12. 5. 2023, BFF
Ekologie a alternativní směry
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích
Dobrý den,
už dlouho se snažím o ekologičtější přístup k životu, také se snažím kupovat výrobky, které nebyly testovány na zvířatech, fair trade výrobky, udržitelnou výrobu atd.
Čím dál častěji ovšem narážím na firmy a výrobky, které jsou sice ekologické, ale zároveň se opírají o znalosti z východních náboženství. Například jsem narazila na firmu, která vyrábí oblečení z ekologické bavlny, ale zároveň do oděvů všívá drahokamy ve stylu feng šuej.
Jak poznat, kdy jsou výrobky skutečně přírodního původu a kdy je do výroby "přimíchána" magie z jiného náboženství? Je třeba špatné, když firma vyrábí doplňky stravy z rostlin, které se používají v ajurvédské medicíně, ale jinak jsou tyto doplňky přírodní a pravděpodobně nemají s ajurvédou nic společného? Nebo jak se mám postavit k měděným pohárům, ve kterých je prý lepší voda, a tato znalost taky pochází z ajurvédy?
Snažila jsem se zjistit víc na webových stránkách, ale mám pocit, že hranice mezi tím, co je a není pro mě přijatelné, je strašně tenká.
Omlouvám se za tuhle zmatenou otázku a děkuji za odpověď.
Nemusíte být nervózní, naslouchejte svému svědomí
Milá ....
nejprve bych chtěla ocenit Váš zájem o ekologičtější přístup k životu. Hledání cest k udržitelnosti s sebou, jako všechno ostatní na tomto světě, nese svá rizika. Je jich, myslím, několik, ale z Vašeho dopisu je zřejmé, že Vás nejvíce trápí jakási propojenost východních náboženství s ekologickými směry.
Myslím si, že pro Vás nebude žádným překvapením, že východní státy mají často blíže ke zdravému způsobu života a na mnoha místech žijí mnohem více v souladu s přírodou, než my, kteří žijeme více na západ. Jiná náboženství tak samozřejmě prostupují do jejich pojetí života a toho, jak např. zachází s věcmi (viz. měděné poháry).
Myslím si, že by bylo mylné se domnívat, že vše, co je nějakým způsobem ovlivněné jinými náboženstvími, je samo o sobě špatné. Některé věci souvisí s kulturou míst, kde jsou věci vyráběny.
Nedokáži Vám úplně poradit, jak rozpoznat, co a jak je přesně ovlivněno jinými náboženstvími, ale zdá se mi, podle toho, co píšete, že se sama snažíte získávat informace.
Zdá se mi, že máte obavy, abyste omylem nepoužívala něco, co byste jako křesťanska využívat neměla. Nemusíte být tolik nervózní. Samotné bylinky jsou stvořené Bohem a člověk se naučil je dobře používat tak, aby mu prospívaly, to umíme i my v našem prostředí. Nebojte se naslouchat vlastnímu svědomí. Když zjistíte, že se Vám nějaký výrobek nezdá (např. drahokamy ve stylu feny šuej), nekupujte ho. Pokud už ho máte a necítíte se z toho dobře, pak věc darujte.
Nejhorší by bylo, kdybyste svou snahu o ekologičtější přístup k životu vyčerpala kvůli nervozitě z toho, kde, co, jak a čím bylo ovlivněno. Snažte se dál, hledejte si informace a následujte své svědomí.
Přeji jen to nejlepší.
Linka víry
Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích, Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....
Související texty k tématu:
Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde