Choďme v Hospodinově světle! (Iz 2,5) - Citát z Bible na každý den

20. 12. 2007, kano

JÍST tělo Krista ?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

V dlouhodobém hledání a přípravě cítím vhodné konvertovat z evang. církve ke katolické. Problém mám s eucharistií: vnímala jsem ji jako symbol. Nevím si dost rady (i když čtu odborné výklady) s vnitřním postojem ke katolickému pojetí eucharistie v doslovnosti: JÍST tělo Krista Pána, v přijímání POJÍDAT ZNOVU OBĚTOVANÉHO. Dostal se mi do rukou i materiál soudobého rozporu mezi představiteli reform. církví a katolic.církve ve věci podpisu ekumenických přibližování právě z tohoto hlediska ("znovukřižování" každou katolic. mší).

ZPŘÍTOMNĚNÍ ukřižovaného a také vzkříšeného

Myslím, že k hlubšímu pochopení, co znamená přijímat skutečné tělo Kristovo, je velmi důležité se modlit, rozjímat 6. kapitolu sv. Jana, kde Ježíš mluví o svém těle, že jej mají apoštolové jíst a to je i pro ně nepochopitelné. Je tedy v pořádku, že i Vám se to zdá být divné.
V katolické církvi nejde o znovuukřižování Ježíše, ale o ZPŘÍTOMNĚNÍ ukřižovaného a také vzkříšeného těla a krve Ježíše. Jinými slovy jde o to, že se Ježíš stává přítomný uprostřed shromáždění věřících, aby je pokrmem, který přijmou spojil právě do svého těla a byli tak jedno. Proto je církev též nazývána tělem Kristovým. A také se v latinských jazycích svaté přijímání nazývá komuniem – spojením, propojením.

Svým zpřítomněním Ježíš na sebe bere podobu chleba a vína. Chléb je skutečným pokrmem, on je tedy našim pokrmem, přijímáme samotného Ježíše fyzicky do sebe, do svého těla. Jeho krev, která je zpřítomněna skrze víno, je symbolem očišťující koupele, kterou fysicky Bůh smývá nečistotu v našem těle.

V katolické církvi tedy nejde jen o památku, kterou konáme na vzpomínku Ježíšovy oběti. On se prostě a jednoduše stává přítomný podobně jako se zpřítomňoval 40 dnů svým učedníkům mezi vzkříšením a nanebevstoupením. Rozdíl je jen v tom, že jej nevidíme ve skutečném těle, ale skrytého v chlebu a vínu.
 

Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2023) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

Advent

Advent
(2. 12. 2023) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Doporučené knihy (listopad 2023)

Doporučené knihy (listopad 2023)
(30. 11. 2023) Stále se na nás obracejí naši čtenáři s prosbou o doporučení nějakých kvalitních knih.

Bůh neříká: "Už neplač." Ale naopak...

Bůh neříká: "Už neplač." Ale naopak...
(29. 11. 2023) Bůh utírá slzu z každé tváře. Ježíš neříká: "Přestaň s tím nářkem". Ale naopak...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2023) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…