Abyste byli schopni dosáhnout plné míry Božích darů. (Ef 3,19) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

16. 2. 2003

6. neděle v mezidobí

Je asi mnohdy snadnější ukli­dit a vyzdobit kostel než přijmout skutečnost, že Bůh chce ”bydlet” pře­devším v nitru člověka a ve své církvi, ve společenství lidí. Ale sami za sebe nemůžeme Bohu nabídnout žádnou rov­nocennou náhradu, byť by šlo o sebe­vzácnější předměty. Je třeba mu ote­vírat vlastní nitro v důvěře a s pravdivostí.

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Popřej mi sluchu, Bože, rychle mě zachraň! Buď mi ochran­nou skálou, opevněnou tvrzí k mé záchraně, vždyť ty jsi má skála a má tvrz, pro své jméno mě povedeš a budeš řídit.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, ty přebýváš v těch, kdo jsou spravedliví a mají čisté srdce; dej nám svou milost, ať ži­jeme tak, aby­chom byli tvým dů­stojným příbytkem. Skrze tvého Syna...

1. ČTENÍ

Tento zákon nám přibližuje, v jakém kulturním prostředí Kristus konal svou činnost. Vyloučení ma­lo­moc­ného ze společenství a nařízení, že po uzdravení bylo třeba přinést oběť za usmíření, ukazují, že malo­mocenství bylo považováno za násle­dek hříchu.

Lv 13,1-2.45-46

Hospodin řekl Mojžíšovi a Árónovi: ”Jestliže se u někoho ukáže na holé kůži vřed, strup nebo světlá skvrna - což bývají příznaky zhoub­ného malomocenství - ať je přiveden k veleknězi Árónovi nebo k někte­rému z jeho synů kněží.

Malomocný, na němž se ob­jeví tato vyrážka, ať chodí v roztrže­ných šatech, s rozpuštěnými vlasy a se zahalenými vousy a bude volat: Ne­čistý, nečistý! Je nečistý po vše­chen čas, pokud bude mít vyrážku. Je ne­čistý, bude bydlet sám, musí se zdr­žovat mimo tábor.”

ŽALM 32

Odpověď: Tys mé útočiště, zahr­neš mě radostí ze záchrany.

Šťastný je ten, komu byla odpuš­těna nepravost, - jehož hřích je přikryt. - Šťastný je člověk, kterému Hospo­din nepřičítá vinu, - v jehož duši není klamu.

Vyznal jsem se ti ze svého hříchu, - svou nepravost jsem nezatajil. - Řekl jsem: ”Vyznávám se Hospo­dinu ze své ničemnosti,” - a tys odpustil, co jsem zavinil hří­chem.

Radujte se z Hospodina a těšte se, spravedliví, - jásejte všichni, kdo jste upřímného srdce.

2. ČTENÍ

Pavlova řeč se stále točí ko­lem ”svobody, podřízené lásce”. I po­kud se týká obyčejných záleži­tostí, křesťan má ”hledat prospěch dru­hých” (a pokud možno nepůso­bit po­horšení). Jinými slovy: ať se hledá vždycky Boží oslavení, které je spjaté s prospěchem druhých. Tak se napo­dobuje příklad Pavlův a po­tažmo i Kristův.

1 Kor 10,31-11,1

Bratři! Ať jíte, ať pijete nebo cokoli jiného děláte, všecko dělejte k Boží oslavě. Nebuďte po­horšením ani židům, ani pohanům, ani Boží cír­kevní obci. Já se také snažím o to, abych ve všem pama­toval na druhé, a nehledím na to, co je prospěšné mně, ale na to, co pro­spívá všem, aby tak mohli dojít spásy.

Napodobujte mne, jako já (napodobuji) Krista.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Veliký prorok po­vstal mezi námi, Bůh navštívil svůj lid! Aleluja.

EVANGELIUM

Evangelium vykresluje Kris­ta ”s lidskou tváří” a s lidskými city: pohnut soucitem Kristus vztáhl ru­ku a uzdravil nemocného. Zákaz roz­hla­šovat zázrak se má opět chá­pat na pozadí toho, že jen po ukři­žování a vzkříšení je možné ”správně poznat Kristovu identitu”. A teprve pak na­stává čas hlásání.

