Běda těm, kdo myslí na nepravost. (Mich 2,1) - Citát z Bible na každý den

4. 10. 2021, peb

Doplnění míry Kristových útrap

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry)

Dobrý den, zajímalo by mě, jak rozumět pojmu plná míra útrap Kristových. V jednom zpovědním zrcadle jsem našla otázku - zamysleme se, jak umrtvujeme svoje tělo, abychom doplnili, co zbývá vytrpět do plné míry útrap Kristových. Tuším, že pohled na "umrtvování" se v průběhu historie mění, jak mu rozumět dnes?
Pokud člověk žije takový běžný, docela pohodlný život, s běžnými denními starostmi, ale i spoustou radostí, stačí to?

Církev jako o živý organismus - "Kristovo tělo"

Dobrý den,
zmíněná formulace je vzata z listu Kolosanům: "Teď sice pro vás trpím, ale raduji se (z toho), protože tím na svém těle doplňuji to, co zbývá vytrpět (do plné míry) Kristových útrap; (má z toho prospěch) jeho tělo, to je církev." (Kol 1,24)
Sv. Pavel píše tento list z vězení (v Římě). Trpí, ale dokáže se z toho i radovat, protože se tím nějak spojuje s Ježíšem v jeho utrpení (za spásu světa). Apoštol rád uvažuje i o církvi jako o živém organismu - "Kristově těle", kde sám Pán Ježíš je hlavou a my jsme částmi tohoto těla, organicky propojeni v radostech i bolestech.
Formulaci nejde vzít úplně doslova v tom smyslu, že spasitelská úloha Ježíšova nebyla dotažena do konce a je třeba něco doplnit, spíše je to v duchu věty: „Kdo chce jít za mnou, ať zapře sám sebe, den co den bere na sebe svůj kříž a následuje mě." (Lk 9,23)
Sebezápor či "umrtvování" tedy nějak k následování Krista patří. Často se příležitost naskytne sama (běžné denní starosti), jindy v tom člověk může být i sám nějak iniciativní - když se vyhýbá příležitosti ke hříchu, když si uloží (z lásky a solidarity s Kristem) v nějaké formě půst (i sám Ježíš se postil) apod.
 

Kategorie otázky: Víra a život (život z víry)

Témata: nemoc, utrpení

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:

  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. 
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Další texty k tématu: krize, utrpení
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…