Kdo jedná podle pravdy, jde ke světlu. (J 3,21) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

6. 2. 2011

5. neděle v mezidobí - cyklus A

Zvolání (aklamace) Pane smiluj se (Kyrie eleison), stále ještě v úvodních obřadech bohoslužby, bylo známo již v pohanském starověku jako hold božstvu nebo vládci, kterému příslušel kult jako božstvu. Církev vztahovala tento hold ve smyslu Pavlových epištol na Krista jako svého božského Pána (A. Adam, Liturgika, Vyšehrad 2001, str. 190). Úvodním pozdravem jsme byli knězem ujištěni o přítomnosti zmrtvýchvstalého Krista uprostřed nás. Skláníme se před ním jako naším Pánem, šťastni, že se s ním můžeme setkat. Chvalozpěvem Sláva na výsostech Bohu, velmi starým a úctyhodným hymnem, církev, shromážděná v Duchu svatém, oslavuje a prosí Boha Otce a Beránka. Tento chvalozpěv začíná kněz nebo podle vhodnosti kantor nebo schola, zpívají jej však všichni společně nebo lid střídavě se sborem nebo samotný sbor. Lze jej i recitovat. Zpívá se nebo recituje o nedělích mimo dobu adventní a postní, též o slavnostech a svátcích a při význačných příležitostech (Všeobecné pokyny k Římskému misálu, 53).

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Pojďme, klaňme se Bohu, poklekněme před svým tvůrcem, Hospodinem! Neboť on je náš Bůh.

VSTUPNÍ MODLITBA

Všemohoucí Bože, opatruj nás – svůj lid – s otcovskou láskou; a protože nemáme oporu jinde než v naději na tvou milost, chraň nás stále svou mocí. Skrze tvého Syna...

1. ČTENÍ

I sebelepší zbožné úkony se mohou stát sebestřednými a formálními. Tak tomu bylo často i s postem (verše z Iz 58,1-6, které předchází liturgickému úryvku): člověk se soustřeďoval pouze na asketický výkon a zapomínal na druhé. Přitom Bůh vyžaduje především milosrdenství k potřebným: to přináší skvostné plody a obohacuje i dárce.

Iz 58,7-10

Toto praví Hospodin: „Lámej svůj chléb hladovému, popřej pohostinství bloudícím ubožákům; když vidíš nahého, obleč ho, neodmítej pomoc svému bližnímu.
Tehdy vyrazí tvé světlo jak zora, tvá jizva se brzy zacelí. Před tebou půjde tvá spravedlnost a za tebou Boží sláva.
Tehdy budeš volat, a Hospodin odpoví, křičet o pomoc, a on řekne: ‘Zde jsem!’
Přestaneš-li utlačovat, ukazovat prstem, křivě mluvit, nasytíš-li svým chlebem hladového, ukojíš-li lačného, tehdy v temnotě vzejde tvé světlo, tvůj soumrak se stane poledním jasem.“

ŽALM 112

Odpověď: Spravedlivý září v temnotách jako světlo. Nebo: Aleluja.

Spravedlivý září v temnotách jako světlo řádným lidem, – je milosrdný, dobrotivý a spravedlivý. – Blaze muži, který se slitovává a půjčuje, – stará se o své věci podle práva.
Neboť navěky nezakolísá, – ve věčné paměti bude spravedlivý. – Nemusí se obávat zlé zprávy, – jeho srdce je pevné, důvěřuje v Hospodina.
Jeho srdce je zmužilé, nebojí se, – rozděluje, dává chudým, – jeho štědrost potrvá navždy, – jeho moc poroste v slávě.

2. ČTENÍ

Korinťané měli sklon vyzdvihovat výřečné kazatele a „celebrity“: upřednostňování vynikajících osob pak působilo rozkladně na celou obec. Pavel jim proto ukazuje jiný vzor misionáře: on samotný nepřišel, aby předváděl svoje schopnosti, ale aby nechal působit Božího Ducha. Jako věrný služebník nechce vést Korinťany k sobě, ale k Bohu.

1 Kor 2,1-5

(Bratři a sestry), když jsem k vám přišel hlásat svědectví o Bohu, nepřišel jsem s nějakou zvláštní výřečností nebo moudrostí. Rozhodl jsem se totiž, že u vás nechci znát nic jiného než Ježíše Krista, a to ukřižovaného.
Vystupoval jsem u vás se skleslou náladou, se strachem a obavami. A moje mluvení a kázání nezáleželo v přemlouvavých slovech moudrosti, ale v projevování Ducha a moci. To proto, aby se vaše víra zakládala na moci Boží, a ne na moudrosti lidské.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Já jsem světlo světa, praví Pán, kdo mě následuje, bude mít světlo života. Aleluja.

