchovní rozhovory ...  A zaručeně se tam potkáš s mladými lidmi, kteří řeší podobné otázky jako Ty. (V létě jsou to různé týdenní pobyty - např. tabor jump.cz, entercamp.cz,  ranwaycamp.cz, ale i přes rok najdeš určitě v každé diecézi nějaké možnosti, např. v DCM; můžeš také kouknout na nabídku komunit Chemin Neuf,  Emmanuel, Komunity Blahoslavenství).

Bůh je opravdový Otec. Postará se o Tebe. Jsi Jeho milovaný syn! A má v Tobě zalíbení! A všechny Jeho plány pro Tebe jsou dobré. Neboj se.

Kéž Ti dobrý Bůh požehná, chrání Tě, ukazuje cestu a naplňuje pokojem a odvahou.

Kategorie otázky: Sexualita jiné, Náctiletí - sexualita, vztahy

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Boží tělo -svátek

(27. 5. 2024) Slavnost Těla a krve Páně

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…