Mk 1,40-45

K Ježíšovi přišel jeden malo­mocný a na kolenou ho prosil: ”Chceš-li, můžeš mě očistit.” Ježíš měl s ním soucit. Vztáhl ruku, dotkl se ho a řekl mu: ”Chci, buď čistý!” A hned od něho malomocenství odešlo a byl očištěn.

Ježíš ho hned poslal pryč a přísně mu nařídil: ”Ne abys někomu o tom říkal! Ale jdi, ukaž se knězi a přines oběť za své očištění, co naří­dil Mojžíš - jim na svědectví.”

On odešel, ale začal to hor­livě rozhlašovat a tu událost rozši­řovat, takže Ježíš už nemohl veřejně vejít do města, ale zůstával venku na opuště­ných místech. Přesto však chodili k němu lidé odevšad.

K ZAMYŠLENÍ

1 Kor 10,31-11,1
Jak vlastně má člověk jíst nebo pít k Boží oslavě? Jen tak, že řekne jakousi kouzelnou větu a po­tom si do­přeje, co jeho oči či žalu­dek žádají? Nebo tak, že si k Boží oslavě bude všechno odpírat? Odpo­věď má kořen asi někde jinde. Záleží na tom, kdo je pro křesťana první a nejdů­ležitější osobou, kdo je na pr­vém místě v jeho srdci. Do té míry, do jaké je to Bůh, může s ním všechno spojovat. Tedy jíst, pít, pra­covat, odpočívat s ním, v postoji lásky k němu, a tak ho svým životem chvá­lit. Křesťanství není kom­pliko­vané, ale je náročné svým poža­dav­kem na pravdivost či opravdo­vost. Nic, co má před Bohem obstát, se ne­může dělat ”jen jako”, naoko, ne­prav­divě.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

Gn 4,1-15.25

Mk 8,11-13

Komentář: Mk 8,11-13
Někteří se přou s Kristem výslovně. Jiní se sice také přou, ale nechtějí to přiznat - nechávají to v sobě ”probublávat”. Cestou není držet pod pokličkou nespokojenost, ale promluvit si o tom s Kristem tváří v tvář - jako přítel s přítelem.

Gn 6,5-8; 7,1-5.10

Mk 8,14-21

Komentář: Mk 8,14-21
Bůh promlouvá i skrze udá­losti - i skrze ty nejběžnější (apošto­lové se bavili o tom, že nemají chleba). A během dne neškodí se občas zastavit a pouvažovat, zda Bůh ke mně nepromlouval… skrze oby­čejné události.

Gn 8,6-13.20-22

Mk 8,22-26

Komentář: Mk 8,22-26
Uzdravení, osvobození od různých závislostí či hříchů - to často Pán dává postupně. A na mně je, abych trpělivě vytrvával a neod­cházel od Pána - nespokojený a zklamaný.

Gn 9,1-13

Mk 8,27-33

Komentář: Mk 8,27-33
Chtít manipulovat s Bohem - toho jsme schopni také my: kdy­koli v modlitbě Bohu ”vnucujeme”, jak má jednat (co nám má dát). Ma­nipu­lace však není cestou…

Gn 11,1-9

Mk 8,34-9,1

Komentář: Mk 8,34-9,1
Jít za Kristem vyžaduje ochotu… ztrácet: svoje pohodlí, svoje představy o budoucnosti a o využí­vání svého majetku.

22. 2. Svátek Stolce sv. apoštola Petra

1 Petr 5,1-4

Mt 16,13-19

Komentář: Mt 16,13-19
Ty jsi Mesiáš, Zachránce! Toto vyznání není pouze výsadou ”Petrovou”, ale všech těch, kdo věří v Krista. A toto vyznání může být i pro mne skálou ve zmatku, v hledání, v nejistotě…

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis

Ve středu 9. 7 . 2025 začíná v Brně Konference Charis
(8. 7. 2025) Hlavní program konference Charis proběhne od 9. do 13. července na brněnském výstavišti v pavilonu F. Program tvoří…

Odmítnutí kmotrovství - vážně o tom uvažuji

(7. 7. 2025) Dobrý den,  moc děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas, který jste věnovali mé otázce ohledně…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2025) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2025) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou

Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou
(3. 7. 2025) Vydavatelství Nové mesto přináší publikaci Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím. Malý průvodce synodalitou, která…