Hospodin dbá o cestu spravedlivých. (Ž 1,6) - Citát z Bible na každý den

9. 4. 2014, an

Bohoslužba a mše - rozdíl?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit, jestli byste mi nemohli nějak stručně a jasně vysvětlit rozdíl mezi bohoslužbou a mší. Děkuji.

Výraz "bohoslužba" má širší význam

Výraz "bohoslužba" pochází z řeckého slova "leiturgia". Řecký výraz leiturgia je složen ze slovních základů „laos“ (= lid) a ergo (= činím, konám). Tento zcela profánní pojem označoval v antice konání, které je prospěšné všemu lidu (služba), např. setkání všech svobodných občanů města. Jakési, dnešními slovy řečeno veřejné zasedání městského zastupitelstva, na které jsou pozváni všichni místní občané. Křesťanská církev pojem převzala pro označení svých slavnostních shromáždění. Dnes mu rozumíme jako označení pro veřejnou bohoslužbu církve.

Výraz „mše" pochází z latinského propouštěcího pozdravu: „Ite, missa est“ (doslova: Jděte, to je propuštění). Ve slově propuštění, missa (pozdně latinská forma pro missio), je ale zároveň obsažena také myšlenka vyslání; mše svatá tedy nezná žádný konec, nýbrž jen propuštění – z posílení víry při bohoslužbě do dalšího konání víry ve všedním dni.

Většina lidí, mluví-li o katolické bohoslužbě, má na mysli mši. To není přesné. Katolická bohoslužba je širší, není omezená jen na mši, i když mše zůstává jejím středem. „Mše svatá“ je dnes nejobvyklejší, ale ne jediné označení pro to, co v minulosti mělo i jiné názvy. Sv. Pavel mluví o „stolu Páně“. Skutky apoštolů užívají výrazy „lámání chleba“. Slyšíme také často mluvit o slavení eucharistie, což znamená díkůčinění. I to bylo v určitém období křesťanského starověku označením pro mši.

Ve mši jsou odedávna spojeny dvě bohoslužby: takzvaná bohoslužba slova a bohoslužba oběti - slavnost eucharistie, která se vztahuje k večeři Ježíšově.

Shrnuto: výraz "bohoslužba" má širší význam než výraz "mše".

Přeji vše dobré.

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Prosíme, přidejte se do registru dárců kostní dřeně

Prosíme, přidejte se do registru dárců kostní dřeně
(19. 3. 2025) Malá Madlenka bojuje s vážnou nemocí a nutně potřebuje transplantaci kostní dřeně. Bohužel se zatím nenašel vhodný…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2025) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Chceš se zúčastnit Jubilea mladých v Římě? Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2025) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

Svatý Patrik 17. března
(15. 3. 2025) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…