EVANGELIUM

Bylo učiněno mnoho pokusů, jak chápat výrok, že křesťan je solí: zabraňuje „rozkladu“ společnosti? „Ochucuje“ život druhých? Klíč k pochopení nám podává paralelní výrok o světle: tak jako světlo má svítit dalším lidem (má tedy „sloužit“), podobně i sůl má jednoduše „sloužit“ druhým. Sůl a světlo mají být pro druhé, jinak ztrácejí svůj význam. Místo křesťanů je v „těstě“ a „na hoře“.

Mt 5,13-16

Ježíš řekl svým učedníkům: „Vy jste sůl země. Jestliže však sůl ztratí chuť, čím bude osolena? K ničemu se už nehodí, než aby se vyhodila ven a lidé po ní šlapali.
Vy jste světlo světa. Nemůže se skrýt město položené na hoře. A když se svítilna rozsvítí, nestaví se pod nádobu, ale na podstavec, takže svítí všem v domě. Tak ať vaše světlo svítí lidem, aby viděli vaše dobré skutky a velebili vašeho Otce v nebesích.“

K ZAMYŠLENÍ

„Já jsem světlo světa“ (Jan 8,12), říká o sobě Kristus. V dnešním evangeliu se stejnými slovy obrací k nám: „Vy jste světlo světa“ (Mt 5,14). Arabský básník Ebrat en-Na´ini k tomu říká: „Stejně jako sluneční světlo není sluncem, i když ze slunce vychází, stejně člověk, který je živým znamením Boha, není Bohem.“ Lidé kolem nás mají právo potkat skrze nás Boha, uvidět jeho světlo. Abychom takového svědectví byli schopni, potřebujeme být zakořeněni v Bohu. Sami pak musíme ukazovat na něho, nikoliv na sebe. Nevydávat svědectví a schovávat se by bylo stejným nesmyslem jako rozsvícené a přitom ukryté světlo. Znamenalo by to popřít vlastní identitu. Nejsme křesťany jenom pro sváteční dny nebo pro určité situace.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

7. 2.

Gn 1,1-19

Mk 6,53-56

Komentář: Gn 1,1-19
Bůh tvoří svým slovem a je to dobré; dar řeči jsem od Něj dostal(a) i já. A tímto darem mohu budovat, povzbuzovat, ale také shazovat a ničit. Jak s ním zacházím?

8. 2.

Gn 1,20 – 2,4a

Mk 7,1-13

Komentář: Gn 1,20 – 2,4a
Vnímej velikost Božího stvoření, všeho, co Hospodin učinil pro tebe i pro každého člověka...

9. 2.

Gn 2,4b-9.15-17

Mk 7,14-23

Komentář: Gn 2,4b-9.15-17
O Boží stvoření má člověk pečovat a chránit je. Čím k tomu mohu přispět?

10. 2.

Gn 2,18-25

Mk 7,24-30

Komentář: Gn 2,18-25
Bůh nás nenechává samotné, dává nám možnost prožívat společenství, sdílet své životy. Jak užívám tohoto daru, neuzavírám se do sebe? Jsem otevřený(á) ke svému okolí?

11. 2.

Gn 3,1-8

Mk 7,31-37

Komentář: Gn 3,1-8
První hřích – neposlušnost (touha po nezávislosti) – je zahnízděný v každém z nás. Otevři své oči a pochop, k čemu vede neposlušnost, kam směřuje tvoje touha po nezávislosti. A neschovávej se před Bohem, ale nech se jím uzdravit.

12. 2.

Gn 3,9-24

Mk 8,1-10

Komentář: Gn 3,9-24
Adam chce být nezávislý, ale nedokáže to, schovává se před Bohem, na kterém však zůstává závislý. „Kde jsi?“ ptá se Bůh i mne. Co odpovím?

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2025) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka

Slova papeže Františka k poutníkům z Česka
(29. 4. 2025) Bůh jedná, i když my nevidíme okamžité výsledky. Křesťanské poslání nestojí na viditelných výsledcích, ale na věrnosti…

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci

The Chosen Clubs – prostor pro evangelizaci
(29. 4. 2025) Zaujal vás seriál The Chosen? Hledáte způsob, jak lidem představit Ježíše srozumitelným a inspirativním…

Adoptujte si svého kardinála

(29. 4. 2025) Modlete se za kardinálské kolegium, které se připravuje na výběr nového papeže.

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(29. 4. 2025) V květnu – měsíci, ve kterém všechno voní a kvete, je těžké nemít radost. :) Věříme, že vám ji přinese i nové…